כל מה שחשוב ויפה
קרקס הבריחה: שבוע העיצוב ירושלים 2021
קרן כץ
קרן כץ. צילום: נטע אלונים

מה קורה // קרן כץ

קרן כץ מחייה בפסטיבל האיור ביחד עם חברים ויוצרים נוספים את את החנות וחיי המסחר המתוארים בספרו של ש״י עגנון, סיפור פשוט, בחנות הספרים באותו השם בנווה צדק

מי? 

קרן כץ, אוטוטו 35, שכונת יד אליהו בתל אביב (בקרוב יחל פה בשכונה משחק ה־גמד/ענק השנתי).
פייסבוק / אינסטגרם

סטטוס זוגי?

נשואה לערן הדס, משורר ושותפי להוצאת ברחש יחד עם דניאל עוז. אנחנו יחד למעלה מ־11 שנים. 

מה בצלחת?

טבעונית + טונהההההה של כדורי ברזל, B12, סידן, ויטמין D. 

אני אוכלת אותו דבר בדיוק כל יום, אבל פעם בחצי שנה בערך משהו מתחלף או נוסף, לרב זה תלוי צבע. מכורה לסוכריות קפה וספלי קפה. בחנות שבה אני עובדת יש תה מדהים בשם חמדת השקד. בקיץ אני מתמסרת לקרטיבים. אני אוספת בפנקסי כיס את המדבקות של כל התפוחים שאי פעם אכלתי + מדבקות יפות מפירות אחרים או מדבקות של מבצעים. 

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדאי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם?

בשבוע האיור 2015 לירון כהן ואני פתחתו במשך חודש שלם ״מרכז מבקרים״ בבית האמנים (אצר: יובל סער). ישבנו שם יומם וליל סביב שולחן פינג פונג ענק והזמנו אמנים ומבקרים ליצור עמנו.

מאז שגיליתי את הקסם של ״קייטנות האיור״, אני משתתפת או מפיקה כזה אירוע לפחות פעם פעמיים בשנה יחד עם שותפיי הקבועים לפשע: אלה נובק וליין הקייטנות שלנו, איתי רון גלבוע, אורן פישר והבית האדום, המקרר, גלריה בנימין, דן אלון במוזיאון ינקו דאדא באוצרות ורה פלפול, שחר סריג ומשונע, חבורת האמדראם, שושקה, ולזה נוספה גם התנסות בתיאטרון אינטראקטיבי במסגרת קבוצת פאתוס מאתוס והבמאית לילך דקל אבנרי ועוד. 

קרן כץ, מתוך התערוכה חנויות ומלאכות קרן כץ, מתוך התערוכה חנויות ומלאכות קרן כץ, מתוך התערוכה חנויות ומלאכות קרן כץ, מתוך התערוכה חנויות ומלאכות

התערוכה הנוכחית, חנויות ומלאכות, היא גלגול של התערוכה של איתי רון גלבוע ושלי מ־2017 בחנות הספרים סיפור פשוט, שפעם בשנה מזמינה אמנים להגיב לספר של ש״י עגנון שהחנות קרויה על שמו. בחרנו להקים לתחייה את החנות שמתוארת בספר: חנותם של ברוך מאיר וצירל ובנם יורשם הירשל בעיירה הגליציאנית, שבוש.

איתי ואני שיחקנו את זוג ההורים והצענו ללקוחות שהגיעו לחנות הספרים לבקר גם בחנות שבחנות, וסחרנו עמם בסיפורי אהבה נכזבת. הלקוחות סיפרו לנו סיפור של חפץ שמייצג אהבה נכזבת, שקלנו אותו במאזנים שפיסל איתי, ובהתאם לחומרתו ומשקלו, עטפנו, צררנו וארזנו אותו היטב בשכבות רבות, על מנת שלא יוסיף להעיק עליהם מחד, אך גם לא יאלצו להפטר ממנו מאידך. 

ברוח תקופת המגיפה, מירה רשתי האוצרת, החליטה לערב השנה מספר יוצרים, על מנת לכפר ולו במעט על הוואקום שנוצר בהיעדר פסטיבלים וירידי אמנות. איתי ואני נקים שוב ליומיים את החנות ונמכור בה סחורות מאויירות שייצרו האמנים המשתתפים בהשראת הסחורות המצוינות בספר: צוקר, קאוה, נפט, צימוקים ושקדים, גפרורים, תמרוקים, מלחי מרפא ודגנים, ובהשראת המלאכות השונות של החנות. 

בימים שעד היריד המבקרים בחנות יוכלו לצפות באיורי המקור שיצרתי במהלך הסגר הראשון. שלחנו איגרות מאויירות לקהילת הקוראים של סיפור פשוט ואיירתי קטעי ספרות אהובים שחברות הצוות בחרו. 

קרן כץ, מתוך התערוכה חנויות ומלאכות

חנויות ומלאכות בסיפור פשוט. צילומים: מ״ל

קרן כץ, מתוך התערוכה חנויות ומלאכות קרן כץ, מתוך התערוכה חנויות ומלאכות קרן כץ, מתוך התערוכה חנויות ומלאכות

שוק האיור ״חנויות ומלאכות״ יתקיים ב־25-26 בדצמבר בהשתתפות איתי רון גלבוע, אילנה זפרן, נינו ביניאשוילי, הדר מיץ, שחר סריג, אמנון ליפקין, מעין פוגל, כרמל ברנע ברזנר ג׳ונס, דקל חברוני, שרון שפיץ, לי־אור פרואין עצמון, נועם לוינסון, שחר דיוויס. ציורי המקור של האיגרות המאויירות ״סיפורים יכולים להציל״ מוצגים בכל שעות פתיחה של החנות במשך כל החודש.

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה?

הרפתקאת הקומיקס המופלאה ביותר שחוויתי הייתה בזמן שהייתי אסיסטנטית, יחד עם חברתי מאייל דוליווה, של ריצ׳רד מקגווייר בזמן שהוא עבד על הספר Here.

מהו פרויקט החלומות שלך וכמה כסף צריך כדי לממן אותו?

בית ספר לקומיקס!!!!!!!! בינואר 2020 חזרתי משנתיים שבהן הייתי עמיתה בבית ספר גבוה לקומיקס בעיירה מושלגת בוורמונט שהיא מאש־אפ בין טווין פיקס לגילמור גירלז. אין הרבה מה לעשות שם אחרי שהשמש שוקעת בארבע אחר הצהרים מעל הרחוב האחד והיחיד של העיירה, או לפחות כך נדמה…

אך בין קדחת של הפקת וכריכת ספרי קומיקס במרתף של בית דואר ישן, מופעי קברט מאולתרים במוזיאון שהיה פעם תחנת כיבוי אש, ערבי סרטים אזוטריים, תהלוכות עם אורגני אש, מועדוני קריאת קומיקס מול האח, מבוכים ודרקונים בסגנון האחים כהן, מועדונים סודיים בגג תחנת הרכבת, שיפוץ בתי קרוון בלב יערות אינסופיים וריקודי מכשפות על גדות הנהר, לא היה רגע דל. עשיית הקומיקס הועשרה ותוגברה על ידי תחושת הקהילה החזקה והעשייה המשותפת.

קרן כץ, מתוך התערוכה חנויות ומלאכות

בנוסף התמכרתי לאיסוף חוברות, פנזינים וספרים. יצא לי להסתובב בהמון פסטיבלים ולבקר בבתי ספר וקהילות קומיקס שונות וטיפחתי אוסף של אלפי כותרים (אלפים רבים! שאני מפחדת לספור). לצד זה אני מפתחת לאט ובזהירות את קטלוג הקומיקס וספרי האמן של הוצאת ברחש כך שלמעשה אנחנו גרים בתוך מחסן ספרים. הייתי רוצה להנגיש את האוסף הזה לכל מי שמתעניין.

בקיץ האחרון עשיתי צעד אחד לקראת החלום הזה וגררתי מאות קילוגרמים של ספרים לשבתות של עיון, קפה ומאפה בשיתוף עם המקרר ברחוב החשמונאים והחנות ״סיפור פשוט״, שם מתגבש קטלוג של קומיקס מיוחד למכירה. 

*כמה כסף? אם הייתה לי תשובה לזה, ואם היה לי שמץ של חוש והיגיון עסקי, לא הייתי קומיקסאית. 

 מה פריט הלבוש האחרון שקנית?

תחפושת של עוגיית שוקולד־צ׳יפס שעושה לי שמח על הלב ואני לובשת לאירועי מכירת קומיקס. כפפות צמר עם קשקשי דרקון מבריקים בכל צבעי הקשת שמזכירות לי ציטוט מנחם מ״מידלמארץ׳״ שבו דורותיאה, שנמנעת בתוקף מבגדים מפוארים ותכשיטים, מתבוננת בטבעת ולרגע היא נכנעת לצבעה הנוצץ והעמוק של האבן היקרה שמעוררת בה חלימה בהקיץ על אגם בארץ רחוקה.

מסיכת קורונה עם מקור של תרנגולת בעיצוב חברתי נומה לוינסון, שיודעת שבלבי אני בעצם חבובה של תרנגולת. ואחרון חביב: פריט אהוב וחדש הוא זוג קביים מעץ, עשויים ידנית, מאמן, בובנאי, ומורי להילוך על קביים בשם ג׳יי מיד, שעבדתי עמו בוורמונט והיה פעם חבר בתיאטרון הבובות bread and puppet.


רוצה להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

קרן כץ, מתוך התערוכה חנויות ומלאכות

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden