כל מה שחשוב ויפה

מכללת שנקר במגעים למיזוג עם אוניברסיטת תל אביב

פורטפוליו News: מכללת שנקר מצטרפת למגמת המיזוגים בין מכללות לעיצוב ואמנות ובין אוניברסיטאות. בימים אלו נמצאת שנקר במגעים לאיחוד עם אוניברסיטת תל אביב, בדומה למיזוג בין המרכז האקדמי ויצו חיפה ואוניברסיטת חיפה, שצפוי להתרחש בתחילת שנת הלימודים הבאה

שנה לאחר הפרסום על מיזוג צפוי בין המרכז האקדמי ויצו חיפה עם אוניברסיטת חיפה, פורסמה אתמול בדה־מארקר ידיעה על מגעים לקראת מיזוג נוסף בין מכללה לעיצוב ואמנות לאוניברסיטה, והפעם בין מכללת שנקר לאוניברסיטת תל אביב. אם האיחוד ייצא לפועל, הוא יהיה אחד המיזוגים הגדולים ביותר במערכת ההשכלה הגבוהה בישראל.

למיזוגים מסוג זה מניעים אקדמיים ותפעוליים. כיום מציעים בתי הספר לעיצוב בארץ תכניות לתואר ראשון או שני בלבד, ומיזוגים עם אוניברסיטאות יאפשרו להם להציע תכניות לתארים מתקדמים, בהתאם לתכניות העבודה של ות״ת ומל״ג לאחד בין מוסדות להשכלה גבוהה. בעוד שהמהלך בשנקר נמצא בשלבים ראשונים, ועדיין לא ידוע מה יוחלט במקרים של מחלקות מקבילות בשני המוסדות ובשאלות של איוש תפקידים, המגעים בין ויצו חיפה לאוניברסיטת חיפה נמצאים בשלב מתקדם יותר, במגמה לממש את האיחוד כבר בשנת הלימודים הבאה.

מתוך תצוגת הגמר של המחלקה לעיצוב אופנה בשנקר, 2017. צילום: רפי דלויה

ממכללת שנקר נמסר בתגובה ש״בשנים האחרונות התפתחו בשנקר חדשנות, יצירתיות, הוראה ומחקר אקדמיים גבוהים, העולים בקנה אחד עם יכולות אוניברסיטאיות. כבר כיום מדורגת שנקר בצמרת מוסדות העיצוב העולמיים – בשבוע שעבר דורגה שנקר על ידי ארגון ה־RED DOT במקום תשיעי מבין המוסדות המובילים לעיצוב באמריקה ואירופה (מקום שאותו היא חולקת עם MIT). מורי שנקר, בוגריה והסטודנטים הלומדים בה מציגים במיטב המוזיאונים והתערוכות בעולם, משתלבים בחברות מובילות בארץ ובחו״ל, ומנהלים מחקרים המקבלים הכרה ומימון ממשלתיים ובינלאומיים.

״מכיוון שאין ביכולתה של שנקר להתפתח לאוניברסיטה ולפתח מסלולי מחקר לתארים מתקדמים, וברוח המגמה של מל״ג לשלב בין מוסדות אקדמיים סמוכים, עלתה הצעה לבחון שילוב כוחות בין אוניברסיטת תל אביב לשנקר. מטרת השיתוף בין המוסדות לבנות מרכז המשלב עיצוב טכנולוגיה וחדשנות בדמות ה־D School בסטנפורד או ה־Media Lab של MIT. אין ספק ששילוב בין המוסדות יעצים את יכולות המחקר וההוראה, יעודד חדשנות חינוכית ולמידה בין־תחומית, וייצור האב חינוכי שיקנה כלים חדשים לכלל חברי הסגל והסטודנטים בשני המוסדות״.

מהמרכז האקדמי ויצו חיפה נמסר בתגובה ש״המרכז האקדמי ויצו חיפה ואוניברסיטת חיפה מקיימים במשך תקופה ארוכה מגעים לשילוב המכללה לעיצוב במסגרת אוניברסיטת חיפה. היוזמה הועלתה לראשונה לפני כ־12 שנים ורק בשנתיים האחרונות הבשילה לכדי תכנית סדורה ומגובשת.

״המרכז האקדמי אמור להיות משולב באוניברסיטת חיפה כאקדמיה/פקולטה לעיצוב ולארכיטקטורה – מסגרת שתשמר את הייחודיות של המוסד על תכניותיו האקדמיות, סגל ההוראה וציבור הסטודנטים והסטודנטיות. שני הארגונים מקוים להשלים את כל המהלכים הרשמיים במגמה לממש את האיחוד בתחילת שנת הלימודים הבאה תשע״ט״.

– – –

גילוי נאות: יובל סער, העורך הראשי של פורטפוליו, משמש בשנתיים האחרונות כראש מכון שנקר לתיעוד וחקר העיצוב בישראל

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden