כל מה שחשוב ויפה

פריז אחת, חמש ציפורים

כריסטיאן דיור, אירווינג פן, מריאנו פורטוני, דיוויד הוקני ושבוע האופנה: אוקטובר בבירה הצרפתית, מדריך קצר לשבוע החשוב ביותר של 2017 בעולם האופנה

בכל הקשור לאופנה, השבוע הראשון של חודש אוקטובר הקרוב עתיד להיות רגע נדיר, השווה בעוצמתו להתקבצות היסטורית של כוכבי הלכת בשורה אחת. במילים פשוטות – פריז אחת, חמש ציפורים. מלבד העובדה כי שבוע האופנה לקיץ 2018 בבירה הצרפתית יערך בסמוך לחגי תשרי, מה שיאפשר לשלב ביזנס עם פלז׳ר וחיסכון בימי חופשה, רצה הגורל והעיתוי של האירוע התגלה כהזדמנות לתפוס במקביל גם ארבע מתערוכות האופנה והאמנות החשובות של השנה.

מתוך התערוכה ״דיור – קוטורייה החלומות״ במוזיאון לאמנויות דקורטיביות. צילום: Adrien Dirand

מתוך התערוכה ״דיור – קוטורייה החלומות״ במוזיאון לאמנויות דקורטיביות. צילום: Adrien Dirand

דיור – קוטורייה החלומות

במוזיאון לאמנויות דקורטיביות נפתחה בתחילת יולי 2017, כחלק מחגיגות 70 השנים לבית האופנה, תערוכת ענק הסוקרת את התפתחותו של בית האופנה כריסטיאן דיור, מאז נוסד לאחר מלחמת העולם השנייה ועד היום. במקום מוצגות מעל ל־300 שמלות, הכוללות את כל המעצבים שעבדו תחת השם דיור, החל מכריסטיאן דיור עצמו, דרך ג׳ון גליאנו, ועד לרף סימונס ומריה גרציה קיורי, המשמשת כיום כמנהלת האמנותית של הבית. חשיבותה של התערוכה נובעת הן מהעובדה כי דיור היה חלק עיקרי בתחיית תעשיית התפירה העילית בצרפת לאחר המלחמה, כאשר הציג אנטיתזה עשירה ופזרנית למראה הרזה של שנות ה־40, והן מתוקף מעמדו של הבית במרוצת המחצית השנייה של המאה ה־20, לרבות ההשפעה האדירה שלו על האופנה האמריקאית ועל סטנדרט הטעם המערבי.

המוזיאון לאמנויות דקורטיביות, עד 7 בינואר 2018.

אירווינג פן – Centennial

על אף תרומתו האדירה לעולם האמנות בכלל, ועל אף שנגע בשלל נושאים, אירווין פן היה לדעת רבים קודם כל צלם אופנה, ובוודאות צלם האופנה המשפיע במאה ה־20. כחלק מציון 100 שנים להולדתו יארח הגראנד פאלה בפריז רטרוספקטיבה מפוארת, שהוצגה לפני כן במטרופוליטן בניו יורק. זו הזדמנות יוצאת דופן לחזות בקורפוס רחב מעבודותיו של פן, שידע לתעד ולנסח את הצלליות המהפכניות ביותר במחצית השנייה של המאה ה־20 בעבור מגזינים כמו ווג, ולתעל אותן אל עולם אסתטי הקושר מיניות ומגדר. התערוכה אינה מוגבלת רק לצילומי אופנה, וכוללת גם צילומי טבע דומם ופורטרטים אייקונים.

גראנד פאלה, 21 בספטמבר 2017 – 29 בינואר 2018.

טרומן קפוטה מתוך התערוכה של אירווינג פן בגראנד פאלה. צילום: אירווינג פן

מעיל של מריאנו פורטוני, 1920. אוסף מוזיאון גליירה, Stéphane Piera / Galliera / Roger-Viollet

מריאנו פורטוני

על אף שהיה מהפכני לא פחות מפול פוארה או קוקו שאנל, הספרדי מריאנו פורטוני, שבילה חלקים גדולים מחייו בוונציה ובפריז, הוא אישיות כמעט נשכחת בשיח האופנה. גם הוא, כמו השניים המוזכרים כאן, מרד בשלטון המחוך בתחילת המאה ה־20 והציע לנשים פתרונות אלגנטיים וקלים הרבה יותר ללבישה המושפעים מיוון העתיקה, המזרח הקדום והרנסאנס. מעיצוביו הידועים ביותר אפשר למנות את ה־Delphos, שמלות צינוריות נטולות מחוך וארוכות העשויות אריג משי שכווץ לכדי קפלולים, שסייעו להתאים את הגזרה לגוף הלובשת ושהעצימו את ברק הבד המיוחד. כדי להמחיש את תרומתו הגדולה לאופנה, יקיים מוזיאון גליירה בפריז רטרוספקטיבה הכוללת מאות מעיצוביו, חלקם נלבשו על ידי המפורסמות ביותר במחצית הראשונה של המאה ה־20.

מוזיאון גליירה, 4 באוקטובר 2017 – 7 בינואר 2018.

חלוק של מריאנו פורטוני, 1912. אוסף מוזיאון גליירה, Stéphane Piera / Galliera / Roger-Viollet

דיוויד הוקני

אחרי ההצלחה המסחררת בטייט הבריטי, עם מספר שיא של צופים (478,082), מגיעה הרטרוספקטיבה של הצייר דיוויד הוקני למרכז פומפידו בפריז. אמנם, אין מדובר בתערוכת אופנה במובהק (על אף שהוקני עסק בין היתר בעיצוב תלבושות), אך ההשפעה של הוקני על האופנה העכשווית היא לא פחות מאדירה. מצד אחד, דמותו עגולת המשקפיים – הספק אינטלקטואלית ספק אקסצנטרית – שימשה מוזה למעצבים רבים; מצד שני, גם פלטת הצבעים הרוויה המזוהה איתו, או נושאי הציורים -לרבות בריכות שחיה ועירום – מצאו את מקומם בקולקציות רבות, לרבות אלו של פנדי, מייקל קורס ופול סמית׳. התערוכה כוללת מעל ל־160 עבודות, והיא עוברת דרך רגעים אייקונים בהתפתחותו כאמן, משנות ה־60 ואילך.

מרכז פומפידו, עד ה־23 באוקטובר 2017.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden