כל מה שחשוב ויפה
אייל אסולין ופסלו ״מוטי״ בתערוכה ״חשומה״ בבית האמנים בתל אביב

מה קורה // אייל אסולין

אייל אסולין חולם לבנות העתק 1:1 של הפירמידה הגדולה מגיזה מול מגדל טראמפ בשדרה החמישית בניו יורק, כסמל לעושר ריק מתוכן ולפער בין תרבות הרגע להיסטוריה. בינתיים הוא מציג בארץ בשלוש תערוכות בו־זמנית - במוזיאון חיפה, מוזיאון לתרבות האסלאם בבאר שבע ובבית האמנים בתל אביב

מי?

אייל אסולין, 37, חי ופועל באופקים. בוגר בצלאל, התוכנית לתואר שני; זוכה פרסי אמן בקהילה, אמן צעיר ופרס עידוד היצירה של משרד התרבות. מרצה בבי״ס לאמנות במכללת ספיר ולאחרונה מנהל ומרכז את מרכז המצוינות הראשון של בצלאל בישראל, באופקים.
אתר / פייסבוק / אינסטגרם

סטטוס זוגי?

נשוי למור וביחד מגדלים שתי מנכ״ליות רומי ושי־לי.

מה בצלחת?

אוכלים הכול מהכול, בעיקר אוכל ביתי פשוט טעים.

אייל אסולין, ״עבד״ מספר 2 במוזיאון חיפה. צילום: מתן מיתווך

״דביר״ במוזיאון חיפה.צילום: יגאל פרדו

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדאי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם?

כיום אני מציג בו זמנית בשלושה מקומות שונים: בבית האמנים בת״א בתערוכה חשומה (אוצר: שרון תובל) אני מציג את הפסל ״מוטי״ – יציקת פלסטיק שהיא וריאציה עכשווית ל׳׳נמרוד׳׳ של יצחק דנציגר. מוטי הוא דמות ״המזרחי החדש״. אני מרוקן את ״נמרוד״ מהמטען והמשקל ההיסטורי התרבותי שלו באמנות הישראלית ומותיר אותו טעון ברוחניות כנענית שבטית (אולי לזה התכוון דנציגר מלכתחילה) ויוצק בו תוכן של תרבות וזהות מרוקאית ישראלית יהודית.

במוזיאון חיפה לאמנות אני מציג את תערוכת היחיד ״הוד״ במסגרת אשכול התערוכות Shop It, שעוסק בתרבות הצריכה. אני מתייחס לתרבות רהצריכה העכשווית כדת חדשה. יצרתי במקום הצבה סייט ספסיפיק – חדר במראה של היכל קבורה פרעוני מודרני, החלל מוקף במעין ״הירוגליפים״ עכשוויים, שמתארים את העבר, הווה ועתיד של תרבות הצריכה הבולמית. בתערוכה הראשית במוזיאון אני מציג עוד מספר עבודות ברחבי המוזיאון: ״דביר״ וריאציה לארון הברית של התרבות העכשווית החילונית, כמייצג של מעטפה/קליפה חלולה של הראיית ״שפע״ מזוייף, המייצג את תרבות ה״שופוני״. עבודת הווידאו ״פורדיזם״ מציגה עימות אבוד מראש בין האדם והמכונה – האדם כנשלט על ידי הטכנולוגיה; ובצילום ״עבד״ מספר 2, דיוקן עצמי שלי שרוע על שטיח תכשיטים מזוייפים, מתאר את ההיקסמות מהזהב (המזוייף) וקריסתה של אשליית העושר.

במוזיאון לתרבות האסלאם בבאר שבע אני משתתף בתערוכה ״ובסוף מערב״, עם מיצב תכשיטים ענק, שמיצג את הזהב כתעודת עניות ותעודת עושר לתרבות המזרחית ולתרבות העכשווית כאחד, לצד אוסף תכשיטים מרשים ונדיר בן 500 שנים ממרוקו, תוניס ואלג׳יר. 

״אואזיס״ במוזיאון לתאבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע. צילום: אלעד שריג

״הוד״ במוזיאון חיפה. צילומים: מ"ל

״הוד״ במוזיאון חיפה

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה?

ניקולס לובו, אמן פסל אפריקאי מקייפטאון, הקמנו במקביל את תערוכות היחיד שלנו במוזיאון בילדן אן זי בהאג. המפגש אתו ועם יצירותיו עורר בי השראה גדולה.

מהו פרויקט החלומות שלך וכמה כסף אתה צריך כדי לממן אותו?

פרויקט החלומות, בניית העתק משודרג עכשווי ועתידני של פירמידת גיזה בגודל מלא במרכז השדרה החמישית במנהטן, מול מגדל טראמפ. היא תהיה מלאה בהירוגליפים עכשוויים, היכל קבורה לזהב ולעושר מזוייף, כמראה ל״תרבות הקליפות״ העכשווית. כמה כסף?… מעריך שמדובר בכמה עשרות מיליונים.

מה פריט הלבוש האחרון שקנית?

כאחד שלובש רק בגדי בייסיק בצבעים אחידים מצאתי את עצמי קונה בפעם הראשונה בחיי חולצה פרחונית מפתיעה לפתיחת תערוכה שלי במוזיאון חיפה. לפעמים שווה לצאת מהקופסא.


רוצות.ים להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

״מוטי״ בבית האמנים בתל אביב

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden