כל מה שחשוב ויפה
מרטן באס במוזיאון העיצוב חולון. צילום: שי בן אפרים

בראש של מרטן באס // כלכלת תשומת לב

״אבקש את תשומת לבכם״: בעידן שבו לכל אחד יש דעה ובמה להשמיע אותה, מרטן באס מציג חבורה של רמקולים כמעט אנושיים, מבולבלים ולוחשים. מבט עומק על התערוכה מחבואים במוזיאון העיצוב חולון. פרויקט מיוחד

פורטפוליו בשיתוף מוזיאון העיצוב חולון


את תואר הסדרה המוזרה והכי פחות שימושית של מרטן באס בתערוכה ״מחבואים״ קוטפת ללא קושי חבורת הרמקולים שניצבים מתלחשים על בימה בגלריה העליונה של מוזיאון העיצוב חולון. תחת הכותרת ״אבקש את תשומת לבכם״, באס מציע פרשנות סרקסטית משלו לתופעת שיתופיות היתר והפרעת הקשב של זמננו.

״לכל אחד יש דעה וכולם משמיעים את דעתם ללא הרף בציוצים ובפוסטים, בלייקים ומחמאות ותמונות אינסטגרם. כולנו מתחרים על עיני הקהל ותשומת הלב הפכה למטבע שאפשר לסחור בו״, אומר באס. ״מדי שנה בשבוע העיצוב אנו עדים מחדש לקריאה הזו לתשומת לב. תאגידים גדולים עם תצוגות מרהיבות, מעצבים צעירים עם רעיונות חדשניים. תראו אותי, תסתכלו עליי, שימו לב לעבודה שלי!״.

הסדרה ״אבקש את תשומת לבכם״ כוללת שלל רמקולים בסגנון פרימיטיבי למראה, עשויים מתכות שונות וכל אחד מהם שונה במעט מחברו – אחד צר במיוחד ואחד גבוה יותר, אחד קצר ובהיר ואחד כהה מכולם – אבל בסך הכול הם די דומים. יחד הם מזכירים קבוצת אנשים קצת מבולבלים, שעומדים יחד בהפגנה שקטה או בהמתנה לבאות. לכל אחד מחובר מיקרופון זעיר והם משמיעים בליל רחשים, שקשה להפריד ביניהם.

צילומים: שי בן אפרים

למה זה עיצוב

באס הציג את הסדרה לראשונה בשבוע העיצוב של מילאנו ב־2017, והרמקולים שימשו כשושבינים, שליוו את השקת ״כסא A101״ שעיצב עבור חברת לנסוולט ההולנדית. כמו הרמקולים, גם הכסאות מבוססים על דגם אחיד מאוד פשוט של כסא מרופד, אולם תחת ידו של באס הפכו לשלל ״טיפוסים״ בעלי אישיות. ״בדיוק כמו דעות של אנשים, כל כיסא הוא ייחודי״, נכתב בדף המוצר באתר החברה.

העיצוב של באס מצטיין במקוריות ובהומור, בפריצת מסגרות ובקריצה לעולם הקראפט והשיבוש – שמותירים חותם ייחודי בכל פרט. אך יחד עם זאת, הוא מקפיד על העיקרון של ייצור ״מוצרים״ בסדרות בעלות חוקיות עקבית. הרמקולים, שהתקבלו יותר כפריטי אספנות ואולי מתאימה להם יותר ההגדרה פסלי סאונד, הם נציגים מובהקים של תחום התפר בין עיצוב לאמנות, שמקובל לקרוא לו דיזיין־ארט.

כסא 101A, (צילום באדיבות לנסוולט)

למה זו אמנות

באס עוסק ברעיונות לא פחות מאשר בחפצים. הוא משתמש ברמקולים כייצוג סימבולי של העידן הנוכחי – עידן של רעשים וגירויים וזרם בלתי פוסק של מידע, דעות, מראות ועובדות. נדמה כי אם לא נתרכז, החיים יהפכו במהרה לערב־רב של קולות ונתקשה יותר ויותר להבחין בין עיקר וטפל, בין עובדות ובדיונות. ריבוי הקולות מייצג רבגוניות מבורכת, אך באס משקף את המציאות בדרכו ומעיר על הסחף בתשומת הלב, שמקשה עלינו לעתים לשמוע את קולנו שלנו מבעד לכל הקולות האחרים.

עבודותיו של באס עוסקות בין היתר בתהליך שבו מתפתח ומתעצב קול בעל חותם אישי. הוא לא מנסה לזקק ״סגנון״ מזוהה משלו ואם מסתכלים על כלל עבודותיו – קשה לראות בהן חומר, צבע או צורה שיהיו מזוהים עימו. לעומת זאת, עולה מהן יותר ויותר הצורך בהאנשה, ביצירת מוצרים בעלי ייחוד ואפילו אישיות של ממש – חמודים, מהורהרים, זעופים, לא לגמרי מאוזנים… בעולם של ״כלכלת תשומת לב״, כדבריו, באס מוכיח שוב ושוב שייחודיות היא אסטרטגיה מוצלחת ללכוד את תשומת הלב.

אולי יעניין אתכם גם…

בדף ה־FAQ באתר הבית של מרטן באס לשאלה איזה עיצוב שלך אתה הכי אוהב? הוא נותן את התשובה: ״מכירים את הקלישאה שאומרת שכל העיצובים הם כמו הילדים של המעצב והוא אוהב את כולם? אז זה נכון גם אצלי, אם כי יש לי כמה ילדים מעצבנים במיוחד״. לשאלה האם הוא רואה את עצמו כאמן או כמעצב? הוא משיב: ״כן״, והשאלה: שרפתי בעצמי כיסא, תוכל לומר לי איך לשמר אותו? נענית: ״התשובה היא 42״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden