כל מה שחשוב ויפה

זומו - מוזיאון נודד ראשון מסוגו יוצא לדרך בירוחם

פורטפוליו News: זומו - המוזיאון הנייד הראשון בישראל, ייפתח לראשונה בירוחם ב־26 בדצמבר. המוזיאון יפעל כתערוכת פופ־אפ וייצור מרחב תרבות עירוני זמני. ״הקמתי את זומו כי אני מאמינה שהדבר שהכי חסר בארץ הוא תרבות״, אומרת האוצרת מילנה גיצין־אדירם, שיזמה את הקמת הפרויקט

יונתן-גולדמן, צילום: דור אבן חן

״זומו״ מוזיאון הפופ־אפ הנייד הראשון בישראל, ייפתח לראשונה בסוף דצמבר בעיר ירוחם. המוזיאון יפעל במשך חודש מ־26. בדצמבר עד 25 בינואר 2018, ויציע מפגיש ישיר ובלתי אמצעי בין המקום לבין האמנות. בהמשך ינדוד המוזיאון בכל רחבי הארץ, במטרה להציג, לספוג וליצור יחד עם תושבים באזורים שונים את מה שיזמיו מגדירים ״האוסף האמנותי/חברתי החדש של ישראל״.

את הפרויקט יזמה ומובילה האוצרת מילנה גיצין־אדירם, שבעבר עמדה בראש מוזיאון בת ים לאמנו, והובילה גם בו מהלכים חדשניים ומשתפי קהל. גיצין־אדירם גייסה לתמיכה במיזם החדש את מפעל הפיס, קרן אריסון ואת בתיה ועידן עופר, שהם התומכים המרכזיים של המיזם.

״הקמתי את זומו כי אני מאמינה שהדבר שהכי חסר בארץ הוא תרבות, במובן הכי רחב של המילה״, אומרת גיצין־אדירם. ״ובזמן שכולם מתלוננים, ובצדק, שתרבות, דרך ארץ ואמנות הפכו למילות גנאי, אני משוכנעת שהדבר הנכון לעשותו הוא לצאת לשטח ולשנות את המצב. אנחנו לא מתכוונים ׳לייצא׳ אמנות לפריפריה, אלא לפעול בשיתוף פעולה מלא עם הקהילה המקומית ולהציע ספסל שעליו יוזמנו לשבת יחד כל מי שהמציאות והתרבות בישראל יקרים ללבו״.

זומו ירוחם מודל תלת מימד

שרון גלזברג, מתוך ״אסיף״, עבודה בשיתוף עם הקהל

המוזיאון הנייד יפעל במתכונת של תערוכת פופ אפ וייראה אחרת בכל עיר ויישוב שבו יוקם. הוא יורכב ממספר מכולות ניידות שבהן יוצב אוסף המוזיאון – שיורכב מעבודות מבוססות קהילה ויתרחב ככל שתתמשך הפעילות – לצד שימוש במבנה קיים, בית הספר הנטוש שושנת יעקב במקרה של ירוחם.

יזמי ״זומו״ מאמינים כי אמנות מגיעה לכולם. בעוד שהנתונים הסטטיסטיים מראים שרק ילד אחד מכל חמישה מבקר במוזיאון לפני גיל 18, המוזיאון הנייד שואף לשנות את המציאות העגומה. בכל מקום שאליו זומו יגיע, תיווצר כיכר עיר חדשה שבה תוצג תערוכת אמנות עכשווית, שמורכבת מעבודות קיימות ומעבודות שיוצרים במיוחד עבור זומו בשיתוף פעולה אמנים מובילים והקהילה המקומית.

המוזיאון יפעל בימים ב׳־ה׳ ויציע פעילות תרבותית לצד ביקורים מודרכים במוזיאון. בין האמנים שישתתפו בתערוכות: אביטל גבע, שרון גלזברג, רננה רז, אניסה אשקר, נטליה זוראבובה, פיליפ רנצר, KLONE, אלהם רוקני ונבט יצחק.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. רות דבל

    רעיון מצוין, ברכות להצלחה! רות דבל, עין כרם, ירושלים

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden