כל מה שחשוב ויפה
אמיר צובל, נגהפ. מתוך התערוכה ״חילוף חומרים״ במוזיאון לאמנות האסלאם

חילוף חומרים במוזיאון לאמנות האסלאם

פורטפוליו News: התערוכה ״חילוף חומרים: זהות מזרחית וערבית בעיצוב צעיר עכשווי״, תיפתח ביום שישי 8.12 במוזיאון לאמנות האסלאם בירושלים. אוצרים: יובל סער ואורלי עמרמי, מכון שנקר לתיעוד וחקר העיצוב בישראל

בשנים האחרונות אנו עדים למספר הולך וגדל של מעצבים שהושפעו מהשינויים שמתרחשים בחברה הישראלית סביב שאלות של שייכות, זהות, מוצא, מגדר, לאום ועוד. אחת הסוגיות הדומיננטיות שעולה מעבודותיהם של מעצבים אלו היא הזהות המזרחית, בין אם בהשוואה לתרבות האירופית ובין אם ביחס לתרבות הערבית – או בשמה ״המעודכן״: תרבות ים־תיכונית או מזרח־תיכונית. בעבודות אלו ניכרת השפעה של אורנמנטיקה ערבית, של אותיות ערביות ושל קליגרפיה ערבית, ולעיתים אפשר למצוא מבעד לאסתטיקה שלהן גם מסרים חתרניים שאינם עולים בקנה אחד עם השיח הציבורי הרווח בישראל.

עדי קרני, רקמה מונפשת. צילום: רונן זיאן

הדר תדהר, אלהמברה. צילום: אחיקם בן יוסף

המוזיאון לאמנות האסלאם יציג החל מחודש דצמבר הקרוב את התערוכה – ״חילוף חומרים: זהות מזרחית וערבית בעיצוב צעיר ועכשווי״. התערוכה, ביוזמת מכון שנקר לתיעוד וחקר העיצוב בישראל, תציג מבחר עבודות של מעצבים צעירים העוסקות ביחסי הגומלין התרבותיים והאסתטיים שבין המזרח למערב, בין ערבים ליהודים, בין ישראל לאירופה, בין המזרח התיכון לישראל ובין הערבית לעברית.

העבודות בתערוכה נוצרו במגוון רחב של פלטפורמות ומדיומים מהתחומים תקשורת חזותית, אופנה, טקסטיל ועוד, וממגוון רחב של חומרים, מנייר, דרך בד ועד מתכות. מנעד נקודות המבט והמוצא של היוצרים רחב וכולל עבודות הקשורות לקישוט הגוף, לבית ולמשפחה, לסביבת המגורים, למוצא, לעם וללאום. משתתפים: אמיר צובל, גילעד בר, הדר תדהר, הזאר גראבלי, הלאל ג׳בארין ואוהד חדד, הלית כולני, טל לוי, לירון לביא טורקניץ׳, נואל ערפאת, נועה שניר, עדי קרני, עומרי אברהם, שני דבורה.

נעילה: 7.4

נועה שניר, סמידה רמידה

הזאר גראבלי, תוכנית רקמה

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden