כל מה שחשוב ויפה

שחור־לבן ישראלי בביאנלה ביפן

פורטפוליו News: התערוכה ״לא שחור ולא לבן״ שתוצג בספטמבר 2017 בביאנלה לאמנות בנקנוג׳ו, יפן, מפגישה אמנות ישראלית משני צדי המתרס היהודי־פלסטיני. שישה אמנים מציגים בתערוכה שאצרה שיר מלר־ימגוצ׳י. ערב תמיכה למימון התערוכה יתקיים במתחם התרבות אלמסן ביפו

מאיה כהן־לוי

הביאנלה לאמנות בנקנוג׳ו, שבמחוז גונמא ביפן, תיפתח ב־9.9.17 ותוצג למשך חודש. הנציגות הישראלית לביאנלה תציג פרויקט של שישה אמנים ישראלים – יהודים ופלסטינים – בתערוכה ״לא שחור, לא לבן״ שאוצרת שיר מלר־ימגוצ׳י, אוצרת מוזיאון וילפריד ישראל לאמנות המזרח. הפרויקט יכלול עבודות וידאו ומיצב שעוסקות ביכולת לראייה פתוחה ורחבה, המתבוננת מעבר לניגודים ונמנעת מהקיצוניות או מהעיוורון שבראייה חד צדדית של המציאות. האמנים המשתתפים: אורי גרשט, טל אמיתי־לביא, מאיה כהן־לוי, מנאר זועבי, נועה יקותיאלי ופריד אבו שקרה.

העבודות מציעות חוויה של יחסיות, ארעיות ורגישות למרחב שבין השחור והלבן. הפרויקט נתמך במימון חלקי של משרד החוץ, אולם זקוק לתמיכה ומימון נוסף על מנת לממש אותו במלואו. ״ההתמודדות היומיומית עם מתח קיומי דורשת ראייה רחבה יותר של ניגודים, הרואה את התלות ההדדית ויחסי הגומלין ביניהם כשני קצוות של חבל אחד״, אומרת מלר־ימגוצ׳י. ״עבודותיהם של האמנים המציגים בתערוכה זו משקפות את החיים במציאות הישראלית, שהיא מורכבת ומלאת סתירות. זוהי פרספקטיבה רחבה ופתוחה המבטאת מודעות לסבל שנגרם בשל ראייה חד צדדית וקיצוניות".

פריד אבו שקרה

״ביצירות יש ביטוי אמביוולנטי למטענים רגשיים ותרבותיים והן עוסקות במרחב הביניים, ובחופש מתבניות חשיבה מקובעות ודיכוטומיות – בין עדינות ואלימות, זיכרון ושכחה, הרס ויצירה. היא מציעה לראותם כתהליכים מתמשכים המתרחשים בו זמנית, ואינם ניתנים להפרדה זה מזה״.

הביאנלה בנקנוג׳ו מתקיימת השנה בפעם השישית, ומושכת קהל רב. ב־2015 ביקרו בביאנלה 470 אלף איש מכל רחבי יפן ותיירים מחו״ל. בביאנלה משתתפים כ־150 אמנים יפנים ואמנים אורחים מחו״ל. במוצ״ש 17.6.17 בשעה 20.00 יתקיים ערב מיוחד לתמיכה בפרויקט, במתחם התרבות אלמסן ביפו. בערב יוקרן סרט על הביאנלה ויתקיימו הרצאות של האמנים, קטעי נגינה של האמן נובויה ימגוצ׳י ואודליה צדוק, ומכירת עבודות, שהכנסותיה יוקדשו למימון הפרויקט.

טל אמיתי־לביא

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden