כל מה שחשוב ויפה

ירוחמים בטרמינל עיצוב ירוחם של לצאת מהקופסא

פורטפוליו News: התערוכה ״ירוחמים״, שתיפתח ביום שלישי 12.9 בטרמינל עיצוב ירוחם של לצאת מהקופסא, תציג את סיפוריהם של חמישה תושבי ותושבות ירוחם דרך עבודות עיצוב של חמישה מעצבים ומעצבות

טרמינל עיצוב ירוחם הוקם בשנת 2014 כיוזמה משותפת של מועצת העיר ירוחם ועמותת לצאת מהקופסא, המקדמת את תחום העיצוב בישראל ככלי מניע לשינוי כלכלי, חברתי ותרבותי. הטרמינל הוקם כחלק מפרויקט מעבדות התרבות של מפעל הפיס, במטרה לעודד יצירת תרבות בפריפריה החברתית והגיאוגרפית של ישראל.

לאחר שני מחזורים של פעילות הטרמינל, התהוותה קבוצה קבועה של מעצבים שבחרה להתגורר בירוחם ובסביבתה, ופועלת בשנה האחרונה למימוש חזון של הגדרת שפה עיצובית מקומית דרך עשייה. כיום הקבוצה כוללת שישה חברי קבוצה קבועים ועוד חמישה המצטרפים לפרויקטים השונים, ומעגל נוסף של קהילת יוצרים. קבוצת המעצבים המגיעים מדיסציפלינות שונות, יוזמת ומשפיעה על עיצוב פני העיר והסביבה תוך שיתוף והכרות עמוקה עם המקום ועם תושביו. הקבוצה תכננה ושיפצה את מבנה בית העם שהיה נטוש ברחוב הראשי של ירוחם וכיום מקיימת שם את פעילותה. בשנה הקרובה תפתח חנות Made In Yeruham ובה ימכרו מוצרים של המעצבים.

קרן סינגר. צילום: עידו אדן

״ירוחמים״ היא תערוכה מסכמת של עבודת הקבוצה, שעסקה בנושא של ״גם וגם״ מזווית של עיצוב. במסגרת העבודה על התערוכה בחר כל אחד מהמעצבים תושב מירוחם, ובמהלך חודשיים נפגש עמו בכדי לשמוע את סיפור חייו. המפגשים לוו על ידי הפרופ׳ לאנתרופולוגיה פנינה מוצפי־האלר (פרופ׳ חבר באוניברסיטת בן גוריון בנגב, מחברת הספר ״בקופסאות הבטון״), בסדנת כתיבה מקצועית של מיה דבש, מ״מ אוצרת ראשית במוזיאון העיצוב בחולון, ובהנחיה ואוצרות של הדר ממרוד, המנהלת האמנותית של הטרמינל.

משתתפים: אפרת אפל, דפנה (דורפצאון) מירזיוף, קרן סינגר, אלעד אור, נטלי בן ארי. עבודות המעצבים מלוות בסיפורים שהם כתבו על התושבים שפגשו ובתמונות פורטרט של התושבים שצילם אלכס ליבק, זוכה פרס ישראל לצילום בשנת 2005.

נעילה ושיח גלריה: 25.9, 19:30

פנחס פרץ. צילום: אלכס ליבק

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden