כל מה שחשוב ויפה

פרס בית בנימיני לליאור עמיאל

פורטפוליו News: הפרס שניתן השנה לראשונה מעודד יצירה חדשנית וייחודית במלאכות מסורתיות

ליאור עמיאל. אריגה בחוט ברזל, צילום: יובל קצובר

ליאור עמיאל זכה בפרס בית בנימיני לקידום קראפט ותרבות חומרית, המוענק השנה בפעם הראשונה, בשיתוף עם Designer Crafts Foundation, London. פרס בנימיני מוענק על הצטיינות ותרומה ייחודית בתחום הקראפט. הזוכה במקום הראשון מקבל 4,000 דולר וסה"כ מוענקים פרסים בהיקף 12 אלף דולר. עמיאל נבחר בין 10 יוצרים שעלו לשלב הגמר ומציגים בתערוכה TRADITION AND CHANGE. למרות המיקוד של בית בנימיני בקרמיקה, התערוכה והפרס מקיפות תחומי קראפט שונים ולצד הקרמיקה מוצגות עבודות צורפות, טקסטיל ומלאכות יד מסורתיות, כמו גם טכנולוגיות מתקדמות כמו הדפסת תלת מימד ומדיה דיגיטלית.

העבודה הזוכה שמציג עמיאל מורכבת מארבעה פריטים ארוגים מחוטי ברזל. העבודה ממחישה את המפגש של הרכות והעדינות שבאריגה עם חומר גס וקר כחוטי ברזל. העבודות מציפות קונפליקטים של האמן העוסקים בקשר שבין מסורת ערבית ליהודית, חומריות רכה ומלטפת כטקסטיל לעומת גסה ומשוריינת כברזל.

נגה הראל. קליעה בטכניקה מסורתית, צילום: לנה גומון

במקום השני זכו שתי יוצרות: יעל פרידמן שיצרה טבעת נישואין הנשענת על מסורת יהודית עתיקה של טבעות נישואין עם מבנים אדריכליים, כסמל לעתיד הזוג. פרידמן מציגה טבעת בטכנולוגיה של הדפסת תלת מימד, המציגה מודל ארכיטקטוני של בית עכשווי בעל שתי קומות ולידו דמויות מיניאטוריות הכוללות משפחה אידאלית וכלב, כסוג של בית בובות. הזוכה הנוספת במקום השני היא יונית קריסטל, היוצרת בשיטות קליעה עתיקות מחומרי גלם מקומיים, ומשלבת אותן בשפה צורנית חדשה ועכשוויות.

חימי פניכל. פיסול בחול, צילום: יובל חי

בפרס השלישי המשותף זכו חיימי פניכל, טליה מוקמל ומישל סבג. השופטים ציינו כי העבודות של יוצרים אלו מותחות את גבולות החומר, בוחנות היבטים שונים שבין טכנולוגיות עתיקות לחדשות ובודקות את המתח שבין צורפות לפיסול.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden