כל מה שחשוב ויפה

פסטיבל מנופים בירושלים חוגג תשע שנים

פורטפוליו News: פסטיבל מנופים לאמנות עכשווית בירושלים יפתח ב־24.10 וימשך חמישה ימים. התערוכה המרכזית ״מנגד״ תתקיים באוניברסיטה המורמונית בהר הצופים. מנהלות ואוצרות הפסטיבל, רינת אדלשטיין ולי היא שולוב: ״פסטיבל מנופים מבקש להפנות את המבט אל קווי התפר החברתיים והפוליטיים שחוצים את ירושלים״

מאיה אטון. ליבי מלא געגועים (יוהן ס' באך), 2017 צילום באדיבות גלריה גבעון

פסטיבל מנופים בירושלים ייצא לדרך ב־24 באוקטובר. הפסטיבל שחוגג תשע שנים יתפרס על פני חמישה ימים, בהם מדי ערב יפתחו תערוכות חדשות בעשרות גלריות ברחבי העיר ויתקיימו אירועי אמנות מגוונים – הכוללים מפגשי אמן, הרצאות, סיורים ומופעי מוזיקה, כנס בין־לאומי ועוד. פסטיבל ״מנופים״ נוסד ביוזמה עצמאית של רינת אדלשטיין ולי היא שולוב, שהצליחו לסחוף את חללי האמנות והיוצרים הפעילים בעיר, לאירוע משותף של פתיחת עונת התערוכות. ״הפסטיבל מבקש להפנות את המבט אל קווי התפר החברתיים והפוליטיים שחוצים את הזירה העירונית בירושלים״,הן מציינות.  

התערוכה המרכזית של הפסטיבל השנה, תחת הכותרת מִנֶּגֶד, תיפתח באוניברסיטה המורמונית בהר הצופים. לצוות האוצרות הצטרפה האוצרת הוותיקה תמר מנור פרידמן, שבחרה לתערוכה הקבוצתית עבודות המתכתבות עם מושגי כמיהה וריחוק. ״תייר העולה אל פסגת הר הצופים רואה את ירושלים כתמונת נוף ציורית ונכספת: מפאתי שכונותיה החדשות במערב דרך העיר העתיקה על אתריה ההיסטוריים ועד מורדות ים המלח במזרח. ואולם בעיני תושביה, העיר הזאת היא מרחב מורכב ומסוכסך, רב־פנים וסתירות, שמתנודד בין המציאותי למטפיזי, בין ההיסטורי למיתי ובין הפוליטי לפואטי. דומה, כי מאז נוסדה בימי קדם כירושלם וכעיר־הקודש, אנשיה מייחלים לשלום ושלמות, ולא עולה בידם״.

״במלאות תשע שנים לפסטיבל, ביקשנו להתרחק מעט מלב העיר ולהתבונן בה מנקודת מבט אחרת״ מציינות אדלשטין ושולוב. ״המרכז הירושלמי ללימודי המזרח הקרוב של אוניברסיטת בריגהם יאנג המורמונית ביוטה שבארצות־הברית פתח לפנינו את שעריו. בניינו המדורג, שתכננו דוד רזניק ופרנק פרגוסון, עשוי בסימטריה ותואם, והגנים המטופחים שסביבו הם מובלעת ירוקה ורוגעת, אשר כמו מרחפת מעל סביבתה ובו־זמנית משתלבת בה. מכאן, מכל שער וחלון הממסגרים תמונת נוף פנורמית, מוזמן המבקר להתבוננות והרהור על הר־הבית ומקדשיו (האקרופוליס), שמלכים, נביאים ועולי־רגל מעידנים רחוקים וקרובים העפילו אליו, ואל עיר המתים (הנקרופוליס) החובקת אותו, מרכס הר הזיתים להר הצופים״.

הדס סט Lady Be Good

למול דימוי הנוף האיקוני, האמנים המשתתפים בתערוכה מנסחים תגובות משלהם. משתתפים: נלי אגסי, מאיה אטון, ניבי אלרואי, דוד בהר פרחיה, הדסה גולדויכט, פלג דישון, ראובן זהבי, רענן חרל״פ, מיה מוצ׳בסקי פרנס, הדס סט, שרון פוליאקין, חיימי פניכל, חיים פרנס, דניאל קיצ׳ליס, גבי קריכלי.

בין אירועי הפסטיבל המרכזיים: האמן המקסיקני רודריגו אימז (1982) צייר וקולנוען שנבחר לתכנית שהות האמן הבינלאומית של סדנאות האמנים ירושלים 2017, יחקור את האשפה במזרח ירושלים ויספר על עבודותיו, המנתחות אשפה כראי התרבות. פרויקט ״תור לאמן״ שיעסוק בריטואל היצירה של האמן בסטודיו ויפגיש את הקהל לפגישות אישיות עם אמנים מירושלים. יתקיימו סיורים באתרים שאין אליהם גישה בדרך כלל. בחלל ״הקובייה״ תתקיים מסיבת סלון, שתנעל את הפסטיבל ותפתח תערוכת ציורים גדולה, ברוח סלון פריז במאה ה־19, עם מאות ציירים.

נלי אגסי Is this the hill I’m going to die on באדיבות גלריה דביר

מיה מוצ'בסקי פרנס עד כאן, צילום: אריאל קיין

כנס ירושלים הבינלאומי לאמנות, שיתקיים תחת הכותרת ״מה עושים עם אמנות?״ יארח את האמנית האמריקאית מירל לדרמן יוקליס, שבעבודותיה משנות השישים וועד היום כוננה ז׳אנר של אמנות פוליטית ופמיניסטית Maintenance Art.  עוד ישתתפו ויציגו עבודות יעל מאירי, שבוחנ/ת בעבודת צילום וומיצב זהויות גבוליות ואת הגוף הקווירי; חברי הקולקטיב אקטיבסטילס, שמשתמשים בצילום ככלי לשינוי פוליטי וחברתי; עידן בריר, היסטוריון שחוקר את רצח העם היזידי ופרסם לאחרונה קובץ שירה יזידית עכשווית.

כל אחד מימי הפסטיבל יחתם ברצועת ״המערבל״ – רצועה מוזיקלית מיוחדת בה יופיעו בין השאר יאיר דלאל, תאמר נאפר, ההרכב ״אלביסטן״ ועוד.

רענן חרל"פ

דוד בהר-פרחיה

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden