כל מה שחשוב ויפה
מאיר פיצ׳חדזה, גלריה חזי כהן. צילומים: צ״ל

הרשימה המשותפת // 25.06.2020

מאיר פיצ׳חדזה בגלריה חזי כהן, נדב (מצ׳טה) יהל והדס חיון בתדר, טבע מקומי באבני טל, עידו בק במוזיאון העיר חיפה

מאיר פיצ׳חדזה בגלריה חזי כהן

לציון עשור לפטירתו של מאיר פיצ׳חדזה (2010-1955), תיפתח מחר בגלריה חזי כהן תערוכת יחיד חדשה שתתמקד בדיוקנאות שיצר. ״הייתי רוצה לצייר פורטרטים ואנשים, אבל זה לא הולך״, אמר מאיר פיצ׳חדזה, ומאז הפכו דיוקנאותיו לפלח נכבד מיצירתו הרב־גונית, בעיקר החל מהמחצית השנייה של שנות ה־90. הדיוקנאות של פיצ׳חדזה מבוססים על תצלומים מתוך האלבום המשפחתי. יחד הם מתקבצים כציורים לכדי אלבום חדש שמשלב בין עולמו האישי והביוגרפי של האמן, לבין עולמה רב־הפנים של יצירתו: בני משפחה, חברים ומכרים, האמן עצמו ודמויות אלמוניות שהושאלו מתצלומים ישנים.

הדס חיון

נדב (מצ׳טה) יהל והדס חיון בתדר

הקורונה הכריחה את נדב מצ׳טה והדס חיון להשאר בבית וליצור. השנייים עיבדו את חווית המגפה, את החרדה וההסגר, ומה שיצא הוא אוסף שמתאר תקופה דרמטית. באיורי המגפה של יהל קיים עיסוק בחרדה, בסגירות בתוך הבית ובמחשבות קיומיות על פנים וחוץ. אצל חיון יש חזרה על טקסטורות ופטרנים שמעטרים בעיקר דימויי נשים שנמצאות לבד בבית. עבודות האיור משקפות את הזמן הרב ולפעמים גם את הצורך במדיטציה ובשליטה. אלו יוצגו בתערוכה שתתקיים בחדר שבתדר, בית רומנו (תל אביב), החל מהערב (חמישי) בשעה 20:00 ועד לשבת בחצות. 

יסמין להב

טבע מקומי באבני טל

אבני טל ו־TWO CURATORS (תמר למדן וכרמית אדרי) יארחו תערוכת פופ־אפ של אמנות ועיצוב ישראלי לבית ולמשרד. התערוכה, שתיפתח הערב עד שבת, תעסוק ביחסי הגומלין שבין אמנות, עיצוב, אדריכלות, תעשייה וטבע. 12 אמנים ומעצבים ישראלים שטבע ארץ ישראלי, שינויי האקלים וחומרים מקומיים נוכחים בעבודתם ובמחקרם, יציעו למכירה פריטי ריהוט, כלי קרמיקה, טקסטיל לבית, אמנות, איור, עץ, זכוכית.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר של פורטפוליו >>

משתתפים: אדם שלוי, מעצב זכוכית; גילי אילן, מעצבת תכשיטים; ג׳רי שריג, מעצבת רב תחומית; דניאל אלקיים, מעצב תעשייתי; הילי נוי, מאיירת; כרמל אילן, אמנית; יסמין להב, צלמת; נעה אלון, מיורליסטית; סיון פאיס, מעצבת זכוכית; עידו פרבר, מעצב תעשייתי; תומר ביסמוט, מעצב קרמי; תמר ברניצקי, מעצבת טקסטיל.

עידו בק

עידו בק במוזיאון העיר חיפה

לכבוד 100 שנים לייסודו של הארכיון ההיסטורי של התנועה הציונית ומוסדותיה, ואחרי שנדחתה בגלל הקורונה, תפתח במוזיאון העיר בחיפה התערוכה ״אני חיפאי״ שתביא את סיפורו של הארכיון הציוני המרכזי מתוך פרשנות עכשווית לאוסף הכרזות והכרוזים החיפאיים השמורים בארכיון. במסגרת התערוכה התבקש האמן, המעצב והמאייר עידו בק לבחור כרזות וכרוזים מהאוסף ולהתייחס אליהם מזווית שונה (אוצרת: יפעת אשכנזי).

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

 1. נירה כלב

  מאיר פיצ'חדזה פעם כשטילתי ברחוב איבן גבירול נכנסתי לגלריה, ומעל המדרגות היורדות
  היתה מין קשת בקיר המעבר ומעליה היה תלוי ציור מלבני גדול כמו90/120 ס'מ
  בגווניי תכלת עם פרחים עצים מין גן עדן כזה, נדמה לי שראיתי שם דמויות.בעודי מתפעלת מין הציור הגיח בפתאומיות מן דמות גדולה איש גדול ושאל זה יפה? אמרתי שכן ושאלתי אתה ציירת את זה והוא אמר כן.לימים רבים אחרי עשיתי חושבים ונדמה לי שזה היה מאיר פש'חדזה בכבודו ובעצמו .ראיתי שם עוד ציורים מעניינים,במיוחד הלהיב אותי איך מציירים
  אנשים באותנטיות שכזו.
  פעם הייתה אצלנו תערוכה של מחירה בזול של ציורים ורפרודוקציות : היה ציור של מאיר
  פיש'חדזה דמויות בשחור על רקע אדום או להפך. רצו 900 ש'ח האמת כמעט שקניתי וחבל שלא מי ידע שהגאון הזה ימות לנו כל כך מהר! חבל!!!

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden