כל מה שחשוב ויפה

האדום הנכון?

אחרי קיץ שופע פסטלים עולם האופנה מתפנה להביט אל עבר העונה הבאה. אדום־סיפורה־של־שפחה אמנם מגיע מתוך סיפור קודר, אבל מתלבש מצוין על המלתחה העכשווית

על אף שהוא נעדר כמעט לגמרי מתחזיות המגמות של השנה החולפת, גוון מסוים של אדום השתחל בכל זאת אל האופנה של העונות הקרובות. מהו התיאור המדויק ביותר בעבורו? אדום־סיפורה־של־שפחה.

כהה יותר מאדום ממוצע אך בהיר יותר מצבעם של פירות יער, הוא מפציע בקו התפר שבין עונת הקיץ והסתיו בזכות הספר שהפך לסדרה מצליחה. קוד הלבוש המאופק של שלפרד ואחרות, כפי שנרקח על ידי מעצבת התלבושות אן קרבטרי, הדגים היטב עד כמה יש בכוחו של האדום הכהה הזה לעורר דרמה, מסתורין ואווירה שנדמית ספק חמורת־סבר וספק מיסטית. ״אדום הוא חלק עצום מהסיפור״, ציינה קרבטרי בקשר לתפקידו המיוחד של הצבע, המבדיל בסדרה בין השפחות לבין הנשים האחרות.

מרגרט אטווד, הסופרת הקנדית מחברת ״סיפורה של שפחה״, שיצא לאור ב־1985 וגם מפיקי הסדרה (שכל פרקיה זמינים לצפייה ב־HOT VOD), בוודאי יודעים שבחירה באדום כזה היא תמיד שנויה במחלוקת. מה שמצד אחד עשוי לעורר מחשבות על אהבה, או פנטזיות סוררות נוסח מלכת הלבבות, טעון גם בערכים אחרים. ״סכמת הצבעים המסורתית ברנסאנס: כחול = מריה הבתולה; אדום = מריה מגדלנה + דם + הצבע של אסירים בזמן מלחמת העולם בקנדה – מהסיבה הפשוטה שאדום ניכר היטב על רקע שלג״, הסבירה אטווד, ששימשה גם יועצת לסדרה.

מתוך עבודת הגמר של מרינה אליזרוב לשנקר, מחזור 2017. צילום: רפי דלויה

אופנה מאז ומתמיד מושפעת מהעולם התרבותי סביבה ולעולם אינה באמת מתחשבת במוסר, אלא באפקט שהבגד יוצר. ההצלחה המסחררת של סיפורה של שפחה, כמו גם האימג׳ים החזקים שיצאו ממנה, הולידו סקרנות ותשוקה בנוגע לגוון האדום הזה. התוצאה, כמובן, היא זליגה שלו אל ״החיים האמיתיים״, עם או בלי קשר לאסוציאציות שהוא מעורר.

ואין ספק שהוא מגיע בדיוק בזמן: קולקציות הקיץ, שהיו השנה רכות, בהירות ופסטליות במיוחד, מסיימות את תפקידן בימים אלה, ועולם האופנה מתפנה לקראת העונה הבאה. אדום־סיפורה־של־שפחה הוא הזדמנות מצוינת להפנות עורף לעונה החמה ולהתחיל לחשוב על ימים אחרים, לוהטים פחות וקודרים יותר.

האמיצים והאמיצות יאמצו את אדום־סיפורה־של־שפחה מכף רגל ועד ראש, או לפחות יתעטפו במעיל עליון מתאים, כשאחרים ינקדו את ההופעה עם פיסות אדומות של נעליים, תיק או חגורה. כך או כך, אסור לו להיות בוהק מדי וצעקני, ומנגד אסור לו להיות כהה מדי. בקיצור, הוא צריך להיות דרמטי בדיוק במידה הנכונה.

– – –

לירוי שופן הוא עורך האופנה של פרוטפוליו ומייסד אתר האופנה TheCritical-F

בלייזר של מאסימו דוטי, 525 שקלים. צילום: יח״צ

חליפה של COS. ג׳קט: 1,150 שקלים; מכנסיים 555 שקלים. מסוף אוגוסט בחנויות המותג. צילום: יח״צ

מכנסיים של זארה, 269 שקלים. צילום: יח״צ

תיק נשיאה של לונגשאמפס, 3,360 שקלים. צילום: יח״צ

שמלת מעטפת של מאיה נגרי, 1,190 שקלים. צילום: תום מהרשק

מתוך קולקציית חורף 2017-18 של ברשקה. מתחילת הסתיו בחנויות. צילום: יח״צ

חולצת טי ארוכה של קסטרו, 99 שקלים. צילום: טל קרת

נעליים של פריטי בלרינס, 899 שקלים. צילום: יח״צ

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden