כל מה שחשוב ויפה

יואש פלדש נדל״ן בבית האדום

פורטפוליו News: התערוכה ״בתים חלומיים: יואש פלדש נדל״ן״ תיפתח ביום חמישי 8.6 בגלריה של הבית האדום. התערוכה תיפתח באירוע בן 36 שעות (חמישי עד שבת) במתכונת של יריד דיור - שבמסגרתו יתגורר האמן יואש פלדש ב״בית לדוגמה״ שבנה במיוחד בתוך הגלריה ויקיים מרתון מכירות לקהל הרחב. אוצרת: דנה גילרמן

הבית לדוגמה של פלדש יצויד, בין השאר, בשלושה שירותי כריעה אוריינטליים, 12 טוסטרים קופצים, שלושה שואבי אבק רובוטיים וקיר העשוי ממגבי רצפה. פלדש יקבל בו את באי התערוכה ויציע למכירה 33 ״בתים חלומיים״ בהתאמה אישית. מחירה של יחידת דיור מצוירת, המגיעה יחד עם מפתח חרוט וממוספר תעלה 96 שקלים בלבד. עוד בתערוכה תוצג סדרת ״הדיור הציבורי״, ובה בתים שפלדש תכנן במיוחד בעבור ענבל אור, נוחי דנקנר, ראש הממשלה ומשפחתו, מפוני עמונה ואחרים. בתים אלה כוללים בין השאר משגרי טילים, חדרים ללא כניסה ואסלות פולטות אש.

פרויקט ״בתים חלומיים״ החל בשנת 2011 ברישום דיו שנקרא ״בית עם ארבע כניסות ואבן ענקית״, והמשיך כשירות אינטרנטי שבמסגרתו נמכרו ״בתים חלומיים״ ליחידים ומשפחות רבות. במקום להתיישר לפי ״מפרט״ ב״סטנדרט גבוה״, כלשון פרויקטי הבינוי ברחבי הארץ, שיוצרים ״מתחמי מגורים״ אחידים, ב״בתים חלומיים״ לכל לקוח מותאם בית משלו, המבוסס על ראיון אישי. התוצר הוא ציור בדיו וצבעי עיפרון-מים – מעין תכנית אדריכלית שיצאה מכלל שליטה ומגשימה את הבלתי ניתן להגשמה.

״יואש פלדש, בדרכו ההומוריסטית, נוגע באחד הנושאים הטעונים בישראל של היום – מחירי הדיור והאופן שבו הם משקפים את הפערים החברתיים״, כותבת אוצרת התערוכה, דנה גילרמן. ״פלדש מציע נחמה רגעית, מעין מימוש לרגע של פנטזיה, שבה כל אחד יכול לסדר לו את ביתו כרצונו. בנוסף, פלדש בחר להפוך את הבית האדום למרחב מחיה זמני באישור, מעין תזכורת להיסטוריה הלא רחוקה של הבית, שבו חיה קבוצת פליטים נטולי בית לפני שהפך לחלל תצוגה.

יואש פלדש, הבית החלומי של ענבל אור

״הבית האדום הינו חלל טעון שספג לא מעט ביקורת גם על כך שהוא מחולל ג׳נטריפיקציה. אל תוך המרחב הזה פלדש מזמין לא רק את קהל חובבי האמנות, אלא גם מעגלים שהם חיצוניים לחלוטין, בין השאר על ידי פרסום מודעות בלוחות וירטואליים למכירת בתים ומודעות בשכונה עצמה… פלדש מבקש ליצור הפנינג, שנולד מתוך מחסור ומצוקה. האם הוא מציע ביודעין אשליית שווא – בית דמיוני אל מול זה הממשי שנגזל כעת? או שדווקא אקט ההענקה שהוא מבצע, באופן פרדוקסלי, מצליח ליצור שינוי? בעולם שנשטף בפליטים שמאבדים את ביתם, ובעידן שבו אנו מעבירים את ימינו צמודים אל מסכים, האם יש עוד מקום למונח ׳בית׳ כפי שאנו מכירים אותו או שמיזם ׳בתים חלומיים׳ של פלדש בסך הכל מתווך לנו מציאות שכבר התרחשה?״.

נעילה: 17.6

יואש פלדש, הבית החלומי של שרה, יאיר, אבנר וביבי נתניהו

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden