כל מה שחשוב ויפה

אישה לאחותה במוזיאון דיסקונט

פורטפוליו News: תערוכה קבוצתית שתיפתח ב־13.3 במוזיאון הרצלילנבלום של בנק דיסקונט מפגישה עבודות אמניות ואומניות ישראליות. אוצרות: שולמית נוס, ורה פלפול

אלה אמיתי סדובסקי

בתערוכה ״אישה לאחותה״, שתיפתח ב־13.3 במוזיאון הרצלילנבלום של בנק דיסקונט, מפגישות האוצרות שולמית נוס וורה פלפול עבודות של אמניות בולטות מאוסף דיסקונט עם יצירות אומנות של נשים מהפריפריה הישראלית. כך, מוצגות עבודות של אמניות מוכרות ומובילות, כסיגלית לנדאו, יעל בלבן ואלה אמיתי סדובסקי, לצד יצירות של ״רקמת המדבר״ ו״האורגות מלקיה״ מן הקהילה הבדואית בנגב; אומניות מקהילת יוצאי אתיופיה בבאר שבע, אשר משמרות את מורשת הקדרות המסורתית של קהילתן ועוד.

נאוה אייבל

היצירות בתערוכה מקיפות נקודות מפתח בהתפתחותו של שדה האמנות בישראל, דרך נקודת מבטן ויצירתן של אמניות ישראליות לאורך תקופות שונות: לאה ניקל וחגית לאלו, נציגות בולטות של התקופה הצנועה והחלוצית של שנות ה־50, אשר גם אם בזמנן לא היו דומיננטיות, קולן ומורשת יצירתן של האמניות החלוצות תרמו תרומה משמעותית לאמנות הישראלית ולמעמדן הבולט והמרכזי של נשים בסצינה האמנותית כיום, על כל קשת גווניה.

יעל בלבן

ישנן אמניות המוצאות ביצירתן ביטוי לזהותן הנשית ואף כלי למאבק פמיניסטי או למאבקים פוליטיים ואחרים. ישנן כאלה שנושא המגדר ומעמד הנשים בחברה ובאמנות אינו עומד במרכז תשומת ליבן ואינו מרכזי לעבודותיהן. חלקן אף נמנעות ממנו במכוון. עם זאת, בעצם עבודתן וחתירתן להמשיך וליצור, לגבור על מכשולים רבים – כלכליים, חברתיים, משפחתיים וסביבתיים; בעצם השתקפותה של הביוגרפיה וה״אני״ שלהן בעבודותיהן, אם יכוונו לכך ואם לאו – הן מקיימות את גוף העבודות החשוב של נשים באמנות הישראלית.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden