כל מה שחשוב ויפה
טל רוזן אליעזר. צילום: Christian Tagliavini

מה קורה // טל רוזן אליעזר 

לאחר שנת הפסקה מבחירה, טל רוזן אליעזר חזר להציג. ״בצל ירח״, העבודה שלו בגלריה חנינא, מורכבת מכסא נדנדה, בצק שהתייבש ושתי פיסות בצל

מי?

טל רוזן אליעזר, 34, גר ברמת גן עם מרפסת שאני מגדל בה ירקות.
אתר / פייסבוק / אינסטגרם

סטטוס זוגי?

יחד עם מרה גולדשטיין כבר 12 שנה + סיבל (4) ואמיל (1).

מה בצלחת?

אוכל ומבשל הכל, משתדל להפתיע. בשבוע שעבר הכנתי בלינצ׳ס דרום־אסיאתי מעלי גפן ממולאים בדייסת אורז וקאריסה.

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדאי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם?

חזרתי להציג אחרי שנה של הפסקה מבחירה, ואפשר לראות עבודה חדשה בתערוכה חרף בגלריה חנינא. חשוב להתקרב לעבודה כי העבודה בהירה מאוד והחלל בהיר מאוד, לכן ככל שמתקרבים היא נחשפת ונראית חושנית.

לעבודה קוראים ״בצל ירח״ ובמרכזה כיסא נדנדה עטוף שכבות שונות של בצק שהתייבש, ושעליו ודרכו רקומות שתי פיסות בצל: אחת שהתייבשה ונראית כקליפה, והשניה לרב טריה. הבצל מסמן אצלי את הבית בעבודה ובעבודות קודמות, עוד לפני שידעתי שיכנס הכיסא ויהפוך לאנדרטה או מאוזוליאום.

בצל ירח, 2020, גלריה חנינא. צילומים: מ״ל

הכיסא הוא אחד הפרטים האחרונים שנשארו בבית אבי: בית גדול שהיה מלא עד אפס מקום במשך שנים בשל נטיותו של אבא שלי לאגרנות, ולאחרונה נשדד במשך חודשים על ידי גנבים עד שנותר ריק לחלוטין. גנבו אוסף יקר ערך, אפילו את הסדינים ואת המגירות לקחו.

המלח צף על גבי הבצקים היבשים ומנצנץ בחלל. יש בחלל גם דלי שתילה עטוף בצק ומלא באפר הסגריות של אבא שלי, אדוות בצק דמוית שטיח, ועמוד גבס ובצק.

זאת עבודה חדשה אחרי כמה שנים מאוד סוערות כולל השתתפות במניפסטה 11 בשוויץ, בביאנלה לאמנות מזרח תיכונית ודרום אסיאתית בלוס אנג׳לס, בתערוכת פרפורמנס במוזיאון בברזיל; תערוכת יחיד בבית האמנים בירושלים (אוצרת: דליה לוין) ותערוכות זוגיות נוספות.

רציתי לחזור צעד אחורה בעשיה ולבחון את התשוקה ליצור גם כשאין תערוכה באופק. גידלתי ירקות, ניהלתי שיווק, המשכתי להיות אבא. ועכשיו חזרתי לעשייה מלא שאלות חדשות אך גם מלא ביטחון שאני לא פועל רק מתוך אינרציה. אני שמח שבחרתי לחזור.

מתוך רועים עם מחוך, 2018, בית האמנים ירושלים. צילום: שלמה סרי

עולמן של מלכות הדג, עם נגה רוזמן, 2019, צבע טרי. צילום: דור קדמי

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה?

השתכרתי עם כריסטיאן ינקובסקי; בוא ניתן לדימיון להמשיך את הסיפור. אבל הייתי רוצה גם להזכיר את מיקי קרצמן, שבדיוק קיבל פרופסורה, כי החמלה שלו שינתה לי את החיים.

מהו פרויקט החלומות שלך וכמה כסף צריך כדי לממן אותו?

פרוייקט החלומות שלי יכלול עבודות פרפורמנס עמלניות רבות שלי שיוצגו במקביל בחדרים ובמדינות נפרדים, 24/7, כשאת חלקן כבר עשיתי וצריך להתאים: תפירה המונית של בגד ממלפפונים, ניקוי של מכונית עם בצל, מכונת בטון שמערבלת חלב אם וגבינה צהובה לתוך קונדומים עם עגבניה, מסעות ציבוריים לקטיף סומאק ותפוחי אדמה סגולים… צריך לשלם להרבה משתתפים.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

מה פריט הלבוש האחרון שקנית?

אני קונה מסכות כמו כולם, אז כבר מנסה לפרגן לאמנים כמו למשל ליאור שחר המבריקה, גילי אבישר המתוק, ובתקווה בקרוב גם אחת של אריק וייס האלוהי.


רוצה להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

כאשר אנחנו מכים שורשים, 2017, מוזיאון גוטמן. צילום: דוריאן גוטליב

אסוף את המעשים, 2018, מכללת אמונה. צילום: שלמה סרי

בלוטת חלב, 2017, עם ליאת דניאלי, גלריה החנות. צילום: לי ברבו

39 מלקות, 2018, בית האמנים ירושלים. צילום: שלמה סרי

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden