כל מה שחשוב ויפה

רונית אלקבץ במוזיאון העיצוב חולון

פורטפוליו News: מוזיאון העיצוב חולון יציג החל מ־28.11 את אוסף הבגדים המרהיב שהותירה אחריה השחקנית והבימאית רונית אלקבץ, בתערוכה ״ז׳ה טם: רונית אלקבץ״, שתציג את העוצמה באישיותה של השחקנית לצד הדרמה ואהבתה את החיים. אוצרת: יערה קידר; מנהל אמנותי: שלומי אלקבץ

התערוכה ״ז׳ה טם: רונית אלקבץ״ שתיפתח ב־28.11 במוזיאון העיצוב חולון, תזמין את המבקרים אל חלום צלול בחייה של רונית אלקבץ – גיבורת התרבות הישראלית והבין־לאומית, השחקנית והבימאית, מוזה ואייקון האופנה – באמצעות דיאלוג יוצא דופן בין עולם הקולנוע, האמנות, העשייה החברתית ועולמות הלבוש והאופנה. בתערוכה יוצגו כ־200 פריטי אופנה, אביזרים ותכשיטים שנאספו בקפידה במשך ארבעה עשורים, משמלות קוטור של מעצבי על ישראליים ובין־לאומיים, דרך תלבושות של דמויות שגילמה בסרטים, ועד שמלות כלה שישחזרו את התחנות החשובות בחייה, לצד הקרנות וידאו ארט וסאונד המשלבים צילומים וחומרי ארכיון עוצרי נשימה.

אלקבץ (2016-1964), גיבורת תרבות ישראלית ובין־לאומית, הייתה יוצרת, שחקנית, תסריטאית ובמאית, לוחמת צדק פמיניסטית שפעלה למען הנשים בישראל. ביצירתה היא חיברה בדרכה הייחודית בין האמנויות השונות, בין מזרח ומערב, בין הפריפריה למרכז, בין ישראל לעולם, ובראה דמויות שנחקקו ושינו את התודעה התרבותית.

רונית אלקבץ בשמלה של אלבר אלבז בשבוע האופנה גינדי. צילום: גיל חיון

אלקבץ הייתה גם אייקון אופנה, אוטוריטה בלתי מעורערת שדמותה הילכה קסם על הנוכחים בה – מושא הערצה ומוזה לאמנים ויוצרים. סיפורה נפרש בין באר שבע, קריית ים, תל אביב, פריז ומוגדור שבמרוקו. יכולתה הבלתי נשכחת לעצב חלומות, זהות ועוצמה דרך הבד, הייתה ועודנה השראה ומקור כוח לנשים באשר הן ולנשים מזרחיות בפרט. בין אם על המסך, הבמה או השטיח האדום, האירה אלקבץ באור נגוהות את האחרת, השונה ואת השוליים.

אלקבץ הותירה אחריה עולם שלם ונצחי של דמויות, והופעות ציבוריות בלתי נשכחות שתוכננו בקפידה ולפרטי פרטים. ארון הבגדים שלה שיוצג לראשונה בתערוכה, ובו מאות פריטים שאספה ויצרה בעצמה, הוא ארכיון היסטורי, נכס שערכו לא יסולא בפז. אלקבץ הייתה מעורבת בכל פרט בהלבשת הדמויות שלה, יצרה סקיצות בעצמה ביומנים אישיים, ותכננה בדקדקנות כל אנסמבל לבוש – מהתכשיטים ועד הנעליים, השיער והאיפור שהיו חלק בלתי נפרד מהופעתה האייקונית.

רונית אלקבץ כציון בסרטו של ז׳וזף דדון

התערוכה, שתיפתח ב־28.11, תזמין את הצופה למסע בחייה דרך דיאלוג ראשון מסוגו בישראל בין עולם האופנה והקולנוע, הצצה ייחודית לאוסף פריטי הלבוש, התכשיטים והאביזרים שאספה במשך שנים – לצד הקרנות וידאו ארט וסאונד, וצילומים עוצרי נשימה. כ־90 מערכות לבוש יוצגו בתערוכה יסמנו פסגות מהקריירה הענפה של אלקבץ: משנות ה־80 שבהן עבדה כדוגמנית ומוזה של מעצבי אופנה, דרך נסיקתה כשחקנית, ועד ביסוס מעמדה גם כיוצרת בתעשיית הקולנוע העולמית לצד אחיה שלומי אלקבץ. בתערוכה יוצגו תלבושות קולנוע, שמלות קוטור ושטיח אדום של מעצבי על בינלאומיים וישראליים כגון אלבר אלבז, כריסטיאן לקרואה, ויקטור בלאיש, יניב פרסי, גדעון אוברזון, ישראל טגורי, ועוד, לצד אביזרים ותכשיטים, יצירות אמנות, צילומים, טקסטים, סקיצות, תסריטים ויצירות המופת הנצחיות שהותירה אחריה אלקבץ.

מערכות הלבוש בתערוכה ישחזרו את התחנות החשובות בחייה והתפקידים שנחרטו בזיכרון – מאושרה ב״המיועד״, תפקידה הקולנועי הראשון, דרך ״חתונה מאוחרת״, ״ביקור התזמורת״, תפקידים שבהם כיכבה בקולנוע הצרפתי, ועד ויויאן אמסלם מהטרילוגיה עטורת הפרסים שיצרה עם שלומי אלקבץ. לצד אלה יוצגו רגעים מכוננים בחייה המקצועיים והאישיים.

לצד עיצוב וקולנוע התערוכה תעסוק בנושאים כמו אמנות, היסטוריה, פמיניזם, אקטיביזם חברתי, מוצא אתני, פריפריה, מגדר, הגירה, זהות, רוחניות, תשוקה ואהבה לחיים, תשזור אותם יחד ותגלה אותם מבעד לבד: בין אם בבגדיה של אלקבץ ובין אם בדמותה הבלתי נשכחת על מסך הבד.

רונית אלקבץ על סט הצילומים של הסרט צלקת (במאי: חיים בוזגלו). צילום: עדי קפלן

אוצרת התערוכה, יערה קידר, היא היסטוריונית אופנה ומרצה באוניברסיטת ניו יורק (NYU). יוצר הקונספט והמנהל האמנותי של התערוכה – שלומי אלקבץ, אחיה של רונית – היה שותפהּ ליצירה הקולנועית טרילוגיית ויויאן אמסלם והוא משמש כמנהלה האמנותי של התערוכה. בעלה של אלקבץ, אבנר ישר, מחשובי האדריכלים בישראל ושותפו של רון ארד, לוקח חלק בעיצוב חלל התערוכה.

טובי היוצרים בישראל נרתמו ליצירת התערוכה, שבמרכזה שיתופי פעולה אמנותיים, בין השאר עם מעצב האופנה ויקטור בלאיש האחראי על פיסול האופנה בתערוכה, המעצבים יניב פרסי, בטי אלדד, סמדר עזריאל, רונן לוין, האמן דוד עדיקא, מעצב הפסקול איציק כהן, העורך לב גולצר.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden