כל מה שחשוב ויפה

בולענים - תערוכה חדשה בערד

פורטפוליו News: התערוכה הקבוצתית ״בולענים״ תיפתח ביום ו׳ 2.6 במרכז לאמנות עכשווית בערד. התערוכה מתמקדת בתופעת הבורות הנפערים באדמה בפתאומיות ומאיימים על מרקם החיים באזור ים המלח. אוצרת: הדס קידר

ניר הראל, ערסלים

במרכז לאמנות עכשווית בערד (ACAC) תיפתח ביום ו׳ 2.6 התערוכה הקבוצתית ״בולענים״. התערוכה, שאצרה מייסדת המרכז, הדס קידר, מתייחסת כנקודת מוצא לרעידת אדמה קשה שהתרחשה באזור ים המלח לפני 90 שנה. היא מתמקדת בתופעת הבולענים השכיחה בשנים האחרונות בחופי ים המלח, המקום היבשתי הנמוך ביותר בעולם, הידוע גם בכינויו ים המוות. כתוצאה מתהליך מתמשך של המסת שכבת־המלח המצויה תחת הקרקע, האדמה פוערת את פיה מעת לעת במפתיע, ובולעת אבנים, חפצים, כבישים ואף אנשים.

קוקינג סקשנס, מתחת לים יש חור

בניגוד לרעידת האדמה המאיימת, הכוח שיצר את הבולענים, אותם שקעים דרמטיים ומחרידים, אינו כוח טבע, אלא האדם המכלה את משאבי הטבע. הוא שהוליד מהות גרוטסקית המעוררת רתיעה, סקרנות והשתאות.  אין לדעת מה יעלה בגורלם של הבולענים, התפסים כיישות אפלה, אך לא ניתן לערער על נוכחותם הגוברת בחיינו.

העיסוק בבולענים מספק הזדמנות לעסוק בפחד האנושי הקמאי להיבלע לפתע במעמקי האדמה. התערוכה מזמינה את המבקרים למסע אל מצולות הנפש והגוף, תוך עיסוק בחששותיהם הקיומיים. היצירות המוצגות בתערוכה יוצרות מעין קליידוסקופ של מצבי רעידה, שקיעה, קריסה, בליעה ושאיבה, תופעות המציתות את הדמיון.

בתערוכה מציגים: קרן בנבנישתי, מיכל גלבוע דוד, ניר הראל, רוני הרדליץ, יוליה ורשינג וגבריאל הנסשי, שרי כראל, דנה לוי, הדס סט, סנטיאגו סיירה, יאיר פרץ, קוקינג סקשנז (דניאל פרננדס פסקואל ואלון שוובה), גלעד רטמן, עדה רימון ואופק שמר, שירי שלמי; פרפורמנס: דן אלון.

יאיר פרץ

המרכז לאמנות עכשווית הוא גוף צעיר המעמיק את פעילותה של העיר ערד בתרבות ובאמנות בישראל. התכנים והפעילויות בהם עוסק המרכז נוגעים במגוון סוגיות, אסתטיות, פוליטיות, חברתיות, גיאוגרפיות ואקולוגיות, העולות מהמרחב בו פועל המרכז.

המרכז כולל גלריה לאמנות עכשווית, המציגה אמנות ישראלית ובינלאומית, באוצרותה של קידר; תכנית שהות אמן בינלאומית, תוכנית ״אמנות אדריכלות ערד״, המהווה חממה פעילה לאמנות ותרבות ומחלקה חינוכית המקיימת סדנאות וסיורים מודרכים בתערוכות ובמסלולים אמנותיים בעיר – חצרות אמנים, בתים פתוחים ועוד.

נעילה: 6.8

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden