כל מה שחשוב ויפה
אלמה מכנס קז, מתוך התערוכה ״תעמדי יציב״

הרשימה המשותפת // 19.11.2020

אלמה מכנס קז מציגה כדורגל נשים בחוצות ירושלים; יאג מאת אוהד נהרין: הסרט; קצר ולעניין עם יולי מרוז ונעמי משיח בגלריה BY5; הפנטום של דנה אריאלי במוזיאון ינקו־דאדא

כדורגל נשים בחוצות ירושלים

במשך שלוש וחצי שנים ליוותה הצלמת אלמה מכנס קז קבוצות של כדורגל נשים, כחלק ממחקר צילומי אמנותי שניסה לתעד את רגעי ההצלחות, הכישלונות, ההתקפות וההגנות, ובתוכן הנראות של נשים שפועלות במרחב המיוחס לגברים. מתוך אלפי הדימויים נבחרו צילומים שיוצגו בתערוכה ״תעמדי יציב״ (אוצרת: טלי קיים) על גבי לוחות הענק של שלטי נצבא (מול גשר המיתרים), כשהם מזמינים את הציבור להשתתף בדרמה על המגרש ובסיפור רחב של הדרה.

כך, נשים במרחב המיוחס לגברים (מגרש הכדורגל), תופסות את מקומן על שלטי חוצות, ומציעות ערכים אלטרנטיביים לנשיות שמוצגת בדרך כלל בפרסום המסחרי. התערוכה מבקשת להגביר את הקול הנשי, היכולות והכישרונות, מעל במה מרכזית במרחב הציבורי. הצפייה בחינם ולרווחת הקהל הרחב 24 שעות ביממה.

אלמה מכנס קז, מתוך התערוכה ״תעמדי יציב״

יאג מאת אוהד נהרין: הסרט

במוצאי שבת בשעה 21:00 תתקיים הקרנת בכורה בין־לאומית בשידור חד־פעמי של יאג, ההפקה הראשונה של בת־שבע שאוהד נהרין עיבד במיוחד למסך. ביטול הבמה, שמוחלפת בפריים הקולנועי, יוצר מפגש ישיר עם הרקדנים. יוצר הווידאו רועי שאלתיאל, שמצלם בקביעות את עבודת הלהקה, צילם וערך את היצירה עם נהרין.

המופע, שאורכו כ־50 דקות, הוא בביצוע שישה מרקדני להקת בת־שבע: יעל בן־עזר, שון האו, יוני (יונתן) סימון, חני סירקיס, איגור פטשנצ׳וק, לונדיווה קוזה. ביום ראשון 22.11 בשעה 21:00 תתקיים שיחה בשידור חי עם נהרין בעקבות הצפיה, בהנחיית הילה כהן־שניידרמן, האוצרת הראשית של מוזיאוני בת־ים. השיחה כלולה במחיר הכרטיס ל״יאג״, ותתקיים באנגלית. 

יולי מרוז. צילום: מ״ל

נעמי משיח. צילום: מ״ל

birds

קצר ולעניין בגלריה BY5

״קצר ולעניין 1״ היא תערוכה ראשונה מתוך סדרה שתשולב בתכנית התערוכות של גלריה BY5 כחלק מיוזמה של חשיפה וקידום בוגרי אקדמיה טריים, שעבודתם רלוונטית לתחומי העיסוק של הגלריה. לתערוכה הראשונה בסדרה בחרה האוצרת מירב רהט את יולי מרוז, בוגרת המחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל, ואת נעמי משיח, בוגרת המחלקה לעיצוב טקסטיל בשנקר, למפגש המנכיח דיאלוג סביב סוגיות של חומר מקומי ואינטרפרטציות אישיות לטכניקות קראפט מסורתיות.

עבודתה של מרוז מבוססת על פס ייצור של חומרי גלם מפרי התפוז שאותו היא מנצלת עד תום. משיח פועלת עם עיתונים יומיים, משבשת את התכנים ואת מבנה הגריד, מפרקת, מתערבת ומרכיבה מחדש את היומיום הנשקף מדפי העיתון. במהלך ימי התערוכה יפעלו מרוז ומשיח במרחב הגלריה והחצר ויאפשרו למבקרים להתבונן על ואל תהליכי עבודתן.

דנה אריאלי במוזיאון ינקו־דאדא

במסגרת מסעות הפנטומים שלה, דנה אריאלי מתעדת אתרים נטושים בישראל וברחבי העולם כבר יותר מעשור, וממשיכה לעשות זאת גם בימי הקורונה כשהבריכות מלאות במים אך נעדרות אנשים. הצילומים מוצגים בריק מלא, תערוכה וירטואלית חדשה באתר מוזיאון ינקו־דאדא, עין הוד. התערוכה היא חלק מפרויקט רחב הקף שקיבל את הכותרת ״הפנטום הציוני״, ועתיד להיות מוצג בתערוכה מקיפה במהלך 2021.

דנה אריאלי

דנה אריאלי

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden