כל מה שחשוב ויפה

שרשר אותי, אהוב אותי: התיקים החדשים של סתיו 2017/18

האופן שבו נסק מחיר התיק המיתולוגי של שאנל מאז שנות ה־50 ועד היום, יכול ללמד רבות על מעמדו של העיצוב ועל הסיבה שבגללה עולם האופנה ממשיך לספק גרסאות חדשות לתיקים המשלבים רצועות מתכת. כעת מגיעות פרשנויות חדשות ונוספות לחיבור המיתולוגי שבין עור לשרשרת

הרעיון לשלב שרשראות מתכת בתיקים הוא רעיון עתיק למדי, שמגיע עד לתחילת המודרנה. עם זאת, קשה להמעיט בתרומתה של גבריאל ״קוקו״ שאנל לעניין: היא זו שקידמה את השידוך בין תיק עור לרצועות מתכת למעמד איקוני כל כך. אפשר לטעון שזו היצירה החשובה ביותר ששאנל העמידה אחרי הקאמבק שלה. בפברואר 1955 היא חשפה את ה־2.55 (פברואר 55׳) – גרסה מעודכנת לתיק שעיצבה שני עשורים לפני כן. לימים, העיצוב הפשוט יחסית – נרתיק בינוני בגודלו ומרופד, עם רצועת שרשרת מתכת ששזור בה סרט עור – יהפוך לאחד התיקים המפורסמים ביותר בהיסטוריה.

בין אם מחבבים את עיצובו הפרקטי ובין אם לא, העיצוב התגלה כרווחי במיוחד. המעניין בנוגע לתיק המיתולוגי הזה קשור לאופן שבו הוא סותר את הנחות היסוד של האופנה העכשווית: במקום שערכו של העיצוב יירד עם הזמן, תולדה של רעב טבעי לחידושים המאפיין את האנושות המערבית מאז ימי הביניים, ה־2.55 של שאנל, ותיקים נוספים בסדרה שלו, רק הולך ונעשה יקר יותר ויותר. 

J.W.ANDERSON לפקטורי 54, 5,990 שקלים. צילום: יח״צ

פול אנד בר, 100 שקלים. צילום: יח״צ

מחקר שנערך בשנה שעברה הראה כי מחיר תיק בינוני של שאנל בשנת ההשקה שלו עמד על 220 דולרים. בשנת 1990, לעומת זאת, תיק דומה נמכר על ידי שאנל ב־1,150 דולרים. מאז תפח המחיר של התיקים בסדרה (כולל דגם שהוא ציטוט מדויק של העיצוב המקורי) בעשרות אחוזים נוספים לסכום של כמעט 5,000 דולרים ליחידה. ואם עליית המחיר הייתה נעוצה רק באינפלציה, הרי שמחירו כיום היה אמור להיות על פי המחקר המדובר כ־1,967 דולרים בלבד (במילים אחרות, חלק ניכר מעליית המחיר של התיק קשורה לדרך שבה בית האופנה מנהל את האקסקלוסיביות של הדגם המדובר).

״יש משהו מאוד cool בתיק יחסית פשוט עם רצועת מתכת״

העובדה שמעמדו של התיק לא נפגע עם השנים, הפכה אותו בפרט – ואת השידוך בין מתכת לעור בכלל – לרפרנס עיצובי חשוב. מותגים ובתי אופנה רבים, ממוסקינו ועד זארה, סיפקו ב־50 השנים האחרונות גרסאות משלהם לעיצוב זה ולמאפיין הוויזואלי הבולט ביותר שלו בפרט – רצועת השרשרת. בין אם הכוונה היא לקרוץ לעיצוב המקורי של שאנל ובין אם לא, אחרי מספר שנים של תיקי סל גדולים העשויים עור, שדומים פחות או יותר לשקית נשיאה או דלי, סתיו 2017/18 שוב מקדם בתנופה תיקים שהצעת הערך שלהם נעוצה ברצועות מתכת בולטות.

תיק 2.55 של שאנל. צילום: Liu Wen Cheng

לואי ויטון, 9,550 שקלים. צילום: מלטייר

בין היתר אפשר לזהות את התופעה בקרב מעצבים כמו פיליפ לים, ניקולה ג׳סקייר לבית האופנה לואי ויטון, סטיוארט וורס לבית האופנה Coach, אלסנדרו מיקלה לגוצ׳י ואף במותגים הישראליים המתמחים באביזרים. ״באופן כללי העונה התיקים הולכים ונעשים קלאסיים, אך יש הרבה יותר התעסקות ברצועות התיקים״, אומר אורי להבי, הבעלים והמנהל האמנותי של מותג האקססוריז דניאלה להבי, בנוגע לכמה מהדגמים בקולקציה החדשה והדרמטית למדי של המותג, שכוללת שרשראות מתכת מושחרות.

״יש משהו מאוד cool בתיק יחסית פשוט עם רצועת מתכת״, הוא מוסיף, וקובע שהמגמה אינה מקרית. ״זה קשור לכך שבעונות האחרונות יש היפוך תפקידים – הבגדים הולכים ונעשים קלאסיים יותר, לבישים יותר, והתיקים, עם הדגש החדש על הרצועות שלהם, הופכים למעין תכשיט. אני כבר יכול לומר לך שהקולקציה לקיץ הבא תמשיך את המגמה הזו״.

מימין: דניאלה להבי, 1,590 שקלים(צילום: איליה מלינקוב). משמאל: מייקל קורס לפקטורי 54, 6,590 שקלים (צילום: יח״צ)

DESIGUALֿ, 299 שקלים. צילום: יח״צ

קסטרו, 160 שקלים. צילום: טל קרת

ברשקה, 120 שקלים. צילום: יח״צ

לואי ויטון, מתוך תצוגת סתיו חורף 17/18. צילום: ג׳ובאני ג׳אנוני

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden