כל מה שחשוב ויפה

מיצבים בבית האמנים בירושלים

פורטפוליו News: התערוכה ״פתח לי שער״ של פיטר יעקב מלץ, באשכול התערוכות החדש שייפתח בבית האמנים בירושלים בשבת 29.4

פיטר יעקב מלץ

תערוכתו של פיטר יעקב מלץ, זוכה הפרס לאמנות חזותית ע״ש מירון סימה לשנת 2017 תיפתח בבית האמנים בירושלים בשבת, 29.4. במיצב ״פתח לי שער״, שאצרה טלי בן־נון, מלץ ייצור שער אל מרחב פיזי ומטאפיזי, המאיר על יחסי הגומלין בין אדם למקום, וקושר קשר אנושי בין המקום כמעצב שייכות לאדם, כמו גם נשא של הבטחה עבורו. מלץ רואה בתחושת ״העקירות״ מאפיין יסודי של האמן, ותערוכתו הנוכחית מבקשת להעמיק את העיסוק בנושא זה.

ההליכה בתוואי התערוכה תחשוף אוסף של התבוננויות, הבזקים של רצף תודעתי, המתחברים לכדי תמונת נוף מונוכרומטית וסגפנית, רליגיוזית כמעט, שקליפתה נסדקת ומתפקעת מתוך החומריות שלה עצמה. מלץ שומר על מתח בין השליטה בחומרים לבין האפשרות להניח לחומרי הגלם להוליך אותו. התנועה עוברת בין מילה לרישום, בין רישום לציור, בין ציור לאובייקט, בין אובייקט לפסל. בין היתר הוא מבקש להטעין במשמעות את הארכיטקטורה של בית האמנים, על שעריו וקשתותיו, ולייצר זיקה רוחנית ואולי רומנטית לאידאה של המקום כמבנה ״בצלאל״ ההיסטורי.

הדס חסיד

תערוכתה של הדס חסיד ״רכבות רפאים״, שאוצר ינאי סגל, תציג מיצב נייר ובמרכזו שתי עבודות אשר נוצרו במיוחד למקום. הראשונה, מדרגות, והשנייה, רכבות רפאים, הן תוצר של פעולות מדויקות ושיטתיות. לכל עבודה היגיון פנימי משלה – משימה ברורה שעל היוצרת לעמוד בה, כמו גם מערכת מגבלות נוקשה שאסור לסטות ממנה. עבודותיה של חסיד נראות בה בעת תכליתיות לחלוטין ונעדרות כל תכלית, כמו כיבוש פסגתו של הר רק כדי לרדת ממנו חזרה מטה.

נדיה עדינה רוז

תערוכתה של נדיה עדינה רוז ״כסות״, שאצר חגי שגב, מורכבת מסדרה של עבודות קיר מבדים ביתיים: שמיכות, חלוקים, וילונות ועוד, מהם מעצבת רוז מטאפורות פיוטיות לחוויות חייה. שירים ואובייקטים המרמזים, כי את הסיפור האמיתי יש לחפש בין המילים ובין הדימויים.

גל ברייר

יוצאת דופן במקבץ היא תערוכתה של גל ברייר ״טאקי סגור״, המציגה ציור ומתקיימת במסגרת סדרת ״נדבך 20״. עלמה יצחקי אצרה את התערוכה בה מוטיב המשחק שזור כחוט השני. המרחב הציורי של ברייר הוא המרחב הביתי: תחום הפנאי, המשחק והאינטימיות, אך גם מחוז המועקה והמחנק. באחדים מן הציורים מתוארים בצבעים בהירים תפנימים עתירי משטחים ועמוסי צמחייה, המאוכלסים בדמויות נשים/ילדות לצד חיות אקזוטיות. הציורים מאזכרים מסורת של פנטזיות אוריינטליסטיות, שהן גם פנטזיות על נשיות. גיבורת הפנטזיה היא אישה־ילדה, השוגה במשחק ובחלומות, והציורים חושפים את בדידותה כמי שכלואה בתוך ארמון וכמהה להימלט ממנו.

נעילה: 26.6

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden