כל מה שחשוב ויפה

תמונת השנה ב״עדות מקומית״: צילום של נועם מושקוביץ מפינוי עמונה

פורטפוליו News: העימותים בשטחים ובין קבוצות אוכלוסייה בישראל מככבים בתערוכת צילומי העיתונות עדות מקומית, המוצגת במוזיאון ארץ ישראל. בצילום השנה זכה נועם מושקוביץ, בצילום סדרת השנה זכה זיו קורן, עוד זוכים בקטגוריות חדשות, חברה, תרבות, ספורט, צילום אורבני ועוד: קרן מנור, ארנה נאור, עמית שאבי, רועי גרינברג, גיא אלוני ואחרים

נועם מושקוביץ תמונת השנה 2017

צילום של נועם מושקוביץ מפינוי עמונה בפברואר 2017, זכה בתואר תמונת השנה בתחרות של תערוכת הצילום עדות מקומית המתקיימת במוזיאון ארץ ישראל ולצדה התערוכה הבינלאומית World Press Photo. נימוקי השופטים לבחירה בצילומו של מושקוביץ, ״כוחות הביטחון פורצים את דלתות בית הכנסת״: ״בחירה המצביעה על ההתפכחות שלנו אל מול תפקידו המדווח של הצילום, שאליו התווספה מודעות לכוחו כמבנה מציאות ומעצב דעה. תצלום זה חושף, בין היתר, את המבט הכפול: מחד המציאות כ׳משחק מול מצלמה׳, ומאידך – היכולת של הצלם, עדיין, ׳לתפוס את הרגע׳ ולחשוף מנגנון זה; לחשוף את אחורי הקלעים של אותה מציאות״.

בתואר סדרת השנה זכתה סדרה של זיו קורן/פולריס אימג׳ס, גם היא תיעוד של ״כוחות הביטחון״ – בפעילות מבצעית של היחידה ללוחמה בטרור (ימ״מ) ״מעצר באישון לילה והבאה לחקירה של חשוד בפעילות טרור״ דרום הר חברון, בנובמבר 2016.

זיו קורן פולאריס אימג'ס מתוך סדרת השנה

בנימוקי השופטים נכתב: ״סדרת השנה מאגדת בתוכה שילוב נדיר של איכויות קלאסיות ועכשוויות. בעידן בו הכל מצולם כל הזמן, קיימת אשליה כי אנו עדים לכל הנעשה, בעוד האמת היא שרב הנסתר על הגלוי. חשיבותה של סדרת השנה בעיניי היא בשל היכולת של הצלם ליצור עדות לסיטואציה שנעלמת ומודרת מעיני הציבור. הנה, ל׳אויב׳ יש זהות: פנים, בת זוג, בית, הוא ישן במיטה. התצלום בו היא נותרת שבורת לב ומבוהלת בסלון הבית, נטמעת במעין קומופלאז׳ מרהיב של עיטורי זהב העולה על כל דמיון, הוא תצלום מכונן המזכיר סצנה הוליוודית. ואכן, מבנה הסדרה מדגיש את מהלך התיווך של המצלמה את המציאות: המציאות עוברת דרך פילטר הצילום, היוצר ריחוק אסתטי ומדמה את המציאות למרחב וירטואלי, משל היה לקוח מעולם הקולנוע וההדמיה הממוחשבת״.

בצילומי חדשות זכתה גם תמונה שצילם עמית שאבי לידיעות אחרונות, בו נראית נשיאת ביהמ״ש העליון היוצאת, מרים נאור, מנמנמת לפני טקס הענקת אות ״יקיר המשפט העברי״ לשופט אליקים רובינשטיין במשכן הנשיא (יולי 2017). בתחום הסדרות בקטגוריית החדשות זכה אביר סולטן / EPA אף הוא על צילומים מפינוי עמונה.

מעניין לראות שהסכסוך הישראלי פלסטיני מספק את מרבית הדרמות גם בצילומי חברה וקהילה: במקום הראשון זכה צילום של ארנה נאור, ובו ילדים פלסטינים מבלים בחוף הים בחסות נשות מחסום ווטש, שארגנו את הביקור. לחלק מהילדים הייתה זו הפעם הראשונה שבה ראו ים (חוף תל ברוך, תל־אביב, יולי 2017). במקום השני זכה שוב זיו קורן, עם צילום חיילים מצטלמים בתמונות סלפי על רקע ציור קיר של אחמד יאסין, במתקן אימונים המדמה יישוב ערבי (צאלים, מרץ 2017)

רועי גרינברג מקום ראשון סיפור מצולם

רועי גרינברג זכה בקטגוריה המיוחדת ״סיפור מצולם״. עבודתו ״לאורך השבר״ היא תיעוד מקומות ומראות נוף לאורך כביש 90, החוצה את הארץ לאורכה בתוואי השבר הסורי־אפריקני. ״במבט נוסף, ניתן להבחין גם בשבר הרעיוני־חברתי שמייצגים נוף זה והפריפריה הישראלית״, נכתב בנימוקי השופטים. הסדרה צולמה בין 2012 ל־2017.

בצילום סדרות מתחום חברה וקהילה זכתה במקום הראשון קרן מנור/אקטיבסטילס, עם צילומים מפינוי הכפר הבדואי הלא מוכרז אום אל חירן ומהלוויית המורה תושב הכפר, יעקוב מוסא אבו־אלקיעאן שנהרג והואשם בדריסתו למוות של השוטר רס״ב ארז לוי. מאוחר יותר הוכח שהשוטר נדרס לאחר שאבו־אלקיען נורה.

בקטגוריית אורבניזם ותרבות זכה צילום של גיא אלוני מחוף יפו, וסדרה של פליקס לופה מחג פורים בבני ברק. בקטגוריית טבע וסביבה זכה במקום ראשון צילום של אסף פרידמן / ידיעות תקשורת מחוף חופשנית, קיסריה, ובמקום הראשון לסדרות זכה אחיקם סרי / פאנוס פיקצ׳רס, עם צילום המתעד להקות זרזירים המגיעות לישראל מאירופה בחודשי החורף, הסדרה מתעדת את מעופן מעל אתר הפסולת דודאים בנגב.

גלעד קוולרצ׳יק

גלעד קוולרצ׳יק

בקטגוריית ספורט זכה צילום של אילן ספירא, המתעד את נבחרת ישראל רגע לפני כניסתה לאצטדיון טדי בטקס פתיחת משחקי המכבייה (יולי 2017) וסדרת צילומים של גלעד קוולרצ׳יק, מאליפות אירופה בשחייה לנוער במכון וינגייט (יוני־יולי 2017).

בצילום וידאו זכו אוריאל סיני, על צילום עבור תוכנית התרבות ״המכולה״ (ארצה הפקות לתאגיד השידור כאן); קיקה קירשנבאום על תיעוד ״מחסום 300״ מעבר הגבול בין בית לחם לירושלים, בו עוברים אלפי פלסטינים בארבע לפנות בוקר; ועומר מירון / לע״מ על צילום ״זה סוף החדשות מקול ישראל״ – מהדורת החדשות האחרונה של ״קול ישראל״ בהגשתו של קובי ברקאי, שנעלה את שידורי רשות השידור ב־14 במאי 2017.

אוצרת התערוכה השנה היא הצלמת ורדי כהנא, שאצרה את תערוכות 2014 ו־2015, ונקראה לעבודת האוצרות עקב פטירתו הפתאומית של מיכה קירשנר ז״ל. לצידה בצוות השיפוט היו צחי בקר, נציג מוזיאון ארץ־ישראל; דור גז, אמן, ראש התכנית לתואר שני באמנות בבצלאל; שגית זלוף נמיר, צלמת, אמנית ומרצה; מארק יאשאייב, צלם ואמן; אילן יצחייק, עורך ראשי של אתר Xnet; עטא עוויסאת, צלם עיתונות; חנה שביב, צלמת, אמנית ומרצה, ועמי שטייניץ, אוצר וחבר מערכת עדות מקומית. יוזמת ומנהלת התערוכה היא דנה וולפיילר־ללקין.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden