כל מה שחשוב ויפה

Print Screen 2017: הפתיחה בעוד שלושה שבועות

פורטפוליו Promotion: שנה שביעית לפרינט סקרין, הפסטיבל הבין־לאומי לאמנות ותרבות דיגיטלית, שיתקיים ב־21.6 – 24.6 בחולון תחת הכותרת ״חי, צומח, דומם״. בית חי ומגיב לסביבה, חוויות ממסעה של סופת הוריקן ומהדורה מיוחדת של ״פרנקנשטיין״ בבימוי דני בויל - הם חלק מתפריט הפסטיבל, המציג מפגש בין אמנות, ביולוגיה וטכנולוגיה, בקולנוע, תערוכות אינטראקטיביות, סדנאות והרצאות

kristin lucas

פרינט סקרין – הפסטיבל הבינלאומי לאמנות ותרבות דיגיטלית, חוגג את שנתו השביעית, ויתקיים בין 21.6 ל־24.6 בסינמטק חולון, במתחם המדיטק ובמוזיאון העיצוב השכן. הפסטיבל פורץ את הגבולות בין המדיום הקולנועי לבין עיצוב ואמנות, טבע וטכנולוגיה, ומציג חידושים במחקר וביצירה בינתחומית. לצד התערוכות והקרנות הסרטים, יתקיימו הרצאות וסדנאות, החושפות את הקהל לפיתוחים אחרונים בתחומי ביו־דיזיין ויצירה דיגיטלית.

תחת הכותרת ״חי, צומח, דומם״ יתמקד הפסטיבל השנה ביצירות ומיצגים מדעיים פורצי דרך, העושים שימוש בטכנולוגיות מציאות מדומה, אינטראקטיב, הנדסה גנטית, ביו־האקינג, בוטניקה וזואולוגיה. מנהל סינמטק חולון, רוני מהדב, מציין את ריבוי האמנים המגיעים מכל העולם, ומעידים על התחום הצובר תאוצה וסוחף מדענים ויוצרים מכל התחומים. המייסד והמנהל האמנותי של הפסטיבל, ליאור זלמנסון, מסביר כי כותרת הפסטיבל מדגישה את המיקוד בשינויים וטשטוש ההבחנות המוכרות לנו בין קטגוריות בטבע.

מתוך הסרט ״הוריקן, אודיסיאה של רוח״

למעלה מ־30 אמנים מרחבי העולם יציגו יצירות המאתגרות את מגבלות הגוף, מאפשרות לנו לתקשר עם צמחים ובעלי חיים, בוחנות את המשבר האקולוגי, עוסקות באינטליגנציה מלאכותית, קיום וירטואלי פוסט־אנושי ופיצוח של סודותינו הגנטיים. הפסטיבל יכלול תערוכות, מפגשי אמן, התנסויות, סדנאות, הקרנות סרטים ומופעים המחברים בין אמנות, מדע וטכנולוגיה.

בערב הפתיחה מוזמן הקהל לערב שוטטות ברחבי המדיטק ומוזיאון העיצוב חולון. יוצגו בהקרנת בכורה סרטי טבע העושים שימוש בטכנולוגיות קולנוע חדישות, כדי להפגיש את הצופים עם תופעות אקולוגיות וזואולוגיות, שאין ביכולתנו לחוות אחרת. בין אלה יוצג ״מסע דרך הזמן״, סרטו עטור השבחים של הבמאי טראנס מאליק, העורך מסע היסטורי ביקום, מהולדת הכוכבים ועד למעמקי האוקיינוסים בקריינות של השחקנית קייט בלנשט. הסרט ״הוריקן, אודיסאה של רוח״ מציג בהקרנת תלת ממד את ״סיפור חייה״ של סופת הוריקן מהולדתה בסנגל שבאפריקה, מסעה דרך  12 מדינות ועד מותה באמריקה. בצד המוכר יותר נמצאת גרסת הקולנוע של המחזה ״פרנקנשטיין״ בביצוע התיאטרון הבריטי הלאומי ובבימויו של דני בויל – שהיה אחראי בין היתר למופע המורכב של פתיחת אולימפיאדת לונדון 2012. יוקרנו גם שני פרקים נבחרים מתוך העונה השנייה של סדרת הדגל של BBC "ג'ונגלים" ו"ערים", בהקרנת בכורה ישראלית.

מתוך ״עולם מופלא״, סינגפור

התערוכה Alien Minds מפגישה את הקהל עם העולם ״הלא אנושי״: חיידקים, פטריות, רובוטים ותהליכים סמויים מהעין כמו ״מופע סאונד מתהליכי תסיסה של שימורי ירקות״, ״מחילות של נמלים ההופכות לפסלי אור״ ועבודות אמנות המשתנות בהנחיית בינה מלאכותית. התערוכה אי בית (E־Byte) מציגה עבודות וידאו, פיסול ומציאות וירטואלית, המתייחסות אל הבית כאל אורגניזם חי. בתים שאינם דוממים, אלא נעים ומשתנים בהתאם למציאות פוליטית, לנסיבות כלכליות, לאלגוריתמים ממוחשבים, ובהתאם לרוח התקופה. מרתון אבולוציה דיגיטלית יתקיים לייב, על הבמה, לאורך כל ימי הפסטיבל, בהשתתפות 10 אמנים בינלאומיים.

ערב פתיחת הפסטיבל יהיה בסימן מערכות היחסים של האדם עם הסביבה ויכלול הרצאה של המעצבת האוסטרית קת׳רינה אונגר, שהופכת זבל רעיל לפטריות מאכל ומתכננת מטבחים עתידניים; מפגש עם המדענית והאמנית האמריקאית ג׳יי רים לי, שמתכננת ״חליפת קבורה אקולוגית״, העשויה מפטריות, שתפקידן לפרק את גוף האדם בצורה ידידותית לסביבה. בסיום הפסטיבל יציגו משתתפיו את עבודתם לאורך השנים, בסדרת מרוכזת של הרצאות קצרות.

מתוך ״עולם מופלא״ ברזיל

שתי יוזמות חדשות משתלבות בפסטיבל לראשונה השנה: האחת, בתמיכת מפעל הפיס, רזידנסי לאמנות דיגיטלית ומציאות וירטואלית, שבו מתארחים אמנים למשך חודש בבית יפו קריאייטיב, ויוצרים פרויקטים חדשניים שיוצגו בבכורה בפסטיבל הקרוב. השנייה, יוזמה של הקרן החדשה לקולנוע ולטלוויזיה: חמישה פרויקטים זכו במלגת יצירה מתנת חברת Feature Forward והם יציגו בבכורה סרטים העוסקים בקשר בין טכנולוגיה דיגיטלית לביולוגיה.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden