כל מה שחשוב ויפה

מת רן שחורי, לשעבר נשיא בצלאל ומנהל המדרשה לאמנות

פורטפוליו News: פרופ׳ רן שחורי, לשעבר נשיא בצלאל ומנהל המדרשה לאמנות, מת ביום שישי האחרון בגיל 81. הלוויתו תתקיים היום, יום א׳ 3.9 בבית העלמין ירקון, בשעה 15:30

פרופ׳ רן שחורי (משמאל), מקבל את אות יקיר בצלאל 2017 מפרופ׳ עדי שטרן. צילום: עודד אנטמן

רן שחורי – אמן, חוקר, אוצר, כותב ומחנך – כיהן כמנהל האקדמיה בצלאל בין השנים 1991-1979 והיה אחראי על ריכוז מחלקות בצלאל השונות באתר אחד – קמפוס בצלאל בהר הצופים. במהלך כהונתו פיתח שחורי תחומים חדשים ומחלקות חדשות בבצלאל. שחורי היה אינטלקטואל רב תחומי, מבקר שנון, מרצה דגול ומורה נערץ לתולדות האמנות ולתולדות הארכיטקטורה. מעבר למנהיגות האקדמית שלו, שחורי היהבמשך שנים רבות דמות בולטת בעולם האמנות בארץ, פרסם מאמרים וכתב ספרים, אצר תערוכות והשפיע על דורות של סטודנטים ואמנים.

הוא נולד וגדל בתל אביב ובילה זמן רב בתאטרון ״האוהל״ שאביו היה בין מייסדיו. התאטרון היה כור מחצבתו, אך משום שמאז ומתמיד צייר, החליט לשלב בין התאטרון ובין ציור ועיצוב תפאורות והשתלב בסדנה של אנסקי שיצר תפאורות לתאטרון ״האוהל״. ב־1958 יצא ללמוד אמנות מוזאיקה בעיר ראוונה באיטליה. כששב לתל אביב, לימד בתיכון חדש ושם גילה שיותר מכל הוא מוכשר להיות מורה.

בין השנים 1966 ל־1980 ניהל שחורי בהצלחה רבה את המדרשה לאמנות, בנה אותה מחדש בהרצליה ולאחר מכן ברמת השרון, והפך אותה לאחד המוקדים המסעירים והמשפיעים ביותר על האמנות הישראלית לדורותיה. עם מינויו למנהל בצלאל, בעקבות פנייתו של מנהל האקדמיה דאז דן הופנר, הפריד שחורי את לימודי עיצוב הסביבה מהעיצוב התעשייתי והקים את המחלקה לארכיטקטורה, שזכתה מאוחר יותר בהכרת המל״ג והייתה לבית הספר השני בישראל ללימודי ארכיטקטורה. בשנת 1991, לאחר פרישתו מבצלאל, הקים פרופ׳ שחורי את המחלקה לעיצוב פנים במכללה למנהל.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

2 תגובות על הכתבה

  1. ירדן

    זה מה שהיה לכם לכתוב? רשימת מכולת? אין שום ערך נוסף?

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden