כל מה שחשוב ויפה
אליסון רוסיטר. צילום: Michelle Kloehn

אליסון רוסיטר היא זוכת פרס שפילמן 2018

  1. פורטפוליו News: הצלמת האמריקנית אליסון רוסיטר היא זוכת פרס שפילמן למצוינות בצילום לשנת 2018. הפרס בסך 40 אלף דולר, שמוענק מטעם מוזיאון ישראל, יוחד השנה לרעיון ״התצלום האחרון״
  1. צוות השופטים של פרס שפילמן למצוינות בצילום, המוענק מדי שנתיים מטעם מוזיאון ישראל, בחר באמנית האמריקנית אליסון רוסיטר לזוכת הפרס לשנת 2018, מבין 66 אמנים שהציעו 38 מוסדות שונים בעולם. הפרס בסך 40 אלף דולר יוחד השנה לרעיון ״התצלום האחרון״, מתוך מחשבה על מקומם של תצלומים ושל חומר צילומי בכלל בעידן הנוכחי של ייצוגים וירטואליים ושל העברה מיידית של מידע חזותי. 
  2. רוסיטר נולדה ב־1953 בג׳קסון, מיסיסיפי, ופועלת כיום בניו יורק. בצד היותה צלמת, עבדה רוסיטר שנים רבות כמשמרת־צילום, והדבר ניכר ביצירתה האמנותית: בסוף שנות ה־90 היא החלה להתמקד ביצירת הדפסים צילומיים בלי מצלמה. עבודתה העדינה והמוקפדת מבוססת על ניסויים עם נייר צילום שפג תוקפו משנים מסוימות וממדינות שונות. רוסיטר מפיחה חיים בהיסטוריות העלומות של החומרים המיושנים הללו, בחשיפה מחודשת שלהם בחדר החושך וביצירת שפה מינימליסטית ייחודית אשר זוכה באחרונה להערכה רבה בעולם.

    ועדת השיפוט של הפרס בחרה ברוסיטר בשל המקוריות והכנות המאפיינות את מלאכתה האמנותית ואת המסגרת המושגית של יצירתה; בשל יכולתה למצוא מקום חדש ליצירה אנלוגית בעידן הדיגיטלי; בשל מחשבתה הביקורתית על ההיסטוריה החומרית של הצילום כחלופה להיסטוריה גלובלית; בשל מחויבותה לשאלות הדחופות על תנאי הצילום בימינו; ובשל האסתטיקה הבלתי מתפשרת שלה ובניית תחביר עשיר וייחודי במסגרת מצומצמת וקשוחה.

    פרס שפילמן למצוינות בצילום מוענק אחת לשנתיים מאז 2010. את הפרס יזמו משפחת שפילמן ומכון שפילמן לצילום בשיתוף עם מוזיאון ישראל, מתוך הכרתם המשותפת בתחום הצילום כמדיום מוביל בתרבות בת זמננו, ובמטרה לעודד יצירה חדשה ומקורית בתחום זה. הפרס, בסך 40 אלף דולר, מוענק מדי שנתיים על פי החלטתה של ועדת שופטים המונה חמישה מומחים בין־לאומיים בשדה האמנות והצילום. הוא נועד לתמוך בפרויקטים עכשוויים בצילום הנוגעים בשאלות היסוד של האדם, החברה והאמנות. בעבר זכו בפרס האמנית הישראלית מיכל היימן, האמן הטורקי סרווט קוצ׳יג׳יט, החוקר והאוצר האמריקאי ג׳ון ג׳ייקוב והאמנית האמריקאית ליסה אופנהיים.

  3. חברי ועדת הפרס לשנת 2018 הם סלינה לנספורד, המנהלת האמנותית של פוטו־פורום פרנקפורט; קרולינה לבנדובסקה, אוצרת צילום במרכז פומפידו פריז; פלמה פשאזי, שהקימה את המרכז לאמנות עכשווית בטיראנה, אלבניה; ורדית גרוס, מנהלת ארטפורט, תל אביב; ד״ר נעם גל, אוצר וראש המחלקה לצילום במוזיאון ישראל. ציונים לשבח הוענקו לאמנים: רפאל מילאה (פולין), נואמי גודאל (צרפת), דור גז (ישראל) ואיוואן בוקארה (מרוקו).

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden