כל מה שחשוב ויפה

החלל הוא הכלל

פורטפוליו News: הכנס ״החלל הוא הכלל: אפרופוטוריזם, ערבפוטוריזם והחיפוש אחר ממדים חדשים״, בארגון מגזין תוהו, יתקיים ביום רביעי 26.4 בבית ספר בסיס לאמנות ותרבות בהרצליה. מארגנים: אבי לובין, למא סולימאן ולאה אביר

טליה הופמן, شامْ(ا) שָׁמָה, דימוי מתוך וידאו, 2016

באוגוסט 2016 פורסם במגזין תוהו מאמרה של למא סולימאן, ״פוטוריזם אפריקאי ופוטוריזם ערבי מנקודת מבט עכשווית של קוראת גולה״, שזכה לתפוצה נרחבת, מקומית ועולמית, ולתגובות רבות. תוהו הוא מגזין אמנות עצמאי מקוון שמקדם כתיבה בהירה ומחויבת על אמנות ותרבות בשלוש שפות: עברית, ערבית ואנגלית. המגזין משמש במה לשיח ביקורתי על מגמות משמעותיות באמנות עכשווית, בדגש על הופעותיהן המקומיות בתרבות המזרח התיכון.

הכנס החלל הוא הכלל ממשיך את הדיון החלוצי שפותח במאמר ומרחיב אותו. הדוברים השונים יציגו ביטויים אפרו־ וערב־פוטוריסטיים, וייבחנו את הרלוונטיות של המחשבה האתנו־פוטוריסטית לאמנות ותרבות במזרח התיכון. הדובר המרכזי בכנס יהיה אחד החוקרים הבכירים של האפרופוטוריזם בעולם, ד״ר ריינלדו אנדרסון, מעורכי הספר ״אפרופוטוריזם 2.0: עליית האסטרו-שחורות״ (2016). הכנס כולו ייערך בשפה האנגלית.

מלבד אנדרסון תתארח בכנס אראטה אידלגו (Hidalgo), יוצרת מדע בדיוני קווירי וחוקרת תרבות וספרות מספרד. משתתפים נוספים כוללים את ד״ר נדים כרכבי, מחברי מערכת תוהו, מוחמד ג׳באלי, יעל מסר וטליה הופמן. במסגרת הכנס יתקיימו הקרנות של סרטים קצרים כמו ״Space Refugee״ של חליל אלטינדרה (נ. 1971, חי ועובד באיסטנבול). הכנס ייחתם בסט תיקלוט מיוחד של גיא דוביוס (אושרוב), העוקב אחר יצירתו של סאן רא, מחלוצי האפרו-פוטוריזם בשנות ה-60 של המאה הקודמת.

חליל אלטינדרה, Space Refugee, וידאו, באדיבות האמן וגלריה PILOT, איסטנבול. צילום: © CHROMA

בין ההרצאות הנוספות בכנס: ריינלדו אנדרסון ידבר על האופן שבו מחשבה אפרופוטוריסטית הפכה, בעידן של לאומיות מתגברת, לכר לחשיבה ביקורתית כנגד גזענות, אירופוצנטריות וניצול. יעל מסר תציג עבודות אמנות מקומיות המדמיינות את היום שלאחר סיום הפרויקט הציוני. אראטה אידלגו תדבר על ״קוויריות ספקולטיבית״, או ״כיצד המדע הבדיוני הקווירי שינה את יחסה לחלוקות מגדריות מקובלות״.

מחירי כרטיסים: 15 ש״ח לחלק ראשון/שני ו־22 ש״ח ליום העיון כולו (כל ההכנסות לעמותת תוהו). מספר המקומות מוגבל. הכניסה חינם למנויי תוהו. לרכישת כרטיסים 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden