כל מה שחשוב ויפה

נירית טקלה וטל ניסים זכו בפרסי צבע טרי 9

צבע טרי בפורטפוליו: פרס בחירת הפטיש של סותבי׳ס לציור של נירית טקלה; פרס בחירת האוצרת לצילום של טל ניסים

נירית טקלה

האמנית נירית טקלה נבחרה כזוכה ב״פרס הפטיש״ של סותבי׳ס, בחממת האמנים הצעירים ביריד האמנות צבע טרי 9. העבודה הנבחרת תישלח לניו יורק, שם תימכר במכירה פומבית בינלאומית של סותבי׳ס. טקלה, 26, עלתה לארץ מאתיופיה בגיל 6. למדה אמנות בשנקר. הציגה בין הבוגרים המצטיינים של אקדמיות לאמנות בתערוכה זום 2016 בבית טיכו ועבודתה  נרכשה לאוסף מוזיאון ישראל.

ועדת השופטות בראשותה של מנכ״לית סותבי׳ס ישראל סיגל מרדכי נימקה את הבחירה: ״נירית טקלה קושרת את הביוגרפיה הפרטית של משפחתה וסיפור מאבקי העדה האתיופית לציור מרגש ורב הבעה, ציוריה הם פואטיים וסימבוליים תוך שימוש מדויק בשפה אישית שפיתחה של צבע וקומפוזיציה״.

מרדכי הוסיפה: ״אני שמחה כי זאת השנה הראשונה שבה מוענק פרס הפטיש ליצירת אמנות שהיא ציור, חיכינו וציפינו זמן רב לתת את הפרס לצייר ואנו מתרגשים שנירית טקלה היא הזוכה״.

בית הבובות

טל ניסים, פיין 1

העבודה ״פיין 1״ של האמן טל ניסים נבחרה כזוכת פרס האוצרת ביריד האמנות צבע טרי 9. ניסים, 36, למד אמנות במנשר. על העבודה הזוכה אמר: ״אני חושב שהעבודה הזאת מדגישה את האמביוולטיות של הצילום כיום. מצד אחד הרס מצד שני שקט וניקיון״. בצילום נראה בית בהריסה, ושמו מציין את הכתובת ברחוב פיין 1, ששימשה כבית בושת בלב המאפליה של התחנה המרכזית הישנה בתל אביב.

מנימוקי הבחירה: ״ניסים יוצר בעבודותיו תעתועים פואטיים עדינים. העבודה פיין 1 מפתה ומבלבלת את הצופה בצבעוניותה הנעימה. ניתן לתפוס את המבנה הנטוש והמתפרק כבית בובות, מבנה פנטסטי נהרס ומתכלה, עומד מונומנטלי, זוהר בבדידותו על רקע השמיים הרומנטיים. במבט חוזר ותוך הדהוד שם היצירה, והבנת המיקום הפיזי של המבנה, מתגלה התרמית, והעבודה נטענת במסר חזק, המעמת את הצופה עם נושאים אקטואליים הנוגעים במעמדות, מגדר, ניצול, אלימות ותעשיית המין״.

הפרס מוענק השנה לראשונה ע״י הצוות האוצרותי של היריד, בראשות יפעת גוריון. הפרס מוענק לעבודה אחת מתוך כלל העבודות המוצגות בחממת האמנים העצמאים של צבע טרי 9. את העבודה הנבחרת רוכש היריד לאוסף צבע טרי והיא תוצג ביריד הבא. האמן זוכה בפרס כספי בסך 5,000 ש״ח בנוסף לסכום רכישת העבודה.

יריד צבע טרי נפתח ב-28.3 וינעל במוצ״ש 1.4. היריד חונך את בניין מוזיאון הטבע החדש ע״ש שטיינהארדט באוניברסיטת תל אביב. ביריד אלפי עבודות אמנות ועיצוב עכשווי; פרויקטים ותערוכות, תצוגות גלריה וחממת האמנים העצמאיים ובה 53 אמנים.

בין להיטי היריד פרויקט הגלויה הסודית, שבו תורמים אמנים ידועי שם ואמנים צעירים עבודות בגודל אחיד של גלויה הנמכרות במחיר אחיד של 180 שקל ללא ידיעת זהות האמן. ההכנסות קודש למלגות לימודי אמנות לילדים ונוער.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden