כל מה שחשוב ויפה
תמיד כאן, תמיד בצלאל
יעל כץ חנקין, אל נולד. צילומים: מ״ל

ענת שלו וטל מרגלית // השגתי

התערוכה שאצרו ענת שלו וטל מרגלית בבית האמנים במודיעין־מכבים־רעות לכבוד יום האישה הבינלאומי 2020 ממתינה לימים שאחרי הקורונה, עם שוויון מגדרי, חברה מכלילה וגיבוש קהילה

ביום ראשון ה־15 במרץ 2020 בשעה 10:00 כיוונו תאורה. הפתיחה בעוד יומיים, ההתרגשות בעיצומה, ואז בשעה 12:00 הגיעה ההודעה: ״בעקבות מגיפת הקורונה פתיחת התערוכה נדחית״. אנו, ענת שלו וטל מרגלית, אוצרות עצמאיות, בוגרות החוג לאוצרות באוניברסיטת תל אביב. מזה כעשור, אנו עובדות בצוות, יוזמות, חוקרות, אוצרות ומפיקות תערוכות בנושאי תרבות חזותית, נשים, קהילה וחברה. מהות הפרויקטים שלנו היא הנכחה של ״השוליים״ בחללים ובמרחבים ציבוריים.

במהלך שבוע האיור תל־אביב-יפו האחרון, שבו אצרנו תערוכה בבית הבאר, קיבלנו הזמנה מהמרכז הרב תחומי במודיעין־מכבים־רעות לאצור תערוכה קבוצתית לכבוד יום האישה הבינלאומי 2020. זה היה מרענן לבצע את העבודה הפעם ללא הפרק הארוך של היזמות ונרתמנו לפרויקט בשמחה.

פרסמנו ״קול קורא״ לקהילת האמנים המקומית ויישובי הסביבה, ובנוסף פנינו ליוצרות שהכרנו המתגוררות מחוץ לעיר. חשבנו לפעול ממקום של הצלחה ולכן הקריאה היתה לעסוק בנושא השגים של נשים. קראנו מחקרים בנושא, בדקנו מה כבר נחקר והוצג, חשבנו מה אנו יכולות לחדש, והתלבטנו איך לעורר עניין ומחשבה.

נשימצלמות

נעמה כהן ניסן, מצב אישי

נעמה גילה, אהבה בכל שפה

תוך כדי ביקורים בחדרי העבודה של האמניות וצפייה בעבודות שהגיעו אלינו, זיקקנו את הקונספט, את המסר והאמירה והתגבשנו לשלוש תמות: הנכחת עולם של שוויון מגדרי – תהליך של קריאת תיגר על תפיסת עולם פטריארכלית ופמיניזציה של מקצועות גבריים המאפשרת לכל אחת להרגיש שווה; יצירת חברה מכלילה – הרחבת התפיסה של הטוב והיפה שנוצרת בהתייחסות למגבלה פיזית ולזיקנה; גיבוש קהילה – חבירה לפעילות אמנותית משותפת המאפשרת תמיכה, הפרייה הדדית והתפתחות אישית.

תהליך בחירת העבודות היה מורכב ומרגש. בחרנו 12 יצירות בפורמטים שונים; שתי יצירות קבוצתיות נעשו במיוחד לתערוכה. האחת צולמה והופקה על ידי נשימצלמות, קבוצה של 13 צלמות שיצרו טריפטיכון של צילומי מרקמים וזכרונות שעוצבו באופן המדמה הן שמיכת טלאים רקומה והן מקבץ פיקסלים אינסטגרמי. היוצרות תיעדו בסרט את תהליך העבודה שלהן לקראת התערוכה. היצירה השניה נוצרה על ידי קבוצה של חמש אמניות בשם ״בלי חשבון״, שעובדות בסטודיו משותף במגוון טכניקות קראפט, בנושאים הקשורים לקיימות וטבע.

הנכחה של שוויון מגדרי מצאנו במספר עבודות. העבודה ״מצב אישי״ של נעמה כהן־ניסן כוללת 15 צילומי תעודת זהות. בכל אחד מהם מעודכן מצב אישי שונה בטיפוגרפיה: בפעולה זו כהן־ניסן מוחה על קיטלוג מצבה האישי כגרושה. נפחית הברזל אורית וינברג יצרה פסל ברזל ועץ שעוסק באחווה נשית והתגברות על משברים. יעל כץ חנקין, חוקרת דתות, מציגה את היצירה ״אל נולד״ שנוצרה בסריגה: הסצינה מתארת רגע המסמל את המעבר מאמונה באלה כל־יכולה אל האמונה באל שליט. פאתן ג׳יריס, מאיירת בטכניקה של קולאז׳, יצרה עבודות צבעוניות ופורצות דרך.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

עיסוק בחברה מכלילה אנחנו מוצאות בעבודה של הצורפת נעמה גילה, ״אהבה בכל שפה״, שבה היא מנכיחה את שפת הסימנים לחירשים במרחב הציבורי בהשראת הקומפוזיציה של הפסל רוברט אינדיאנה בעבודה LOVE. גם עדי לוינשטין, בציור אקריליק, מנכיחה חוסר מושלמות תוך ראיית השונה כשווה.

את עיצוב התערוכה ביצענו בעצמנו. תכנון התליה היה מאתגר מכיוון שמדובר בחלל תצוגה אלטרנטיבי. בית האמנים של מודיעין־מכבים־רעות ממוקם במקלט בלב שכונת רעות, שהוסב לשמש כגלריה מקומית. השתמשנו במה שעשוי היה להוות מגבלה והפכנו ליתרון: לדוגמה, פתחי יציאות החירום, מזגנים ישנים וחיבורי חשמל גלויים שימשו כרקע מושלם לסדרת הצילומים הצבעוניים של ניצן שתרוג, המתארת עבודה של סוהרות בבית כלא איילון. המיקום חיזק את האימפקט של העבודה.

 סרטו של הבמאי הצעיר, מתי לנג, ״העיניים של רות״, אודות האמנית הוותיקה רות הורם, מוצג בחדר נפרד. הסרט מנכיח את יצירתה של אמנית שנשכחה תוך תיאור התמודדות עם גיל ועם מגבלת ראייה. שתי סדרות של צילומי נשים בשנות ה־80 לחייהן ניתלו משני צידי פתח הכניסה לאזור הצפיה בסרטו של מתי לנג, והיוו מעין שער. תומר אסייג צילמה ברגישות את סבתה הלאה, הצילומים נתלו בטור משמאל. רותם שריד צילמה את סבתה הדינמית בדיור המוגן, וצילומיה נתלו בטור מימין.

התערוכה מוכנה וממתינה לפתיחה, היא משקפת את המצב טרם הקורונה. האם התערוכה רלוונטית גם לימים של אחרי המשבר? לדעתנו כן! בימי קורונה אלה, הדיון בסוגיית הגיל -הסבתות והסבים – נוכח ונוקב. קהילות משפחתיות וחברתיות נוצרות ומתחזקות סביב הזום, ולכן הרגישות ויחסי פרט־חברה יוסיפו להעסיק אותנו בימים הבאים.


*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden