כל מה שחשוב ויפה
טובה פסח, ארנב עם עלה של זית, בית האמנים ת״א. צילומים: סיגל קולטון

טובה פסח: ארנב עם עלה של זית

פורטפוליו Promotion: תערוכת היחיד של האמנית טובה פסח, ארנב עם עלה של זית, תיפתח ביום שישי 21.8 בבית האמנים תל אביב. אוצרת: נורית טל־טנא

הארנב המושגי של טובה פסח הינו דיוקן האמנית והוא בעל עצמאות משלו. סביבתו ירוקה ובוהקת, משקפת ויטליות אסתטית המאפשרת צמיחה וגדילה. הארנב משמש כסיסמוגרף בתהליך חיפוש, מנווט על ציר הזמן תוך התנסויות בחומר והתבוננות עצמית. מבקש להעז ולהיכנס למחילות נפש חשוכות במטרה להגיע לארץ הפלאות, זאת באמצעות מעבדת מחקר רב־תחומית, שמתקיימים בה תהליכי ניסוי וטעייה.

בראשית, הארנב מנתר לו מתוך תרשים אק״ג, מתקדם בקפיצות בין מקומות ומעשים ללא רצף הגיוני, מתרברב במיניותו ובשחרור מכבלים, ובו בזמן הוא מפוחד וסובב סביב עצמו, קופא על מקומו, ובעיקר יושב על הגדר: ״ארנב עם עלה של זית״ – כך מופיעה דמותו בצלחת פטרי, בנישת המעבדה המיקרוביולוגית. 

עם התקדמותו על פני ציר המחקר, הארנב מופיע גם על ספת הפסיכולוג בחברתה של מרתה ברנייס אשת אבי הפסיכואנליזה -זיגמונד פרוויד. ובעבודת הקולאז׳ ״סולם יעקב״ – הוא בא להתייעץ עם סב־רב ארנב, הכבול בחוטים למקומו. ארנב ניצב מולו מוצג כמסורג, כלוא. ובעבודות אחרות בטכניקה מעורבת, דימויו נוכח על מפות דרכים ותרשימי שושנת הרוחות, אלא שהשרטוטים מתעתעים ומצפן הלב אינו ידוע. הארנב איבד את דרכו, והחרדה מאיבוד השליטה כה גדולה עד כי הוא מבקש הגנה בסדרת ״שומרי הראש״. 

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

המחקר הרעיוני, הרגשי והפיזי מיושם במכלול חומרי היצירה (חלקי פלסטיק, שקפים, נורות, מבחנות) המבטא את תפיסתה האמנותית של טובה פסח הכרוכה בהיסוס, בלבטים ובהעלאת שאלות על אודות האמנות העכשווית ומיקומה כאמנית. ברצונה לעמוד תיגר מול תפיסות אמנותיות ללא מורא, התנצלות ומסכה, כשם שהארנב מופיע בקו הסיום על ציר הזמן, לבוש בחליפת סופרמן, מנתר בעוז אל עבר ארץ הפלאות. אלא שלאחר ״נצחונו״ זה מגיחה התפוררותו, וכך נקודת הסיום על ציר הזמן חוברת לנקודת ההתחלה.


טובה פסח | ארנב עם עלה של זית
אוצרת: נורית טל־טנא
בית האמנים, אלחריזי 9, תל אביב
פתיחה: 21.8; נעילה: 20.9; שיח גלריה: שבת 29.8 בשעה 11:00 בהשתתפות האמנית והאוצרת

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden