כל מה שחשוב ויפה

״צביקה פיק: התערוכה״ ורטרוספקטיבה למעצב האופנה ירון מינקובסקי בעונה התשיעית לעיצוב של חולון

פורטפוליו Promotion: העיר חולון תפתח בשבוע הבא בפעם התשיעית את העונה הישראלית לעיצוב בגלריות העירוניות בעיר עם ארבע תערוכות - צביקה פיק, ירון מינקובסקי, בזוקה ג׳ו וחני נחמני

ארבע תערוכות עיצוב חדשות יפתחו במקביל ביום שני 12.9 בחולון. התערוכה הראשונה, והמרכזית שבהן, היא ״מעלה, מעלה! צביקה פיק: התערוכה״ (אוצרים: רפי וזאנה וד״ר גיא מורג צפלביץ׳), שתיפתח בגלריית החווה. זו התערוכה השנייה במספר שיוזמת עירית חולון, המוקדשת לדמותו של אייקון תרבות ישראלי; קדמה לה ״גַּלְבִּי, עפרה חזה: התערוכה״ בשנה שעברה.

פיק, שפרץ לתודעת הקהל הישראלי בתחילת שנות ה־70 כשנבחר לככב בתפקיד הראשי כשחקן וזמר במחזמר ״שיער״, נחשב לתופעה תרבותית יוצאת דופן ומעוררת השראה, והפך לאייקון תרבותי שסלל את הדרך לאמנים המעזים לשבור גבולות מגדרים. התערוכה תתייחס לעשייה האמנותית והמוזיקלית שלו, לאופנה החדשה שהוא בישר, לערעור על תפקידי המינים והיותו אייקון הפופ הראשון. במסגרת התערוכה יוצגו פריטים אישים של פיק מאוספו הפרטי, ובהם תלבושות, צילומים משפחתיים, תקליטים, פרסים, הפקות צלמי אופנה מובילים ועוד. כמו כן, יוצגו גם עבודות של מעצבים ואמנים עכשוויים המתייחסות לדמותו האיקונית של פיק והשפעתו על התרבות הישראלית, בהם ורדי כהנא, קרן שפילשר, בן לם, צחי  נבו, רועי פלנט, כפיר מהצרי, שולה קובו, מולה עשת, איתן טל, יוסי מדר, שמואל יערי ואחרים.

צביקה פיק, 1984. צילום: שמואל יערי

צביקה פיק, 1975. צילום: גברא מנדיל, סטודיו גברא

בגלריית המשכן בית מאירוב תיפתח התערוכה ״ירון מינקובסקי – רוקם החלומות״ (אוצרת: אילנה כרמלי לנר), המציגה ציוני דרך מרכזיים לאורך 30 שנים שבהן מינקובסקי יוצר ומעצב אופנת עלית בישראל. הדגמים השונים שיוצגו בתערוכה על ציר זמן של עבר, הווה, עתיד מזמנים הצצה למשנתו העיצובית של מינקובסקי הנמצאת על קו התפר שבין אופנה לאמנות. במסגרת התערוכה יוצגו דגמים ופרטים מקולקציות איקוניות ובהן ״אלף לילה ולילה״ שהוצגה לראשונה בשנת 1989 וזיכתה את מינקובסקי בפרס המעצב הצעיר הטוב באירופה לשנת 1989 בקטגורית שמלות ערב; הבגדים שלבשו בשנת 1991 הזמרים אורנה ומשה דץ בעת שייצגו את ישראל בתחרות האירוויזיון עם השיר ״כאן״; קולקציה בגדי הים לגוטקס, ״ירושלים של זהב״, שכללה בגדי ים וחוף ששילבו אורנומנטיקה מזרחית עם יודאיקה לצד שימוש במגני דוד, סמלי המנורה ועוד.

ירון מינקובסקי, קולקציית אלף לילה ולילה, 1989. צילום: אלדד מאסטרו

״המין השלישי – אבולוציה״, תערוכת חוצות בשדרות דב הוז של אמן הפופ ארט בזוקה ג׳ו בן ה־53, תציג מגוון דמויות סוריאליסטיות המשלבות קטבים קיצוניים – בני אצולה וזונות רחוב, פורטרטים עצמיים, חיות, סמלים, אותיות ומוטיבים שונים. התערוכה מבטאת את תפיסת עולמו שאדם יכול לבחור את מינו מבלי לאבד את זהותו המקורית, מעין שילוב בין המינים, לאו דווקא טרנסג׳נדרים אלא מין חדש, משודרג – ״המין השלישי״. בעבודות בתערוכה הוא יוצר דמויות סוריאליסטיות, גברים עם איברי מין נשים, נשים מזוקנות וגבריות בערב רב של דמיון וצבע.

בזוקה ג׳ו. צילום: אורן גולן

״מוזאיקה בסביבת מגורים״, תערוכת יחיד של חני נחמני, תיפתח בגלירה חנקין. נחמני נחשפה לעולם המוזאיקה לאחר שניםש בהן עסקה במגוון תפקידי הדרכה וניהול במערכת החינוך.  במסגרת התערוכה יוצגו מגוון רחב של עבודות המבטאות הרמוניה בין פונקציונליות לאסתטיקה תוך שילוב הסביבה המלאכותית שהיא יוצרת מבלי להפר זאת זו הטבעית. התשתיות ומגוון החומרים שבהן היא בוחרת להשתמש בעבודותיה נועדו להעניק חזות חדשה לחפצים ישנים מתוך ראייה של התחדשות, שימוש חוזר ושמירה על איכות הסביבה. יצירותיה המקוריות במוזאיקה מחברות שברים ישנים לכדי שלמות חדשה ומשקפות את אהבתה לחומרים ולצבעים ונותנת ביטוי לרגשות ולרעיונות. בשילובי הצבעים בהם היא משתמשת ניכרת השפעתו של גאודי.

חני נחמני, שולחן מוזאיקה. צילום: חגי לאופר

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden