כל מה שחשוב ויפה
דורין פרנקפורט, זן ים תיכוני 2020. צילומים: אסף עיני

דורין פרנקפורט: ״זן ים תיכוני״ סתיו/חורף 2020

״זן ים תיכוני״ הוא שמה של קולקציית סתיו 2020 של מעצבת האופנה דורין פרנקפורט, שכבר ב־1983 עיצבה קולקציה בשם זהה. אז זה היה במצב הקיצון ששרר במהלך מלחמת לבנון והמיתון הכבד שבא בעקבותיה

״אני אדם אופטימי, הימרתי על כל מה שיש לי. אני מאמינה שאם נחשוב שלום, יהיה שלום. אם נחשוב על עתיד, יהיה עתיד״: אלו דברים שאמרה המעצבת דורין פרנקפורט לפני כחודש, בראיון שהתפרסם בישראל היום. ״אני מסתכלת על מה שקורה, ואני באמת חושבת שהמון דברים טובים ייצאו מזה״, היא הוסיפה על המשבר הכלכלי שפרץ בעקבות הקורונה. ״אנשים יבינו מי סופר אותם ומי לא, ומה חשוב באמת״.

אלו לא משפטי האופטימיות היחידים, של פרנקפורט, שממשיכה ומפזרת את אבק קסמיה ללא לאות. גם עכשיו, ועל אף המצב והקשיים שכרוכים בו, בתחילת השבוע השיקה פרנקפורט את קולקציית סתיו 2020 של בית האופנה שלה, תחת הכותרת ״זן ים תיכוני״ סתיו/חורף 2020.

במעמד ההשקה אמרה פרנקפורט ש״השנה, חוסר הוודאות שכולנו חווים, החזיר אותי למחשבות על תקווה, התחלות חדשות וסובלנות לדרך השונה שבה בחר כל אחד מאתנו לחיות. מיום הקמתו של בית האופנה שלנו, האג׳נדה מתמקדת בעיצוב וביצור מקומיים של בגדים במחירים מדודים, שמשמשים את הלובש/ת במשך שנים רבות. כתב היד הנינוח והייחודי מאפשר ביטוי אישי ללקוחות במנעד רחב של מידות וגילאים״.

זו לא הפעם הראשונה שפרנקפורט מעניקה לקולקציה שלה את השם ״זן ים תיכוני״. ב־1983 היה הניסיון הראשון של בית האופנה לעצב מראה ישראלי בקולקציה שנקראה כבר אז באותו השם. גם אז זה התרחש במצב הקיצון ששרר במהלך מלחמת לבנון והמיתון הכבד שבא בעקבותיה. 

פרנקפורט חוזרת בסתיו 2020 לאותה נקודת מוצא. היא מציעה סדרת פריטים בודדים, ענוגים, שקטים ונינוחים, שמהם אפשר לבנות פאזל שירענן את המלתחה אבל גם כזה שיככב בה שנים רבות, כמו שפרנקפורט מתכוונת תמיד בעיצוביה.

הפריטים בקולקציה שואבים השראה מסיפורה של הארץ: אמנים, משוררים, טבע, מנהגי עדות ופוליטיקה מקומית, כמו גם נוסטלגיה הקשורה בחתירה לעתיד. הבדים שבהם היא משתמשת בעיצוביה הם בעיקר בדים טבעיים עם אחוזי לייקרה לנינוחות ונוחות, במבחר אריגים, סריגים, אורגנזה וטולים שנצבעו כך שישתלבו אל תוך המלתחה.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

הקולקציה מתאפיינת בטונים וטקסטורות בגוונים רבים של כחול מרגיע וצונן. עוד מופיעים לבן־שמנת בגווני צמר כבשים, גבס, חלב ואפור על גווניו. פרנקפורט מעידה על האפור שהוא הצבע הנפוץ ביותר בטבע ומבחינתה הוא מבטא רב גוניות; כי החיים הם לא שחור ולבן ,יש גם הרבה אפור באמצע ושחור בניואנסים שונים.

פרט לקולקציית הבגדים שמיוצרת בארץ, גם הנעליים, התיקים והאביזרים כולם מיוצרים אף הם בישראל. בהקשר לכך, את ההשקה חתמה פרנקפורט ואמרה ש״בימים לא פשוטים אלה, אני מוקירה תודה על כך שלצד המורכבות הרבה, מושגים כמו עבודה מקומית, צריכה מדודה, קיימות ושכר הוגן, הפכו למונחי מפתח בשיח בתחום האופנה״.


דורין פרנקפורט | ״זן ים תיכוני״ סתיו 2020
מחירים: מ־220 ש״ח לחולצה והלבשה תחתונה ועד 1,100 ש״ח לנעלים ותיקים
צילום: אסף עיני; איפור: נירית הירשמן; סטיילינג, נעלים ותיקים: קיאן פרנקפורט; דוגמניות: פאנטה פרדה וקארין קימל

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. מיכל

    למה הדוגמנית רזה כל כך?

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden