כל מה שחשוב ויפה
תמיד כאן, תמיד בצלאל

זוויות: תערוכת הבוגרים של התכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי בצלאל

פורטפוליו News: תערוכת הבוגרים של התכנית לתואר השני בעיצוב תעשייתי בבצלאל תיפתח ביום חמישי 28.12 בבית הנסן בירושלים. התערוכה תציג את פרויקטי הגמר של 25 בוגרי מסלולי אודות עיצוב, ניהול עיצוב ועיצוב וטכנולוגיה במחזור ה־15 של התכנית. אוצרת: הדס זמר בן ארי

״מספר הקלקות בדקה, אחוזי צפייה בשניית שידור, שיעור פיזור משתמשים על פני קמ״ר – נדמה שמציאות חיינו מעולם לא הייתה מדידה יותר. אבל לצד שכלול כלי המדידה, צמחה גם ההבנה שבמציאות חיינו המורכבת, יש דברים – כמו למשל רגש, משמעות או חוויה – שאי אפשר לכמת ולסכם במספרים. כאן בולט היתרון הגלום במחקר העיצובי היצירתי, המציע פתרונות לא שגרתיים לניתוח מצבים מורכבים. בתהליכי מחקר אלו, הנחות הבסיס שונות. פעמים רבות דווקא תגובות או התנהגויות שנופלות מחוץ לטווח הסטטיסטי הן ׳הזהב׳ המחקרי. הלא צפוי, המפתיע והחריג מגלמים אפשרות לחידוש משמעותי, שיחד עם הרגישות והאינטואיציה העיצובית מציע מבט מזווית ייחודית על מצב קיים״.

כך כותבת הדס זמר בן ארי, האוצרת של ״זוויות״ – תערוכת בוגרי התכנית לתואר השני בעיצוב תעשייתי בבצלאל. הפרויקטים שיוצגו בתערוכה מבוססים על תהליך מחקרי שנערך במהלך שנת הלימודים השנייה בתכנית. כל פרויקט מיוצג בתערוכה על ידי תוצרי התהליך. לצדם מוצגים נדבכים משלבי המחקר שקדמו לו, כאשר הקשר בין המחקר לתוצר אינו חד־ערכי: לעיתים השלבים מתערבבים זה בזה ללא הפרדה מובחנת ולעיתים המשקל הסגולי מתבטא דווקא בתהליכי החיפוש. נקודות המוצא לתהליכים השונים מגוונות, אך אפשר לזהות בהן קווים משותפים: פרויקטים שבבסיסם הצעות לזווית טכנולוגית חדשה בתוך מצבי יומיום מוכרים, פרויקטים המתאפיינים בזווית חברתית ורותמים מחשבה עיצובית למטרה של שיפור המציאות סביבנו, וכאלה שבבסיסם זווית שיתופית והצעות לפלטפורמות ושירותים המבוססים על שיתוף משאבים וצרכים.

אור גלס

רונה זינגר. צילום: דור קדמי

אפשר לזהות בפרויקטים שלוש תמות, או שאלות, עיקריות שהניעו את הסטודנטים היוצרים בתהליכי המחקר השונים: 1. What If? – זווית חדשה על מציאות קיימת: כיצד יכולה טכנולוגיה מתקדמת להטעין מחדש מצבים יומיומיים מוכרים; 2. Why Not Better? – הזווית החברתית – פרויקטים הרותמים מחשבה עיצובית וכלי עיצוב למטרות חברתיות ולשיפור המציאות סביבנו; 3. Who Else? – זווית משותפת – הצעות לפלטפורמות ושירותים המבוססים על שיתוף משאבים וצרכים.

במקביל לתערוכה תתקיים סדרת אירועים מגוונת המכוונת לקהילת העיצוב המקומית, לדיון נוסף בעבודות הבוגרים ולקהל הרחב. סדרת האירועים המסלוליים והכלליים מזמינה אורחים מהארץ ומחו״ל כמו גם את הקהל הרחב להגיב ולהשפיע על התכנית, דרך סדנאות, הרצאות, סיורים ושיחות סביב הנושאים העומדים בלב העשייה בתכנית לתואר השני. הרשמה לאירועים בעמוד הפייסבוק של התכנית.

סיורים בתערוכה
בהדרכת ראשי המסלולים, בוגרים ומרצים במחלקה.
שישי 29.12 / שישי 5.1/ שישי 12.1 בשעה 11:00; פתוח לקהל הרחב – בהרשמה מראש.

שיח גלריה / מהו מחקר עיצוב?
בהנחיית יובל סער – העורך הראשי של פורטפוליו ומרצה בתכנית – עם אוצרת התערוכה הדס זמר בן ארי וראשי המסלולים: מאיה בן דוד, רועי ביגר, אייל פריד.
בית הקולנוע בבית הנסן; יום ה׳, 4.1.18 בשעה 19:00; פתוח לקהל הרחב – בהרשמה מראש.

מעין לויצקי. צילום: דור קדמי

סדנה / צריבה בלייזר על חומר קרמי
תועבר על ידי בוגרת התוכנית, הקרמיקאית אנה כרמי.
12.1.18 ב־fablab: מחזור 1 בשעות 10:00-12:00; מחזור 2 בשעות 12:00-14:00; פתוח לקהל הרחב – בהרשמה מראש.

אירוע נעילה 6*10 הרצאות קצרות על עיצוב וטכנולוגיה
6 פרויקטים, 10 דקות: ערב הרצאות באווירה לא פורמלית.
עליית הגג; 18.1.18 בשעה 19:00; פתוח לקהל הרחב – בהרשמה מראש.

הרשמה לאירועים / נעילה: 18.1

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden