כל מה שחשוב ויפה

תלוי במקום

פורטפוליו News: שתי תערוכות יחיד לתומר ספיר ולמאיה שמעוני יפתחו ב־17.3 בגלריה גבירול

תומר ספיר

בגלריה במתחם האמנים גבירול יוצגו זו לצד זו שתי תערוכות תלויות מקום, תערוכת יחיד של תומר ספיר ״הנותרת״ ותערוכת יחיד של מאיה שמעוני ״הרקיע השביעי״. בשתיהן נקודת המוצא לפעולה האמנותית מתייחסת לחללי הגלריה בעלי האופי התעשייתי. התערוכות שואפות לממש איזה פוטנציאל הגלום במקום המתקרא גלריה ולהפוך אותו ולו לרגע למה ״שיש באפשרותו להיות״.

ספיר יציג מיצב פיסולי בשני חללים סמוכים. הוא מסביר כי ״נותר״ הוא קורבן שלא נאכל ולא הוקרב על המזבח בזמן עד תומו. את הנותר יש לשרוף, ואסור לאכול ממנו או להקריב אותו. מי שאוכל אותו במזיד – נענש, ומי שבשוגג – עליו לכפר על חטאיו באמצעות קורבן. המרחב שיוצר ספיר מכיל שרידים של טקס פולחן שאולי התקיים, סביבה שהיא ספק מקום קדוש שבלבו מזבח, ספק מתקן עינויים.

מאיה שמעוני

בתערוכה הרקיע השביעי משתמשת מאיה שמעוני בזהב ובציורים בכדי לחולל טרנספורמציה בחלל הגלריה. הטיפול בחלל מבקש להפקיע אותו מהמרחב הפרוזאי, היומיומי ולסמן אותו ואת כל מה שבתוכו כמשתייכים למרחב שונה מזה שנמצא מחוץ למפתן החדר. למשך תקופת התערוכה יהפוך החלל למרחב מטאפורי, מעין אולם אירועים או היכל שקם בין־לילה במבנה ציבורי־קהילתי.

תומר ספיר בעל תואר שני באמנות (MFA) בהצטיינות מבצלאל, זכה בפרסים ומענקים ועבודותיו הוצגו בתערוכות רבות בארץ ובחו״ל. מאיה שמעוני אף היא בוגרת תכנית ה־MFA של בצלאל והתואר הראשון של המדרשה לאמנות. עבודותיה הוצגו בין השאר בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות בגלריות ובמוזיאונים.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden