כל מה שחשוב ויפה

סדר באלמסן

פורטפוליו News: תערוכת יחיד הראשונה של אלה פוניזובסקי ברגלסון, סדר, שתעסוק בזהות היברידית מבעד לשפה וקליגרפיה, תיפתח ביום חמישי 20.4 בגלרית אלמסן ביפו

סדר, אלה פוניזובסקי ברגלסון

התערוכה ״סדר״ היא תוצר של השנה האחרונה בחייה של האמנית אלה פוניזובסקי ברגלסון, המתאפיינת בעיקר בנדידה. סדרת העבודות המוצגות בתערוכה נולדו בשלבים שונים של מעבר מתמשך מתל אביב לברלין. העבודות ספוגות בתנועה מתמדת, מעידות על תהליך של מעבר מיבשת / מדינה / בית / שפה. תהליך זה מאפיין לא רק את סיפור חייה האישי של האמנית אלא גם את הנרטיב הקולקטיבי של דור ה־Yחסר העוגן הגאוגרפי. התערוכה חוקרת ומגדירה מחדש זהות תרבותית, את זהותה של האמנית כמו גם את זהותם של אחרים. הטבע האנושי תובע אחידות תרבותית. עם זאת, זהויות תרבותיות הינן מורכבות ואינן חד משמעיות. הן נזילות, גמישות ורבות־פנים.

אלה פוניזובסקי ברגלסון (1984), משתייכת ל״דור וחצי״ להגירה. היא נולדה במוסקבה, עלתה לארץ בשנת 1991, גדלה בירושלים וכיום מתגוררת בברלין. למיטב ידיעתה, אף אחד מבני משפחתה לא חי יותר מדור במקום אחד. היסטוריית משפחתה מלאה בתנועה מתמדת, תוך כדי תהליכי הגירה והגליה חוזרים ונשנים. בתנאים אלה, משימת ההגדרה העצמית נעשית מורכבת. בעבודתה, משקפת האמנית מורכבות זו ומערערת את התביעה לאחידות תרבותית.

שפה וטיפוגרפיה הם אלמנטים מגדירים של תרבות. באמצעות מערכת כללים קפדנית ונוקשה הם מצביעים על הטבע הבלתי מעורער שלה, הן ברמה הדקדוקית והן ברמה הצורנית. התערוכה סותרת תפיסה זו. האמנית משלבת סגנונות טיפוגרפיה מגוונים בשפות שונות על מנת ליצור תוצאה היברידית: דו־קיום של זהויות תרבותיות שונות בגוף עבודה אחד. פשטות ועוני החומר – דיו על נייר – משקפים גם הם מצב של נדידה, שבו נאלץ אדם להסתפק במינימום החפצים האפשרי על מנת להקל על תהליך המעבר. כל פריט מורכב ממספר דימויים שלובים זה בזה באריגה ידנית. טכניקת האריגה מפקיעה את הטקסט המקורי מהיותו קריא ובכך ממחישה חוויה של מהגר, המאופיינת בחוסר הבנה של פרטי המציאות שסביב, עקב פערי שפה ותרבות. התוצאה הסופית מוגשת תלויה ככביסה טריה אך מוכתמת, ספוגה בחוויות של מסע.

עץ משפחה, אלה פוניזובסקי ברגלסון

אלמסן הוא מרכז תרבותי־חברתי חדש ממוקם בפאתי יפו. השם אלמסן מגיע מהמילה הערבית al-makhzan (المخزن) שמשמעותה חנות או חדר אחסון ומכאן גם המילה העברית מחסן. ואכן, אלמסן מתפקד כמעין חלל אחסון רב־שימושי שמשמש כמקום מפגש ומוצגות בו תערוכות מתחלפות לצד סדנאות, הופעות, הרצאות ואירועים שונים.

אלמסן הושק לפני מספר חודשים ושם לו למטרה להיות בית ליצירה מקורית ומגוונת הנטוע בתוך סביבתו ומתקשר עם המרחב הגיאוגרפי שבו הוא נמצא ופועל. הוא נרקם מתוך חלום משותף של מלו ציון ויניב לכמן. ציון, ילידת קובה למדה תקשורת וקולנוע, פועלת בארץ מזה 12 שנה כמפיקה ויזמית בסצנת אמנות הפרינג׳ לצד היותה יוצרת עצמאית העוסקת בפרפרומנס וצילום. לכמן, בוגר בית הספר לקולנוע סק, ברצלונה, פועל כבמאי, מפיק ויזם חברתי.

נעילה: 28.5

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden