כל מה שחשוב ויפה

חניף קוריישי: מאחורי כל ייעוד מסתתר פֶטיש

בביקורת שהתפרסמה במוסף הספרים של הארץ ביום רביעי האחרון, כתבתי את רשמיי מספרו האחרון של חניף קוריישי – ״הגוף״, שיצא לאור בהוצאת זמורה ביתן. זה לא ספרו הטוב ביותר של קוריישי (באופן אישי נהניתי יותר מהבודהה מהפרברים), אבל הוא עוסק בנושא מעניין שמספק את נקודת מבטו על פולחן הגוף במאה ה־21. אני לא אחזור על כל מה שכתבתי, אבל רציתי בכל זאת להתעכב על ציטוט אחד שתפס את תשומת ליבי:

״אחיות אוחזות בחולים. רופאים מעבירים את כל חייהם בנגיעה בגופים, וזו הסיבה שצעירים הולכים לבית הספר לרפואה. רופאי שיניים וגינקולוגים אוהבים את הפְּנים האפל. ישנם עובדים, בחנויות נעליים למשל, שהתמזל מזלם לגעת באיברים מבלי ללכת לשיעורם באנטומיה. כמרים ופוליטיקאים אומרים לאנשים מה לעשות בגופם. בני אדם בוחרים תמיד את עבודתם על פי העדפותיהם בנושא הגוף. יועצי קריירה צריכים לזכור זאת. מאחורי כל ייעוד מסתתר פֶטיש״ (עמ׳ 40).

יש משהו מקסים בניתוח בחירת המקצוע על פי היחס לגוף, ומעניין מה זה אומר על מי שמבלה את רוב ימיו מול המחשב… במיוחד כשדימוי הגוף נתון בימינו – אולי יותר מבעבר – למניפולציות תרבותיות ורפואיות, שניצבות כהבטחה מתמדת לשיפור עצמי. שטף של פרסומות למכוני יופי ולמרפאות אסתטיקה מזמינות אותנו להסיר שיער, לשאוב שומן ולהעלים קמטים; מבעד לכל מסך טלוויזיה ניבטות דמויותיהן של נשים צעירות, שעברו מהפך קוסמטי ומדווחות בהתרגשות על חייהן החדשים.

קוריישי, הסופר, התסריטאי והמחזאי הבריטי (מכבסה קטנה ויפהפייה שלי, הבודהה מהפרברים ועוד), ממקם במוקד הנובלה שפותחת את קובץ סיפוריו החדש את דמותו של אדם, סופר לונדוני מפורסם בשנות ה־60 לחייו, שמקבל במהלך מסיבה הצעה מפתה: להחליף את גופו הזקן בגוף צעיר. בתחילה הוא חוכך בדעתו, אבל ההתלבטות לא אורכת זמן רב; הסכמתו מלווה בטיעון: ״האם לא חשבתי לעתים קרובות, כמו כולם, כיצד הייתי חי, לו ידעתי את כל מה שאני יודע עכשיו?״ (עמ׳ 24).

המסע שעובר אדם אינו התגשמות הפנטסיה להיות צעיר לנצח, אלא מבט ביקורתי על פולחן הגוף: משמעותו של גוף חדש היא תודעה חדשה, ואפילו חיים חדשים. בצדה של ההבטחה מונחת הסכנה: הצורך להכיר את ״עצמי״ כשהוא ארוז בגוף חדש.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden