כל מה שחשוב ויפה

אופנה ליד הים: ארבע המלצות לפעילות אופנתית מסעירה, בלי לקום מכיסא הנוח

שני סרטי אופנה מרתקים ופרובוקטיביים לצפייה ישירה, ספר עתיר התרחשות עסיסית ורכילות מרושעת, ואתר לשופינג קריר במיוחד: גילטי פלז׳ר לחודש אוגוסט

בהתחשב בעובדה שאוגוסט הוא המדכא שבחודשים – שילוב של סטטיות, חום והיעדר קולקציות חדשות – הדבר הריאלי היחיד שאפשר לעשות הוא לצאת לחופשה קצרה. לא חופשה פעלתנית כמובן, אלא אחת בטלנית ומוקפת רצפים בלתי נלאים של מוחיטו. את השיעמום אפשר להפיג עם קצת אופנה, ועדיף מהסוג שלא מצריך תזוזה מיותרת: ספרים המספרים על התרחשויות גרנדיוזיות, שופינג מקוון או סרטים דרמטיים, בסטרימינג ישיר לסלולרי או למסך המחשב, הם הפיתרון האולטימטיבי לחודש השמיני.

המורשת של אלכסנדר מקווין

כעת אפשר לצפות בסרט הדוקומנטרי של הבמאי לואיק פריזאן משנת 2015, המציע מבט נוקב ומעמיק על פועלו של אחד המעצבים הבולטים והטראגיים של העשור הראשון של המאה ה־21. דרך דיון בארבע הקולקציות האחרונות של מקווין, שהתאבד בפברואר 2010, נחשפים לא רק אישיותו המורכבת של המעצב שצמח מהשוליים של לונדון, אלא גם הנושאים הנפיצים שהעסיקו אותו: תרבות הצריכה, מעמדן של נשים, מגדר, אירוטיקה ופטיש.

הסרט, שאורכו 52 דקות, שופע חומרים ויזואליים וראיונות בלעדיים ומזמן השוואה בין האופנה שנוצרה לפני כעשור לאופנה כיום. בעוד שפרובוקציות היו חלק בלתי נפרד מעולם האופנה, אפשר לנחש שהגישה האגרסיבית של מקווין הייתה יכולה לצמוח ולהתקבל רק לפני עידן הרשתות החברתיות, שהשתלטו מאז והכתיבו תרבות חששנית ואופנה פושרת מבחינה פוליטית.

דיאנה ורילנד: העין צריכה לטייל    

״היא מעולם לא הייתה אישה עשירה מאוד, היא מעולם לא הייתה אישה נאה מאוד, אבל היא יצרה יופי ויצרה עושר״.

לעומת סרטו של פריזאן, הסרט הנפלא ״העין צריכה לטייל״ משנת 2011 קודר הרבה פחות. הסרט, שאורכו 86 דקות, מגולל את הביוגרפיה של עורכת האופנה האמריקאית המיתולוגית דיאנה ורילנד, שכיהנה במשך השנים כעורכת של הארפר׳ס בזאר, כעורכת ווג האמריקאי וכאוצרת במוזיאון המטרופוליטן בניו יורק. ורילנד נחשבת על ידי רבים כמי שעיצבה את תפיסת האופנה הגבוהה באמצע המאה ה־20, המשלבת בין סגנון חיים קל דעת לכאורה, אמנות רצינית וסטטוס. הסרט מעורר חשק לחיות חיים גדולים מהחיים ולגמרי בלתי רגילים, ובמסגרת של חופשה, אין טוב ממנו כדי לעודד סיבוב נוסף של מוחיטו.

הקרב על ורסאי

הספר המרתק של זוכת פרס פוליצר לביקורת רובין גיבהן, הקרב על ורסאי, עשוי מהחומרים שהופכים כל עלילה לנחשקת: הוא מעמיק, מסחרר, בוטה, חצוף ועמוס בידע וברכילות מרושעת. במרכזו תצוגת אופנה ששילבה בין חמישה מגדולי מעצבי האופנה הצרפתית של שנות ה־70 לבין חמישה מעמיתיהם האמריקאיים. אלא שהמפגש התמים־לכאורה הזה, התברר בדיעבד כתחרות בעלת השלכות מרחיקות לכת, משום שהוא אותת על כך שיחסי הכוחות השתנו, ושהשליטה הצרפתית בכיפת האופנה מוטלת כעת בספק. הכתיבה של גיבהן קולחת וסקסית, מלאה באנקדוטות שיעבו את השכלתם של חובבי האופנה, אך מבלי להמעיט מכוחו של סיפור גדול באמת, ש־320 עמודיו יתפסו בקלות את תשומת ליבם של אחרים.

עטיפת הספר The Battle of Versailles

טוטוקאלו

אחת הפעילויות המומלצות במיוחד לחודש אוגוסט היא להתחיל לתכנן את מלתחת הסתיו, או לפחות לפנטז עליה, והבוטיק המקוון Totokaelo הוא ללא ספק אחד המקומות היעילים ביותר לעניין. עם הפקות אופנה מתנשאות וקרירות, מהסוג שקורץ לגרעין הקשה של חובבי העיצוב הסקנדינבי, ומבחר מותגים ומעצבים שנעים על קו התפר שבין מוערכים (דריס ואן נוטן) לעלומי שם (מקסימום הנרי), מדובר ב־Window Shopping נעים להפליא. כדאי גם לשים לב למדור לעיצוב הבית, שכולל מבחר מסחרר של פריטים יפים ולחלוטין לא שימושיים.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden