כל מה שחשוב ויפה
שוקה גלוטמן בבית האמנים בתל אביב. צילומים: מ״ל

הרשימה המשותפת // 2.5.19

והספינה עדיין שטה, בבית האמנים בתל אביב; ענבר חוצן חוזרת לטראומת השואה במבט פרטי; כנס עיצוב לבריאות בשנקר; רחל פרומקין בגלריה בלקונט

והספינה עדיין שטה

בתערוכה ״והספינה עדיין שטה״, שתיפתח הערב בבית האמנים בתל אביב, האוצרת דליה דנון מבקשת לחקור את העיסוק בחפצי מעבר ומפקיעה אותם מההקשר הילדי, המגן והמנחם. העבודות בתערוכה מתייחסות למעברים בין גילאים, חוויות, טקסים, זיכרונות וקשרים החיים בחפצים, שלהם אנחנו מייחסים חשיבות מעל ומעבר לערכם האמיתי. יצירותיהם של טליה טוקטלי, חוה ראוכר, טלי טביב־אמיתי, פטמה אבו רומי, שוקה גלוטמן, רונית ברנגה, דבורה מורג ואריה ברקוביץ רוקמות סיפור מחוטי כותנה, צמר, עץ ,חימר, צילומים זיכרונות וחששות. העבודות נוגעות בחפצי מעבר בילדות ובבגרות ומאזכרות ביקורי קרובים אהובים, התמודדות עם אבל ואובדן, פחד מאיבוד שליטה ומאבדות בנפש. התערוכה מציגה עבודות אישית שהעמדתן יחד יוצרות שיקוף של זיכרונות קולקטיבים ואוניברסליים.

טל אמיתי טביב בבית האמנים

ענבר חוצן בבית האמנים

אמא יקרה

Liebe Mutti! (״אמי היקרה!״), תערוכת היחיד של ענבר חוצן (אוצרת: ורה פלפול), תיפתח הערב בבית האמנים, תל אביב. ציוריה של חוצן מתבססים על תצלומים משפחתיים של משפחתה, משפחת ג׳וזף חוצן, שחיה בברלין בתקופת טרום מלחמת העולם השנייה. את התצלומים מצאה חוצן בספר ״חדשות מחוצן״ של חוקרת ההיסטוריה הגרמנית ברברה שיב, שמתחקה אחר קורותיה של משפחתה של חוצן, שנספתה רובה בשואה. הציורים, הדפסי העץ והעבודות במדיה דיגיטלית המוצגים בתערוכה, יוצרים נרטיב המתאר חיי משפחה אחת, אם אחת, בניה, כלותיה – בסצנות ביתיות וסצנות פסטורליות בטבע. במחוות תיאור חייה של משפחת ג׳וזף חוצן, ישנו ניסיון להחיות ולהתקרב אל העבר התמידי ובתוכו אל חייהם של מי שניספו בהשמדת העם המתוכננת־היטב של הנאצים.

עיצוב רפואי, שנקר

כנס MEDesign בשנקר

המחלקה לעיצוב תעשייתי בשנקר תקיים ביום שני 6.5 את כנס MEDesign שיעסוק בעיצוב מוצרים ומכשירים בתחום הרפואה והבריאות. האירוע יציג את המקום המרכזי והחשוב של המעצב ואת השפעתו בפיתוח מוצרים ומכשירים רפואיים, ויעסוק בידע המעשי, שנצבר לאורך שני עשורים בישראל בתחום עיצוב מוצרים ופיתוח מכשירים רפואיים. ישתתפו בו אנשי אקדמיה, חוקרים, רופאים ומעצבים שיאירו את החלק המרכזי שתופס כיום המעצב בפיתוח המוצר והמכשיר הרפואי, לכל אורך התהליך – החל משלב המחקר, התצפיות, בניית הדגמים והסימולציות, ועד להשלמת הייצור, בשיתוף ובהידברות עם המדענים, הרופאים, המנתחים והחולים. זאת תוך מתן דגש להיבטים שונים כאפקטיביות וחוויית המשתמש של הצוותים הרפואיים והחולים.

רחל פרומקין בבלקונט. צילום: פלורה דבורה

תמונת העולם הקעור

מחר (3.5 בשעה 12:00) תיפתח בגלריה בלקונט בתל אביב תערוכת היחיד של רחל פרומקין, בוגרת התוכנית לתואר שני באמנויות בבצלאל. התערוכה ״תמונת העולם הקעור״ נוצרה במסגרת שהות אמן בבלקונט – חלל עצמאי לאמנות ללא מטרות רווח, שהקימה אילונה בלגה, לצד הסטודיו האישי שלה. פרומקין שהתה בחלל במשך חודש ויצרה את התערוכה תוך התייחסות אל המבנה ומיקומו המיוחד, בלב אתר הבנייה של פרויקט הרכבת הקלה. עבודותיה מתמקדות במיצבים עשויים נייר, בהם היא חורצת דימויים עדינים הממתינים להתגלות. המיצב מזמין את הצופה להתבוננות אקטיבית במבט כפול – החוצה ופנימה, בין המופשט לפיגורטיבי. אוצרת: סמדר שינדלר.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden