כל מה שחשוב ויפה

שנקר תייצג את ישראל בביאנלה לעיצוב בלונדון 2018

פורטפוליו News: מכללת שנקר נבחרה לייצג את ישראל פעם נוספת בביאנלה לעיצוב בלונדון, שתתקיים בשנה הבאה בפעם השנייה. הביתן הישראלי יציג את ״הסטודיו הפעיל לתגובה מהירה״, שיתבונן בתהליכי יצירה ועיצוב המתקיימים בסביבה דינמית, חסרת יציבות וחסרת בטחון. אוצרים: הילה שאלתיאלי, גלית גאון ויונתן ונטורה

תחת הכותרת Emotional States תיערך בספטמבר 2018 הביאנלה הבין־לאומית השנייה לעיצוב בלונדון, במקביל לאירועי שבוע העיצוב בעיר. צוות האוצרות של הביתן יכלול השנה את האוצרת הראשית הילה שאלתיאלי – מעצבת, אמנית ואוצרת – שאצרה את הביתן הישראלי בביאנלה בשנה שעברה (ביחד עם תמי ורשבסקי, מנהלת המרכז לחדשנות ACT Shenkar); גלית גאון, מנהלת התכנית הבין־לאומית לאומרות בשנקר; וד״ר יונתן ונטורה, מרצה לעיצוב ואנתרופולוגיה יישומית בשנקר, בהדסה ובבצלאל.

יניב קדוש, AIdrop. מתוך הביתן של שנקר בביאנלה לעיצוב בלונדון 2016. צילום: Ed Reeve

״הסטודיו הפעיל לתגובה מהירה״ מבקש להתבונן בתהליכי יצירה ועיצוב המתקיימים בסביבה דינמית, חסרת יציבות וחסרת בטחון, המאפיינת את המציאות הישראלית; פרויקט שמתחיל בבוקר עשוי להפוך ללא רלוונטי כבר במהדורת החדשות של הצהרים. מציאות שכזאת מאלצת את המעצבים הישראלים להתחבר לקצב הנתון ולסגל לעצמם דרכי עבודה ייחודיות, מהירות, לעיתים מאלתרות.

ההצעה הנבחרת מתייחסת לתובנה זו כנקודת המוצא למהלך שבמסגרתו הביתן הישראלי בביאנלה בלונדון יפעיל סטודיו באופן רצוף במשך כל הביאנלה, תוך שהוא פתוח למבקרים להתבונן בתהליכי העבודה, להשתלב בהתרחשות ולהשפיע עליה. כל אחד משלושת שבועות הביאנלה יוקדש לנושא רלוונטי אחר מתחומי התרבות, הזהות והחברה, תוך שצוות המעצבים והאוצר – שמתחלפים אף הם בכל שבוע – ניזונים מהחדשות און־ליין שמגיעות מהארץ, מהדינמיקה המתפתחת בתוך הצוות ומהאינטרקציה עם קהל המבקרים.

זו הפעם השניה ברציפות שההצעה שמגישה שנקר מתקבלת לביאנלה. בשנה שעברה השתתפו בביאנלה 37 מדינות שהציגו עבודות שחקרו את ה״אוטופיה דרך עיצוב״ (Utopia by design). את המדינות יצגו ארגוני עיצוב ומוזיאונים מובילים כמו הקופר יואיט – מוזיאון העיצוב הלאומי של ארצות הברית, ה־MAK האוסטרי, ויקטוריה ואלברט הלונדוני, הטריאנלה של מילאנו ועוד.

הביתן הישראלי הציג שני פרויקטי גמר של המחלקה לעיצוב תעשייתי מהשנים האחרונות: AIdrop שעיצב יניב קדוש בשנת 2011 ו־Louder שעיצבה שרונה מרלין ב-2012. פרויקטים אלו יצגו את הסוגיות שעימן מתמודד עולם העיצוב בשנים האחרונות והמחישו כיצד עיצוב יכול לתת מענה לצרכים חברתיים ולהשפיע באופן חיובי על החברה.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden