כל מה שחשוב ויפה

קול קורא: כנס בנושא המעמד היצירתי והכלכלה החדשה בבצלאל

פורטפוליו News: הכנס השנתי ה־14 של המחלקה להיסטוריה ותיאוריה בבצלאל יתקיים ביום ראשון 31 בדצמבר 2017 ויעסוק בנושא המעמד היצירתי והכלכלה החדשה. מארגנים:
 ד״ר יונה וייץ וד״ר אורי ברטל

טל מוסקוביץ, המחלקה לתקשורת חזותית, בצלאל

בשנת 2002 טבע ריצ׳רד פלורידה את המונח ״מעמד יצירתי״ כסמן המשקף את תפישת הערך של קבוצה המבססת את פעולתה על משאבי ידע, אינטלקט ויצירתיות. התיאוריה של פלורידה על המעמד היצירתי, כהון תרבותי המניע את הכלכלה של העיר החדשה, נתונה לביקורת אקדמית קבועה, אולם נראה כי פלורידה הצליח להביא לדיון מחדש את בחינת איכויותיו של המעמד היצירתי ככוח חברתי המניע את הכלכלה החדשה.

הכנס השנתי של המחלקה להיסטוריה ותיאוריה בבצלאל יבחן השנה באמצעות שיח ודיון ביקורתי, המשלב בין חוקרים/ות, מעצבים/ות ואמנים/יות את השפעתו של המעמד היצירתי בסצנה המקומית, את אופני מעורבותו ואת אסטרטגיות הפעולה שלו בתהליכים של ניהול ידע, פיתוח והנעה לחדשנות ויזמות כלכלית, חברתית ועירונית. הכנס יעורר באופן מיוחד את השאלות של השפעת המעמד היצירתי על הכלכלה והעיר החדשים בהקשר של התפתחות התעשיות היצירתיות (תעשיות האופנה, הפרסום, משחקי המחשב ועוד); כמו כן ינסה הכנס לקדם את ההבנה של מוקדי הכוח בתעשיות אלו כמזינים את היצירה והמורכבות של העיצוב והאמנות. בנוסף יעורר הכנס דיון בהתחדשות עירונית דרך מיזמים של עיצוב חברתי, מעבדות עירוניות, אמנות ואמנים אקטיביסטים כמו גם התערבות אזרחית רפלקטיבית במרחב העירוני לאור טענותיו של פלורידה שהסובלנות אל האחר, הגיוון התרבותי והמרחב הפיזי הקיימים בערים, הם גורמי משיכה ליזמות כלכלית של המעמד היצירתי.

הכנס יהיה בנוי מפאנלים המשלבים תיאורטיקנים מתחומי הסוציו־תרבות, הכלכלה והיצירה עם יזמים צעירים, מעצבים ואמנים אקטיביסטים שיציגו את עבודתם. הפאנלים יעסקו במיצוב מחדש של מעצבים כשותפים וכמוליכים פיתוח אסטרטגי ומניעים חדשנות בתהליכי קבלת החלטות ובמנהיגות יצירתית. בנוסף יוצגו פרויקטים עירוניים שונים ויזמות חברתית של המוגדרים כ״מעמד היצירתי״.

חוקרים ויוצרים מוזמנים להציע נושאים להרצאות (בהיקף של כ־20 דקות) או פאנלים שלמים בנושא מסוים. את ההצעות, הכוללות כותרת ותקציר בהיקף של עד 300 מילה, יש לשלוח לכתובת דוא״ל: [email protected] לא יאוחר מה־15 באוקטובר. במהלך חודש נובמבר יתקבלו הודעות על השתתפות בכנס.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden