כל מה שחשוב ויפה
מתוך אי העיצוב הגרפי. צילום: דור קדמי

שבוע העיצוב ירושלים בפורטפוליו // היום השביעי

פורטפוליו Promotion: התערוכות, ההרצאות, הפעילויות, המיצבים והמיצגים שאסור להחמיץ בשבוע העיצוב ירושלים // הקטלוג האלטרנטיבי של שבוע העיצוב, אי התכלת ויום בחיים

אתמול

אם לא ביקרתם עדיין באי העיצוב הגרפי בניהולם האמנותי של גיא שגיא ומיכל סהר, הממוקם בכניסה לתערוכה הראשית של שבוע העיצוב במרכזת בזק, אנחנו בטוחים שהצילומים שמתעדים את הפעילות במקום ישכנעו אתכם שזו חוויה שלא כדאי לפספס.

שגיא וסהר הזמינו מעצבים להגיב למציאות פיזית ומקוונת, בכלים ויזואליים ולהוציא לאור מידי יום מהדורה חדשה של ״אי״, מגזין יומי היישר ממכונת הדפוס, בתהליך חשוף, גלוי ונטול תיווך בפני קהל. בכל יום פועל דסק המגזין תחת תמה גרפית יומית כמו עיתונות מגויסת, גותיקה והנסתר, ישראלייאנה ומודרניזם. בחלל מוקנים סרטים על טכנולוגיות דפוס, מתקיימות הרצאות ושיחות עם אנשי תוכן בעולם העיצוב הגרפי, חשבון אינסטגרם מופעל וציור־קיר ענק נבנה בהדרגה. לבסוף ייאספו שמונת הגליונות של המגזין ויהוו קטלוג אלטרנטיבי לשבוע העיצוב 2017.

אי העיצוב הגרפי. צילומים: דור קדמי

היום

שבוע העיצוב נסגר מחר, ורגע לפני שאנחנו מקפלים, רצינו להסב את תשומת ליבכם לשני פרויקטים מסקרנים במיוחד שמוצגים בתערוכה המרכזית במרכזת בזק. הראשון, אי התכלת של עומר פולק, שמספר את סיפורה של המלאכה העתיקה של הפקת צבע התכלת מחלזונות הארגמן שגדלו באיי ישראל. בסיס לתעשייה ענפה של צביעת בגדי קודש בעת העתיקה, החלזונות היו גם מרכזה של תעשייה של פולחן יהודי, צביעת ציציות ובגדי כוהנים יקרי ערך.

סוד הייצור נעלם לשנים ארוכות עד שנחשף מחדש על ידי חוקרים ורבנים, וכיום מתקיים בבית המלאכה היחידי בעולם הממוקם בישראל. תוך שיתוף פעולה עם בית המלאכה יצר פולק שטיח קיר באורך של ארבעה מטרים, ארוג וקשור בעבודת יד. הדימוי שמייצר השטיח עוסק בצורתו של החילזון, טופוגרפיית האיים ובית המלאכה הקטן שנדמה שהיה לאי בלב מדבר.

אי התכלת של עומר פולק. צילומים: דור קדמי

יום בחיים הוא פרויקט מתמשך של המעצבת פאולה זוקוטי – סדרת פורטרטים של אנשים דרך החפצים שאיתם הם באים במגע במהלך יום אחד. על ידי התבוננות על אותם חפצים יום־יומיים ולא על האדם עצמו, מתגלה תמונה מורכבת: של הרגלים, זהות, גלובליזציה וייחודיות – על מה שעושה אותנו דומים ומה שמפריד ביננו, ועל התפקיד שעיצוב משחק בשניהם. בעבור שבוע העיצוב בירושלים, זוקוטי יצרה סדרה המתבוננת על דמויות המרכיבות את העיר – בעל חנות ספרים פלסטיני, איש היי־טק חוזר בתשובה, עובדת במוזיאון הפרנציסקני, צלם ואיש החברה להגנת הטבע, ומנהלת בית ספר תיכון ערביה.

יום בחיים, פאולה זוקוטי. צילום: דור קדמי

מחר

דן הנדל, אוצר העיצוב והאדריכלות של מוזיאון ישראל, ממליץ בחום שלא להחמיץ מחר בערב את אירועי הנעילה והמכירה של שבוע העיצוב, שיכללו את המכירה המיוחדת של כל הפריטים שהוצגו באי האופנה ושנוצרו במהלך שבוע העיצוב באי עיצוב המוצר. אל תפספסו הזדמנות חד פעמית לרכוש פריטי מעצבים במהדורות מוגבלות ולהחזיק בבית פריט אספנים משבוע העיצוב ירושלים 2017. מי יודע, אולי יום אחר חלק מהפריטים האלו ימצאו את עצמם גם באוסף המוזיאון (ויהיו שווים הרבה כסף…).

הפרטים המלאים באתר שבוע העיצוב ירושלים

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden