כל מה שחשוב ויפה

שבוע העיצוב ירושלים בפורטפוליו // היום החמישי

פורטפוליו Promotion: התערוכות, ההרצאות, הפעילויות, המיצבים והמיצגים שאסור להחמיץ בשבוע העיצוב ירושלים // המשקפות הצהובות של A5, פרויקט חצי האי עזה של קואופרטיב העיצוב הירושלמי ומפגש עם היוצרת של סדרת הרשת הדוקומנטרית י(ו)צרים

אתמול

אם הגעתם לאירועי שבוע העיצוב ירושלים דרך רחוב האר״י, המוביל מהמוזיאון לאמנות האסלאם לרחוב עזה, הייתם יכולים לראות עד אתמול את המשקפות הצהובות שנפרסו לאורך הרחוב. ואם הבטתם דרכם, יכולתם להתרשם מסדרת עבודות של מעצבים גרפיים, מאיירים ואמנים, שהופיעו בגליון ״אי״ של המגזין A5, כמו גם עבודות מגליונות קודמים של המגזין. הצצה לכל אחת מ־30 המשקפות המוצגות חושפת עולם ויזואלי נסתר שאצרו גולן גפני, קרן גפני וטלי גרין. ביחד המשקפות יצרו תערוכה בהמשכים, מחוברת ומנותקת בו זמנית מהמרחב הציבורי שבו היא מתקיימת.

״משקפת האיים״ ברחוב האר״י. צילום: דור קדמי

מתוך פרויקט חצי האי עזה של קואופרטיב העיצוב הירושלמי. צילומים: דור קדמי

היום

אל תפספסו את פרויקט ״חצי האי עזה״ של קואופרטיב העיצוב הירושלמי ברחוב עזה, שנבחר להיות אחת מנקודות המרכז של שבוע העיצוב ירושלים. תשעת המעצבים חברי הקואופרטיב – יניב טורם, יעל וולוך, נועה ראזר, שנית אדם, שירה אביבי, דניאל נחמיאס, נופר דסקל, אלכסנדר חייצקי ונועה רזנק – מיפו את הרחוב, נפגשו עם בעלי העסקים וגיבשו עם שבעה מהם את פרויקט. התשעה הציבו בחזית בתי העסק הנבחרים פרויקטים עיצוביים, שנותנים מענה מקורי ואטרקטיבי לכל עסק.

לדוגמה, בבר המסעדה ״עזה 40״ הם בנו מכונת מאוירת למשחק בחול. זאת, בעקבות שיחה עם בעלת המקום שסיפרה שהיא מתגעגעת לים ולכן היא רוצה להקים במרפסת הבר חוף ים לימות הקיץ. בחזית של חנות הספרים ״ספרים ברחביה״ הם בנו פינת קריאה מספרים, ובחצר האחורית של ״סושי רחביה״ הם עיצבו מעין גינת זן יפאנית שמשלבת עיצוב תלת־ממד ודו־ממד.

את חלון הראווה של ״ספר״, מספרה ותיקה ומקסימה של פעם, הם ריעננו עם אטרקציה מיוחדת, והפכו את חלון הראווה למראת אשליות שמאפשרת לעוברים והשבים לבחון את דמותם כשהם (כאילו) עוטים על ראשם תסרוקות עבר מאוירות. ״בר יין״ שמיקומו מעט ניסתר, זכה להכוונה בולטת ויצירתית, ולבית הקפה ״קרוסלה״ הם עיצבו לבקשת הבעלים שילוט חדש ומאויר.לבסוף, ב״גלידה מטודלה״ התגעגעו לפופים שפעם שימשו את הילדים והיוו אטרקציה צבעונית ללקוחות. אלו פונו בשל שינויים ברחוב, ומעצבי הקואופרטיב החזירו את הצבע למקום תוך שהם עושים שימוש בספסל הרחוב הקיים שאותו הפכו לאטרקציה משעשעת לבאי הגלידרייה.

מתוך הפרק בסדרת הי(ו)צרים על לילך דקל־אבנרי. צילום: שחף דקל

מחר

מעיין לוי – מנהלת מחלקת פיתוח, מדיה וקשרי חוץ במוזאון לאמנות האסלאם – ממליצה להגיע מחר בשעה 19:00 לבית הקולנוע של הנסן, למפגש עם שחף דקל, אמנית וצלמת, יוצרת סדרת הרשת הדוקומנטרית הי(ו)צרים. הסדרה מספקת הצצה לתהליכי יצירה בשלבי חשיבה ופיתוח בקרב יוצרים בישראל. הסרטים הקצרים מתעדים בצילומי סטילס וסאונד את המפגשים בין היוצרים ליוזמת הפרויקט ומתרחשים בחלל העבודה שלהם. הסאונד משלב קטעים מוקלטים מתוך השיחה המלווה את המפגש. הסדרה פועלת מעל שלוש שנים ברשת והציגה עד היום 54 פרקים. השיחה עם יוצרת הסדרה תחשוף את הסיפור שמאחורי הפורמט הייחודי ואת המתרחש מאחורי הקלעים בתהליך היצירה של הסרטים הקצרים. מתוך הסדרה יוקרנו קטעים נבחרים.

הפרטים המלאים באתר שבוע העיצוב ירושלים

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden