כל מה שחשוב ויפה

שלמה כהן מסביר פנים בוויצו חיפה

פורטפוליו Promotion: עונת התערוכות 2017/18 בגלריה הראשית של המרכז האקדמי ויצו חיפה תיפתח ביום רביעי 25.10 עם רטרוספקטיבה מקיפה של המאייר והקריקטוריסט שלמה כהן, המציג 35 שנות ציור פורטרטים בעיתונות. אוצר: יורם א. שמיר

בתערוכה ״שלמה כהן מסביר פנים״ יוצגו כ־100 עבודות. על קירות הגלריה יוצגו 50 הדפסי קריקטורות של פוליטיקאים מכהנים ופוליטיקאים בעבר: נשיאים, שרים, חברי כנסת וראשי ערים, מכל גווני הקשת הפוליטית, ו־50 קריקטורות של ידוענים ואישי ציבור בהקרנה על מסך. הקריקטורה היומית תוקרן אף היא מידי יום על מסך זה ותתווסף למקבץ.

יורם א. שמיר, אוצר התערוכה: ״הקריקטורות היומיות של שלמה כהן ב׳ישראל היום׳ חשופות לקהל רחב מאוד, אך הוא אינו מכוון למכנה המשותף הנמוך ביותר. בדרך כלל יש בקריקטורה שני רבדים: את הראשון אפשר לתפוס בהסתכלות מהירה; את הרובד העמוק יותר יש לפענח בהתבוננות ארוכה יותר. השפה שבה משתמש כהן היא עברית גבוהה עם איזכורים לתנ״ך. הסמלים הוויזואליים לקוחים לעיתים מתרבויות זרות ומוכרים רק לישראלים ששהו בחוץ לארץ או צורכים עיתונות זרה.

״לרשות הפורטרט הסטירי אין את אותם האמצעים שבהם משתמש הקריקטוריסט; אין דמויות אחדות, אין דיאלוג ביניהן, אין סביבה שבה נמצא האדם המצויר. לפני האמן עומדים ארבעה אתגרים: הראשון – לעצב דמות הניתנת לזיהוי; השני – להראות תכונות אופי כפי שמאבחן האמן;, השלישי – להציג את הפורטרט בקונטקסט עכשווי־פוליטי, חברתי או תרבותי; והרביעי – לגרום לנו לצחוק או לפחות, לחייך.

המסלול המקביל לקריירה האמנותית של שלמה כהן הוא הים – הוא צולל, חוקר אתרי צלילה ואניות טבועות, ממפה, מצלם, מאייר, כותב ומפיק ספרים על נושאים ימיים. התוצאה היא שמטאפורות רבות בקריקטורות שלו לקוחות מן הים ולא כולן נהירות לבני היבשה״.

שלמה כהן, יליד 1943 ישראל, למד עיצוב גרפי בבצלאל. במקביל לעבודתו כמעצב גרפי ומאייר, ולכתיבת ספריו על אתרי הצלילה ברחבי העולם, פרסם בקביעות את עבודותיו בעיתונות הישראלית. בין השנים 1977-2007 הופיעו הקריקטורות שלו, רובן פורטרטים, ברוב העיתונים ביניהם: ״העולם הזה״, ״מוניטין״, ״כספים״, ״חדשות״ (מדור קבוע), ״מעריב״ (מדור קבוע), ״גלובס״ (מדור קבוע), ״ידיעות אחרונות״, ״ידיעות תקשורת״ (מדור קבוע).

פתיחה חגיגית: 25.10.17 בשעה 17:30
שיח גלריה והרצאה של האמן בנושא יצירתיות בהעברת מסרים, בשיתוף שבוע היזמות בחיפה, יתקיימו ביום ראשון 19.11.17 בשעה 14:00
הגנים 21, המושבה הגרמנית חיפה
א׳-ה׳ 10.00-18.00; ו׳ 10.00-14.00

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden