כל מה שחשוב ויפה

״זו לא שמלה״: אלון ליבנה מצייר ומאייר

בבית הספר היסודי צייר אלון ליבנה על גב המחברות והספרים וקיווה שהמורה לא תתפוס אותו. כעת חושף המעצב לראשונה איורי אופנה בטכניקת קולאז׳, המהווים תכנון השראתי ראשוני לקולקציה שהוא מציג בימים אלו בניו יורק. ״מבחינתי איור הוא אמנות נטו, גם אם הוא בא לשרת מטרה״ הוא אומר

״במשך כל חיי אני מצייר ומאייר אופנה״, מספר מעצב האופנה אלון ליבנה. ״זה התחיל בבית הספר היסודי, כשאיירתי על גב המחברות והספרים וקיוויתי שהמורה לא תגלה״. שנים לאחר מכן, פרויקט הגמר שלו בבית הספר לאמנות היה מורכב מקולאז׳ים, והוא מוסיף שיצא לו גם לעבוד קצת בתחום איורי האופנה בעבור מעצבים אחרים, שהזמינו אותו לאייר את הקולקציות שלהם. הטכניקה שבה השתמש כללה לרוב עיפרון, עט וטושים צבעוניים או צבעי עפרון לצביעת הדמות והבגד. אל טכניקות הקולאז׳ים חזר לפני שנה כשהשתמש בה לראשונה למטרת איורי האופנה שהוא חושף לראשונה באתר החדש שהשיק לאחרונה.

ליבנה, שעבד אצל מעצב העל האיטלקי רוברטו קוואלי והתמחה בבית האופנה של המעצב אלכסנדר מקווין בלונדון, הוא הישראלי הראשון שהציג באופן קבוע בשבוע האופנה הבין־לאומי בניו יורק. מאז הוא הספיק להלביש את הסלבריטאיות הגדולות בעולם באופן קבוע: בין לקוחותיו נמנות דוגמנית העל נעמי קמבל, ביונסה, ליידי גאגא, משפחת קרדשיאן ועוד רבות נוספות. בשנה וחצי האחרונות הוא חי על קו תל אביב – ניו יורק, ולפני כשנה פתח סטודיו בסוהו בניו יורק (בנוסף לסטודיו בארץ).

אלון ליבנה. צילום: דודי חסון

האיורים, שעד כה נשמרו אישיים והיוו חלק מתהליך היצירה שלו, כוללים סדרת איורי אופנה בטכניקת קולאז׳, המהווים תכנון השראתי ראשוני לקולקציה שהוא מציג בימים אלו בניו יורק. קולאז׳ים אלו מתארים את רוח הקולקציה מבחינת צבעוניות, סילואט ואווירה כללית. כל איור עשויי בעבודת יד קפדנית בטכניקה של גזירה, פירוק והרכבה מחדש של אימג׳ים שהוא אוסף. כל איור הוא ייחודי ומקורי ומוצע למכירה באתר שלו במחיר 200 דולרים.

״אחד הדברים היפים בפרויקט הזה הוא האותנטיות שלו, כי האיורים התחילו בתור מתווה לקולקציה באופן מוחלט, ורק לאחר יציאת הקולקציה החלטתי שזה יהיה רעיון נחמד לשחרר אותם החוצה ולהציע אותם למכירה״, הוא מוסיף. ״קיבלתי המון תגובות אוהדות על איורי במשך השנים והצעות לרכישה עד שהחלטתי שזה הזמן המתאים. מעצבי אופנה בכל העולם מוכרים חפצים בעיצובם, מריהוט ועד בובות ברבי ממותגות והאתר החדש שפתחתי נותן לי פלטפורמה להציג ולמכור את היצירות שלי, שכוללות יותר ממלבושים״.

תהליך העבודה כולל משחק של קולאז׳ים מגזרי נייר ומגזינים, בצבעוניות שמזוהה עם ליבנה. כל איור מכיל עשרות אימג׳ים שחוברו יחדיו, חלקי פנים, טבע, חיות, נוף ועוד. ״העבודה נעשית בצורה ספונטנית לחלוטין ללא הכנה או תכנון. כך אני בורא את הרעיונות לקולקציה החדשה מתוך התת מודע ולא מגביל את עצמי לתהליך החשיבה והתכנון. לאחר שהחלקים פורקו והורכבו מחדש באופן ידני בלבד, רק אני וזוג מספריים, הם מודבקים על נייר איכותי ועוברים סריקה.

״מבחינתי איור הוא אמנות נטו, גם אם הוא בא לשרת מטרה״, הוא מסכם. ״יש הבדל בין איור אופנה לציור טכני שמטרתו לתת הסבר מדוייק לאנשי הביצוע. במקרה הזה לא איירתי שמלה או בגד שאפשר להתחקות אחריו: זה תהליך יצירתי וניסיוני לחלוטין. המטרה הייתה להניע את גלגלי ההשראה שנמצאים בתוכי באופן אימפולסיבי ולא מתוכנן וכך להגיע לרעיונות חדשים״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden