כל מה שחשוב ויפה
תמיד כאן, תמיד בצלאל
בר כהן, מטבעות מזל. צילומים: טל ברושל

בר כהן // מטבעות חול

בר כהן עיצבה בפרויקט הגמר שלה בשנקר צעצועים מתכלים מחול־ים. בעקבות הקורונה היא פיתחה את הקונספט למטבעות מזל: מטבע למזל טוב ובריאות, מטבע אנטי וירוס ומטבע קארמה

במקביל לעבודתי בתחום השיווק והמדיה החברתית בחברת סטארט־אפ, אני ממשיכה לפתח את פרויקט הגמר שלי שהוגש בשנה שעברה במחלקה לעיצוב תעשייתי בשנקר: צעצועים מתכלים מחול־ים שמתמוססים בים תוך מספר שעות וחוזרים להיות חול ים רך. צעצועים אלה אינם מותירים טביעת־אצבע אקולוגית ובכך משמשים אלטרנטיבה יחודית, חדשנית ועכשווית לצעצועי הפלסטיק המזהמים.

במקביל, אני עוסקת בפיתוח החומרים, הטכניקות הבסיסיות והגישה העיצובית שפיתחתי במסגרת הפרויקט לכיוונים נוספים. כמו רבים אחרים, תקופת הקורונה האחרונה פתחה את הראש ויצרה גם אצלי שינויים ומחשבות כיצד ליצור ולפתח רעיונות שמתאימים לרוח התקופה הלא צפויה הזו.

המגיפה גרמה לי להבין ששום דבר בחיים לא בטוח, שהחיים שבריריים, דברים שנראים מובנים מאליהם אולי אינם כאלה, ושגלגל התנופה שכולנו רצנו עליו בעוצמות מטורפות, יכול גם להיעצר לפתע במקרה הטוב ולהתהפך עלינו במקרה הרע.

הרבה אנשים הרגישו חסרי מזל שהדבר נפל דווקא ״במשמרת שלהם״, למה דווקא הם חולים? למה דווקא הענף שלהם נפגע והם הפכו למחוסרי עבודה? המחשבה הזו הובילה אותי לחקור את המושג ״מזל״ בתרבויות השונות – מה החשיבות שלו? כמה הוא משהו מוחשי שקיומו תלוי בנו? כמה הוא אירוע רנדומלי שאינו תלוי בדבר? איך משיגים/צורכים אותו בעולם שלנו? איך אני יכול להרגיש יותר בר מזל ולהיות מי שהמזל נגע בו ויצר אצלו ברכה?

כדי למצוא תשובות התחלתי לקרוא ולחקור את תרבויות המזרח, שם מטבעות מזל הם חלק בלתי נפרד מהתרבות. במטבעות מזל הקבוצות של שלוש מבטאות את האנרגיה של השילוש באופנים שונים: שלושה מטבעות סיניים נושאים את השילוש של שמים, אדמה ומזל אנושי.

מה החשיבות של המזל? כמה הוא משהו מוחשי שקיומו תלוי בנו? כמה הוא אירוע רנדומלי שאינו תלוי בדבר? איך משיגים/צורכים אותו בעולם שלנו? איך אני יכול להרגיש יותר בר מזל ולהיות מי שהמזל נגע בו ויצר אצלו ברכה?

ההבנה שבתרבויות מסוימות יש אוביקט מוחשי שמסמל מזל הביאה אותי ליצור את מטבעות המזל מחול־ים כסוג של קמע. המטבעות נועדו לקיים טקס הבעת משאלה – מחווה לטקס זריקת המטבע המפורסם למזרקה (כמו בפונטנה די טרווי באיטליה) המוכר לנו, שמאפשר לנו להתמקד במה שחשוב עבורנו, מה ברצוננו להשיג, ומבליט את העובדה שגם לנו יש חלק ביצירת המזל.

השינוי בא לידי ביטוי בכך שבמקום לזרוק מטבע מתכת לבריכה מלאכותית, זורקים מטבע חול לים. כך גם שומרים על הסביבה הנקייה, אבל מעבר לכך, לים יש יותר עומק בהקשר זה בהשוואה לבריכות מלאכותיות ולכן למזל יש יותר חיבור לטבע. מלבד זאת המטבע יכול לשמש גם כקמע למזל טוב, לבריאות ולאושר.

 בנוסף לכך ראיתי במטבעות המזל דרך נוספת להתמודד עם המגיפה ועם התקופה הלא פשוטה שהיא הביאה איתה. כולנו מחפשים רגעים קטנים ופשוטים להיאחז בהם כשאנחנו צועדים במנהרה חשוכה, ולא בהכרח רואים את האור בקצה.

המטבע, כסמל, מזכיר לנו תמיד להסתכל על שני הצדדים; את הקלות וההפכפכות של החיים. והחול – חומר נזיל שמשנה בקלות רבה את מצב הצבירה שלו ואת צורתו, דינמי כמו החיים עצמם, אבל זוכר את מה שמטביעים בו ונושא כמו כולנו את ההיסטוריה שלו ושל מה שעבר עליו.

  1. • רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

 המטבעות נעשים בטכניקה של כבישה קרה. קיימים שלושה סוגים של מטבעות: מטבע למזל טוב ובריאות, מטבע אנטי וירוס ומטבע קארמה. לכל אחד מהם עיצוב שונה וצבע חול שונה בהתאם לאדמה, למקום שהוא מסמל ולמטרה שלו.

עבורי הגדרת המזל האולטימטיבית היא ״מזל הינו כשהזדמנות פוגשת מוכנות״. החיבור הפיזי לאלמנט של מזל בצורתו הטבעית (כמו המטבע לדוגמה) מעיד על המאמץ שעושה האדם על מנת להיות מוכן לפגישה עם המזל. אנו אחראים להיות מוכנים בכל רגע להיות כלי קיבול למזל, וכשהוא מגיע לא לתת לו לחמוק ולהפיק ממנו את המיטב.


*כוכבית מייצגת שדות חובה

2 תגובות על הכתבה

 1. הילה

  פרויקט מדליק!! איפה ניתן לרכוש?

  1. בר

   היי הילה:)
   ניתן לרכוש דרכי, במספר 0544649999

Comments are closed.

הוסיפו תגובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden