כל מה שחשוב ויפה
מפנים מקום. מתוך קטלוג 2018 של איקאה (צילומים: מ״ל)

איקאה מצטרפת ל״טרנד הטרנדים״ ומבקשת שתפנו מקום לחיים

לפי הקטלוג החדש של איקאה את 2017 יחתום סתיו זוהר, חורף 2018 יהיה רגוע, ובחנויות הרשת נוכל למצוא את מותג העיצוב הדני HAY ומעצב העל הבריטי טום דיקסון

תחת הכותרת ״פנו מקום לחיים״ (Make Room For Life), השיקה חברת איקאה את קטלוג המוצרים שלה לשנת 2018. המסר של הכותרת ברור: איקאה קוראת להפוך את הסביבה הביתית למרחב מגורים נוח ופונקציונלי; כזה שמאפשר לארח חברים בכיף, שמעניק לילדים חופש משחק גם בסלון, מתובל במגע חמים של טבע, שמאזן את הניכור האורבני, ובראש ובראשונה פשוט מציע חיים טובים וקלים בהתנהלות היום־יום. את המסר שלה עוטפת איקאה באג׳נדה המתבססת על זיהוי תהליכים שמתרחשים בעולם, ובין אלה העכשוויים היא מציינת נהירה לחיים בערים גדולות, וסוג של נוודות המאפיין היום קהל צעיר בעיקר.


תופעת המעבר המאסיבי לערים גוררת עמה בעיית שטח להכיל את האוכלוסייה ההולכת וגדלה, ומטבע הדברים גורמת לצמצום שטחי הדירות. הנוודות החדשה, מעצם הווייתה, כרוכה במעברים בין מדינות, בתים ודירות, בתחלופה תכופה של מקומות מגורים. בשני המקרים נדרשים פתרונות ריהוט ואחסון גמישים ונוחים, שתכליתם להתאים למצבים הנתונים. וכאן נכנסת איקאה למשוואה: פתרונות פרקטיים ומעוצבים למכלול צרכים ולכלל חללי הבית הם הנרטיב שמציע המותג, ויש לשער שכולנו מכירים זאת על בשרנו. צריך ״משהו״ מתאים לאחסון צעצועי הילדים, דרושה ספה נפתחת, עוד כורסה לסלון, ספרייה לפינת העבודה או כוננית שימושית לחדר הרחצה? קופצים לאיקאה. ועל הדרך גם ״קוטפים״ עוד כלי או שניים ואיזה גאדג׳ט חביב שצד את העין (נחוץ או לא זו כבר שאלה אחרת), וכאלה יש בשפע.

הקטלוג החדש אינו שונה מקודמיו בהיצע המוצרים הרחב והמקיף שמוצג בו, אך די להעיף מבט בצבעוניות המתפרצת מבין דפיו כדי להבהיר שמשהו בכל זאת השתנה. אחרי שנים שבהן הדיפו מוצרי הקולקציות של הענקית השבדית ניחוח של סגנון סקנדינבי מודרניסטי בעיקרו ופשוט (במובן הטוב של המילה), נראה שאיקאה הצטרפה אל ״טרנד הטרנדים״. גם היא חשה צורך להראות שהיא בעניינים ואינה מפגרת אחר חברות האופנה המהירה בתחום הבית וצרכי היום־יום.


בעידן שחי על אופנות מתחלפות בקצב האור, וטרנדים הם מילת מפתח ששולטת בכיפה הרבה יותר מסגנון, החברה לא טומנת את ידה בצלחת.
מדובר כנראה בתהליך תפיסתי ״מתגלגל״, שראיה משמעותית להתרחשותו היא נוכחותה של איקאה בשנים האחרונות בשבוע העיצוב במילאנו. שכן, על פניו לפחות, מה יש למותג – שחרת על דגלו כבר מעל ל-70 שנה את ערכי הפונקציונליות של חיים טובים מבוססי נוחות ושימושיות – לחפש בממלכת בשורות העיצוב, זו שנועדה לספק רעב צרכני לחידושים אסתטיים לשמם, ושנשענת על הנפקת טרנדים חדשות לבקרים?

גם דפוס שיתופי הפעולה עם מעצבי־על, שמאפיין את המותגים הבינלאומיים הטרנדיים, אינו פוסח על איקאה. וכך לדוגמה, בין מוצרי הקולקציות העכשוויות אפשר למצוא כאלה שהינם תוצרי שיתופי פעולה עם מותג העיצוב הדני HAY, ובחודשים הקרובים תתווסף גם ספה שיצר עבורה מעצב העל הבריטי טום דיקסון.

תהליך זיהוי טרנדים אורך בין שנתיים לשלוש שנים. ראשיתו בצוות חזאים שמסתובב בעולם, קשוב להלכי רוח עכשוויים, בוחן אורחות חיים וסופג רשמים מהמתרחש בעולמות האופנה והאמנות, ומגופים רלוונטיים כחנויות, גלריות, אקדמיות לעיצוב וכדומה. המידע שנצבר מעובד ללוחות השראה ואלה מועברים לצוות המעצבים, ליצירת מוצרים חדשים ולעדכון הקיימים

מריה אובריין

המעצבת מריה אובריין, מצוות תחזיות הטרנדים של איקאה שהגיעה לארץ לרגל השקת הקטלוג, פתחה צוהר אל מאחורי הקלעים של החברה: היא דיברה במסיבת עיתונאים על האופן שבו נולדות קולקציות חדשות, ועל ההבנה שסימון/אימוץ טרנדים מובילים, תוך שמירת הקונספציה הרעיונית של איקאה כמובן, הוא הכיוון הנכון לזמן. תהליך זיהוי טרנדים, לדבריה, אורך בין שנתיים לשלוש שנים. ראשיתו בצוות חזאים שמסתובב בעולם, קשוב להלכי רוח עכשוויים, בוחן אורחות חיים וסופג רשמים מהמתרחש בעולמות האופנה והאמנות, ומגופים רלוונטיים כחנויות, גלריות, אקדמיות לעיצוב וכדומה. 

המידע והרשמים שנצברו מעובדים ללוחות השראה ואלה מועברים לצוות המעצבים ומפתחי המוצר, שבהתבסס עליהם, ובהתאמה לערכי החברה, כמו קיימות ומחיר נגיש, לדוגמה, מגייסים את מיטב כישוריהם ליצירת מוצרים חדשים ולעדכון הקיימים. השראות מהטבע מקבלות תחת ידיהם פרשנות גרפית או אבסטרקטית; צבעוניות משתנה עונתית, גם ברהיטים שנותרו כשהיו; אופי הבד ועוביו עשויים להשתנות בהתאם לטרנד ועוד.
בשנה הקרובה עתידה איקאה להציג לקהל ארבע קולקציות שונות. ואם תהיתם איך ייראה הסתיו שאו־טו־טו נוחת לפתחנו, אזי – על פי איקאה – תקבלו אותו במראה אורבני עשיר וזוהר, המשלב חומרים חמים, טקסטילים רכים וגוונים עמוקים. החורף, לעומת זאת, כבר יהדהד השפעה מאיסלנד הרחוקה, ויביא עמו נועם של פשטות רגועה בגוונים ובטקסטורות גולמיות וטבעיות, כנוסחת עיצוב שבהחלט מזמינה להתכנס בבית החמים בימים הקרים.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden