כל מה שחשוב ויפה

שבוע העיצוב ירושלים בפורטפוליו // היום השישי

פורטפוליו Promotion: התערוכות, ההרצאות, הפעילויות, המיצבים והמיצגים שאסור להחמיץ בשבוע העיצוב ירושלים // עבר, הווה ועתיד במוזיאון ישראל, שטיחים מהולנד, עיצוב מליטא

אתמול

מפסטה ועד אטבי כביסה, ממתקים ואפילו עפרונות פשוטים עם מחק קטן בקצה: כל דבר יכול להפוך לחלק מהתבניות האסתטיות המחוכמות שיוצרים חברי We Make Carpets. לכבוד שבוע העיצוב בירושלים הם חברו לצמד המעצבים הגרפיים הירושלמי, איתם טובול ושירה גליק מסטודיו גרוטסקה. לאחר חודשיים של שיחות אינטנסיביות, באופן דיגיטלי ופנים אל פנים, נוצרו עבודות המדברות זו עם זו.

אל מול שטיח חדש של We Make Carpets המורכב מעפרונות – עבודה קפדנית של איסוף פרטים לכדי שלם הרמוני אחד – סטודיו גרוטסקה ביצעו מהלך הפוך ופירקו עשרות דימויים ומסרים בצורה רנדומלית דרך שימוש ב־144 פנקסים מלאי דימויים. בעוד השטיח חי בדיאלוג עדין עם הקהל וקיומו תלוי בהפרדה ממנו, אצל גרוטסקה הקהל מוזמן לבוא ולתלוש כל דף שירצה, כך שהעבודה תלויה באינטראקציה זו. יחד, שתי העבודות מהדהדות תהליך בלתי פוסק של כתיבה ומחיקה, גילוי וכיסוי.

We Make Carpets בבית הנסן. צילום: דור קדמי

סטודיו גרוטסקה. צילום: דור קדמי

היום

לכבוד פתיחתן של שתי תערוכות עיצוב חדשות במוזיאון ישראל ובעיתוי מושלם עם שבוע העיצוב, יתקיימו במוזיאון ישראל החל מהיום ארבעה סיורים ומפגשים תחת הכותרת ״עבר, הווה עתיד: על עיצוב במוזיאון״. הסיור הראשון שיתקיים הערב בשעה 18:00 יונחה על ידי דן הנדל, אוצר המחלקה לעיצוב ואדריכלות במוזיאון, שיספר מה יש באוסף העיצוב של המוזיאון ואיך דברים הגיעו לשם? שלושה דורות של מעצבים מציגים חפצים לבחירתם מתערוכת Design Matters, שחושפת את ההחלטות, מערכי הכוחות וצירופי המקרים שהובילו להיווצרות האוסף.

המעצבת לילך שטיאט, שעיצבה תערוכות רבות בעבור המוזיאון, ביניהן שתיים שמוצגות כרגע, תשוחח ביום רביעי על אחורי הקלעים של עיצוב תערוכות מפיתוח הקונספט ועד למציאות הקשוחה של מגבלות שימוריות, תקציבים מתכלים ועבודה מול אוצרים. ביום חמישי יסיירו בתערוכה המקיפה של דן ריזינגר אוצר העיצוב יובל סער והמעצב נדב ברקן, שיציגו רגעי מפתח בעיצוב ישראלי וישוחחו על הפוטנציאל הטמון בעבודתו של ריזינגר לדור חדש של מעצבים. לפרטים נוספים והרשמה באתר המוזיאון או בטלפון 03-6771300

מתוך התערוכה של דן ריזינגר במוזיאון ישראל. צילום: אלי פוזנר

מתוך תערוכת האוסף במוזיאון ישראל. צילום: אלי פוזנר, מוזיאון ישראל

פורום העיצוב הליטאי בבית הנסן. צילום: דור קדמי

מחר

אם לא תגיעו לסיור שהמעצבת לילך שטיאט מעבירה במוזיאון, תשמחו לגלות שהיא ממליצה להגיע מחר בשעה 18:00 לקוקטייל הפתיחה החגיגי לתערוכה ״אור וצל״ של פורום העיצוב הליטאי בבית הנסן.

בעבור ליטאים, תריסים על חלונות הבתים כמעט ולא קיימים, ובמידה וכן, הם שם כדי לחסום רוח ושלג, ולא את אור השמש. בתערוכה מציגים מעצבים ליטאים את תגובותיהם לתנאים האקלימיים של ליטא, ואת השפעתם על המוצרים שיוצאים תחת ידיהם. בעוד ישראלים מבלים את ימי הקיץ בניסיון למצוא פיסת צל, ליטאים עושים ככל שביכולתם כדי להרוויח עוד מעט קרני שמש. תנאי מזג האוויר השונים מגדירים אורח חיים שונה ומשפיעים באופן דרמטי על מצב הרוח, ההרגלים, האדריכלות ועוד.

התגובות שמוצגות בתערוכה נעות החל מכפתורים מאירים כתגובה למספר הרב של תאונות דרכים קטלניות כתוצאה ישירה מחודשי החשכה הארוכים בשנה, דרך סכמות הצבעים וסוגי הבדים המשמשים את עיצוב האפנה הליטאי, ועד יומנים המוקדשים למחשבות קודרות ומוצרים שונים המבקשים להתמודד עם שיעור הדיכאון הגבוה הנגזר ממזג האוויר הקודר. בכך בוחנת התערוכה את ההשפעה הישירה שיש לתנאים גאוגרפיים ואקלימיים על האופן שבו עיצוב מתפתח, ועל התנאים הקונקרטיים המגדירים עיצוב מקומי המשרת קהילה עם צרכים מובהקים.

הפרטים המלאים באתר שבוע העיצוב ירושלים

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden