כל מה שחשוב ויפה

סדר חדש באוסף העיצוב של מוזיאון ישראל

פורטפוליו News: תערוכה חדשה שתיפתח ביום שישי 3.6 במוזיאון ישראל תחשוף למבקרים את אוסף העיצוב של המוזיאון, תבחן ממה מורכב האוסף וכיצד הוא נבנה במשך השנים. אוצר: דן הנדל

מוצגים: סדר חדש באוסף העיצוב, מוזיאון ישראל. צילום: פטר לני

בעידן המודרני כל דבר סביבנו מושפע מעיצוב, החל מהפלאפונים שאנו מחזיקים, דרך מוצרים ביתיים בסיסים כמו סכו״ם וצלחות, ועד מוצרי הצריכה שאנו רוכשים. כך נוצר מצב שבו כל אחד מאתנו מחזיק ברשותו אוסף של עשרות פריטים וחפצים מעוצבים מבלי שהתכוון או ששם לב. גם מוזיאונים מחזיקים באוספי עיצוב, אך לא משיקולי צריכה ונוחות אלא ממניעים אחרים כמו הסיפור מאחורי החפץ, השימושיות של החפץ אל מול הערך האסתטי שלו, התמקדות בעיצוב מקומי כנגד ייצוג בין־לאומי רחב ועוד. עתה מוזיאון ישראל חושף את אוסף העיצוב שעד כה נשמר רובו ככולו במרתפי המוזיאון.

כשהוחלט על הקמת המחלקה לעיצוב ואדריכלות במוזיאון ישראל נקבע כי המחלקה לא תטפח אוסף קבוע של פריטים ולא תעסוק בהיסטוריה של העיצוב, אלא תהיה דינמית ותתמקד בהווה ובעתיד הקרוב. אך ככל שהזמן עבר ותערוכות התחלפו נוצר אוסף עשיר ומגוון של חפצים שניתנו במתנה למוזיאון או נבחרו במיוחד להישמר על ידי אוצרי המחלקה לדורותיהם. כיום, מחזיק מוזיאון ישראל באוסף של למעלה מ־10,000 פריטים מגוונים, ביניהם מוצרי צריכה המוניים כמו אייפד, פריטים יחידים במינם בעולם כמו תבניות ביסקוויטים משנות ה־30 ועוד.

התערוכה עצמה מאורגנת כמעין גרף תלת־ממדי ותציג כ־300 פריטים מהאוסף הקיים של המוזיאון. על גבי הגרף, מימין לשמאל, יהיו מחולקים הפריטים לפי קטגוריות שימוש – מנוחה, משחק, עבודה ואכילה. מלמעלה למטה יהיו מחולקים הפריטים מחפצים תעשייתיים ביצור המוני לחפצים יחידים במינם הקיימים רק באוסף המחלקה. אופן החלוקה, והממשק האינטראקטיבי שנוצר במיוחד בעבור התערוכה, יאפשר לצופה להתוודע לשכבות של ההחלטות במוזיאון ולצירופי המקרים שהובילו להיווצרות האוסף, ולפתח נקודת הסתכלות חדשה על המקום שתופס עיצוב בחיינו.

נעילה: 28.10

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden