כל מה שחשוב ויפה

מת הצלם והאמן מיכה קירשנר

פורטפוליו News: האמן והצלם פרופ׳ מיכה קירשנר, לשעבר ראש המחלקה לצילום במרכז האקדמי ויצו חיפה, מת לפנות בוקר בגיל 70. ההלוויה תתקיים מחר (יום שני) בבית עלמין מנוחת עולם, נתניה, בשעה 17:30

מיכה קירשנר. צילום: הרצי שפירא

מיכה קירשנר, שהיה חבר מערכת המגזין מוניטין ופירסם מדורים קבועים במוסף סופשבוע של מעריב, ואצר את תערוכת ״עדות מקומית״ האחרונה במוזיאון ארץ ישראל, נחשב לאחד מצלמי העיתונות, המגזינים והאמנות המובילים בישראל מאז סוף שנות ה־70. הוא נולד במילאנו שבאיטליה בשנת 1947, ושנה לאחר מכן עלה לישראל עם משפחתו. בין השנים 1971–1975 למד צילום ואמנות בבית הספר לאמנויות חזותיות שבניו יורק.

בשנת 1979 הצטרף לירחון מוניטין כצלם וחבר מערכת. בשנת 1982 עורר סערה ציבורית כשפרסם במוניטין דיוקן של יונה וולך בעקבות השיר ״תפילין״, שכללה צילום עירום של גבר עם תפילין לצדה של המשוררת, לבושה שחורים, כשעל ראשה כובע אדום, יושבת על שרפרף אדום, ועיניה עצומות. במוסף סופשבוע של מעריב הופיעו צילומיו במסגרת מדוריו הקבועים, וסדרת צילומי האינתיפאדה שפירסם במוסף סוף שבוע של העיתון חדשות נקטה עמדה ביקורתית, וכמה מהצילומים שנכללו בה הפכו לאיקונות תרבותיות ופוליטיות.

עד לפני חמש שנים, ובמשך 15 שנה, כיהן קירשנר כראש המחלקה לצילום במרכז האקדמי ויצו חיפה, ולאחר סיום תפקידו המשיך לשמש כחבר סגל בכיר. בראיון לפורטפוליו שהתקיים לרגל צאתו לאור של אצטון – המגזין המקוון של המחלקה שערך – אמר קירשנר ש״אמנות, תרבות, חברה ופוליטיקה קשורים אחד לשני בעת הזאת, כשאנחנו עדים להתגוששויות בעלות אופי פוליטי חד משמעי על קיומה של החירות. אני מאמין שאמנות לא צריכה לענג: היא צריכה לבעוט, להראות את מה שאנחנו לא רוצים לראות״.

״המומים שמענו הבוקר על פטירתו הפתאומית של חברנו היקר פרופסור מיכה קירשנר – יוצר גדול, מורה נערץ שהעמיד דורות של תלמידים ומעמודי התווך של התרבות הישראלית״, אמרו פרופ׳ דוד אלכסנדר, נשיא ויצו חיפה ופרופ׳ דוד זינדר, יו״ר המועצה האקדמית. ״קירשנר עמד במשך שנים בראש המחלקה לצילום במרכז האקדמי ויצו חיפה, פיתח אותה והביאה לקידמת הבמה בעולם ההשכלה הגבוהה בתחומי היצירה. כולנו כואבים את לכתו, ליבנו עם צופית וכל המשפחה״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden