כל מה שחשוב ויפה
תמיד כאן, תמיד בצלאל
כל הקקטוסים פורחים מאת אלישבע לוי
אלישבע לוי, כל הקקטוסים פורחים

אלישבע לוי // כל הקקטוסים פורחים

פריחת הקקטוסים; הפירות של עץ האזדרכת; כרוב, אפונה וסלק: אלישבע לוי כתבה ואיירה את ספר הילדים ״כל הקקטוסים פורחים״, שקמפיין ההדסטארט שלו מתנהל בימים אלו

לפני כמה שנים עבדתי במשתלה על הכביש הראשי ליד הרצליה, ולתקופה היא הפכה להיות היומיום שלי. האנשים שעבדו איתי שם נכנסו לי ללב, בילינו הרבה זמן יחד בתוך ומחוץ למשתלה, עבדנו יחד בעבודות גינון צדדיות וסיפרנו אחד לשנייה את כל מה שאנחנו יודעים על צמחים. 

זו היתה תקופה שבה הבנתי כמה פלא ויופי יש בעולם הזה של כל מה שצומח. התחלתי ללכת אחרת ברחוב, להתעכב ליד עצים ושיחים, טיפחתי צמחים משלי והבנתי איך כל אחד מהם פועל, כמה תשומת לב ואהבה הם צריכים, מה ההבדלים ביניהם. 

אחרי כמה חודשים, תוך כדי עבודה או טיול בשדות או בים התחילו להתנגן לי בראש שירים קטנים על צמחים, אז התחלתי לכתוב אותם. שיר על הפריחה של הקקטוסים, שאף פעם לא ממש חשבתי עליה קודם; שיר על הפירות של עץ האזדרכת, שאפשר למצוא כמעט בכל עיר או מושב בארץ, אבל רק באותה תקופה למדתי איך קוראים לו; שיר על הגאורה, על הפלקטרנתוס – שירים קטנים על כל צמח שתפס ושבה את ליבי.

כל הקקטוסים פורחים מאת אלישבע לוי כל הקקטוסים פורחים מאת אלישבע לוי כל הקקטוסים פורחים מאת אלישבע לוי כל הקקטוסים פורחים מאת אלישבע לוי

האיורים צמחו מתוך הרצון לתת לשירים צורה ויזואלית ומתוך התבוננות בצמחים, חקירה של המבנה והצבע שלהם, וניסיון לתפוס את האופן שבו אני חווה אותם. עבדתי עם החומרים האהובים עלי, אלה שאני פונה אליהם באופן אינטואיטיבי – עפרון, טושים ולפעמים גם קצת צבעי מים. תוך כדי עבודה, ניסיתי להתחקות אחר הצבעים הטבעיים של הצמחים השונים אבל גם נתתי לעצמי לסטות לעולמות סוריאליסטים יותר, הן מבחינת הרגעים שהאיורים מתארים והן ברמת הצבעוניות.

התחלתי לאסוף אותם במחברת קטנה ואחרי תקופה קצרה גם לאייר אותם, וחשבתי שהם יכולים להיות ספר ילדים שהייתי שמחה ליצור. הראיתי אותם לכמה אנשים אבל הנחתי לזה והתגלגלתי לדברים אחרים. הדברים האחרים קשורים כמעט כולם ליצירה וצמחים, אני שוזרת פרחים, מציירת, רוקמת, קולעת ומייחרת אבל הספר נשאר בגדר רעיון / חלום.

כשהתחילה הקורונה, אחותי שירה, שעוסקת בעריכת ספרות והתחילה לגדל וללקט ולהתאהב בצמחים בדיוק אז, התקשרה אלי ואמרה שהיא חשבה על הספר שלי, שנראה לה שעכשיו זה הזמן להגשים אותו בעולם. שנעשה את זה ביחד. האמת היא שהיא תפסה אותי בתקופה עייפה וקצת עצובה והיה לי קשה לחשוב על ההתנעה של הפרויקט הזה, אבל אחרי כמה חודשים הרגשתי שטוב לעשות את זה.

הרגשתי שלא רק שזה ישמח אותי, אלא שיש מסביבי התעוררות של אנשים שכמהים יותר ויותר לחיבור עמוק ואמיתי לטבע; שיש ילדות וילדים שמחכים לספרים חדשים ויוכלו לצאת לטייל ולהעמיק קצת את ההיכרות עם צמחים ועם העולם דרך הספר. 

כל הקקטוסים פורחים מאת אלישבע לוי כל הקקטוסים פורחים מאת אלישבע לוי כל הקקטוסים פורחים מאת אלישבע לוי כל הקקטוסים פורחים מאת אלישבע לוי

birds

אז התחלנו: ערכנו יחד את הספר, שלחנו אותו לעריכה לשונית, מצאנו מעצבת מוכשרת, והתחלנו לחשוב איך אנחנו רוצות שהוא יראה ואיך נקרא לו. בינתיים הוספתי עוד איורים, כרוב ואפונה וסלק לשיר על גינת החורף שצומחת באורח פלא איך שמתחילים הגשמים; איור לשיר על זיכרון ילדות שלי שמספר את הרגע הזה, שבו מושכים את הצוף המתוק מתוך הפרח של היערה ונוגעים בו עם הלשון; איורי פרחים ופרפרים לשיר שמתאר את השנה שאח שלי חיכה לפרפרים במרכז תל אביב, אחרי ששתל במרפסת את כל הצמחים השונים שמושכים אותם. 

תמיד ציירתי וגם למדתי קצת אמנות באופן רשמי, אבל החיבור הזה שבין הטבע לאיור אפשר לי להשלים פרויקט שמרגש אותי, כי הוא יוצר אפשרות לשתף אחרות ואחרים בידע שאני צוברת על עולם הצומח, ידע מתוק ומעניין שמביא איתו ריח של גשם ואדמה. אני מתרגשת לחשוב שדרך הספר ילדות וילדים וגם מי שקוראים להן אותו, יתקרבו עוד קצת לצמחים המופלאים בעיני, יגלו עלי בר שצומחים ממש מסביבם שאפשר ללקט ולהוסיף לסלט או לתה, או איך קוראים לעץ או לשיח שהם עוברים לידו כל יום ברחוב, שהם יכולים להנביט בטטה או לשתול גינה.

כדי שכל הקקטוסים פורחים יוכל לראות אור, התחלתי לו קמפיין הדסטארט ממש לפני כמה ימים. אני מתרגשת וסקרנית מאד לגלות איך הוא יראה בעולם, מה יחזור אלי דרכו ומה הוא עוד ינביט ויצמיח.


 

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden