כל מה שחשוב ויפה
קמפיין לפתיחת המוזיאונים והגלריות, קואליציית התרבות. עיצוב: להב הלוי
קמפיין לפתיחת המוזיאונים והגלריות, קואליציית התרבות. עיצוב: להב הלוי

ירושת מירי רגב? איך בוטלו פרסי משרד התרבות לאמנים ומעצבים בהקף כ־12 מיליון שקל

קואליציית האמנות הפלסטית פועלת להשבת פרסים ותמיכות של משרד התרבות לאמנות ולעיצוב, שבוטלו ונעלמו בחסות הקורונה. לשכת שר התרבות: ההחלטה התקבלה טרם כניסת טרופר לתפקיד

״המשרד לחיסול התרבות״ – זהו רק אחד הכינויים שזכה לו משרד התרבות, שמסתמן כחוליה חלשה במאבק על תקציבים, בעוד ענפי התרבות השונים משותקים וגוועים מאז תחילת משבר הקורונה. לאחר שנפתחו בשבוע האחרון הגלריות והמוזיאונים ברחבי הארץ, קואליציית האמנות הפלסטית פנתה בפנייה דחופה לשר התרבות חילי טרופר, בדרישה להחזיר את פרסי המשרד ואת קרן היוצרים העצמאיים לשנת 2020.

משרד התרבות נהג להקצות מדי שנה פרסים בהקף של כ־4.65 מיליון שקל לפרסים המוענקים ליוצרים בתחומי האמנות הפלסטית והעיצוב. אלה נגנזו השנה ובוטלו, יחד עם כ־7 מיליון שקלים בקרן ליוצרים עצמאיים, ותקציבים נוספים שנגנזו ללא הסבר, בין היתר למלגות אמן מורה ואמן בקהילה.

ביטול הפרסים מגיע אחרי שבשנה שעברה – טרם משבר הקורונה – התעכבה ההכרזה על הפרסים וחלוקתם התמסמסה עד לפרסום רשימה מצומצמת של זוכי הפרסים בחודש מאי(!). כעת נודע כי הפרסים לשנת 2020 בוטלו כליל ונגנזו – תחת עלטת הקורונה. קואליציית האמנות הפלסטית מדגישה בפנייתה את החיוניות של פרסים ותקציבים אלו דווקא השנה, כשהם משמעותיים וקריטיים לאמנים ואמניות יותר מאי פעם.

חילי טרופר, שר התרבות

חילי טרופר. צילום: ינאי יחיאל

קמפיין לפתיחת המוזיאונים והגלריות, קואליציית התרבות. עיצוב: להב הלוי

קמפיין לפתיחת המוזיאונים והגלריות, קואליציית התרבות. עיצוב: להב הלוי

birds

בשיחות פנימיות אמר אחד האמנים הבכירים ״לא האמנתי שאמצא את עצמי מתגעגע למירי רגב״. כעת מסתמן, שהיעלמות הפרסים היא ״מתנת הפרידה״ של מירי רגב לעולם האמנות הפלסטית. כך עולה מתשובת משרד התרבות לפניית פורטפוליו.

הידיעה על ביטול פרסים התגלתה אתמול (ב') בפגישה של נציגי ענפי התרבות השונים עם משרד התרבות. שם נמסר שהפרסים לשנת 2020 לא יחולקו, אין דרך "להצילם", וגם תקציב הפרסים לשנת 2021 אינו ודאי.

מלשכת שר התרבות והספורט נמסר: ״טרם כניסתו של השר חילי טרופר למשרד התרבות והספורט, בחודש מאי 2020, התקבלה החלטה על פיה לא יחולקו פרסים בשנת 2020. עם כניסתו למשרד קידם טרופר החלטה כי בשנת 2021 יחולקו כל הפרסים. השר רואה חשיבות רבה בחלוקת פרסים לאומנים על יצירותיהם השונות״.

״טרם כניסתו של השר חילי טרופר למשרד התרבות והספורט, בחודש מאי 2020, התקבלה החלטה על פיה לא יחולקו פרסים בשנת 2020. עם כניסתו למשרד קידם טרופר החלטה כי בשנת 2021 יחולקו כל הפרסים. השר רואה חשיבות רבה בחלוקת פרסים לאומנים על יצירותיהם השונות״

שאלה בנושא נשלחה לראש מנהל תרבות במשרד התרבות, גלית והבה שאשו, שכיהנה בתפקיד גם בימי השרה רגב. תגובתה טרם נמסרה. לשאלת פורטפוליו על הפעולות שנוקט משרד התרבות לסיוע לענף המדמם, נמסר: ״בימים אלו נעשות פעולות רבות ומגוונות שמטרתן לסייע לאמנים ולעולם התרבות כולו שנפגע ממשבר הקורונה. השר קידם מתווה שהוגש למשרד הבריאות עם עיקרון ברור על פיו בכל פעימה בה נפתח משהו במשק, חלקים מעולם התרבות ייפתחו גם הם.

״עד כה הצליח המשרד לפתוח את כלל המוזיאונים, הפקות הקולנוע, אתרי מורשת ורשות העתיקות, בתי ספר למשחק ואמנויות. השר פועל לפתיחת כלל עולם התרבות ומצוי בקשר רציף בעניין זה עם משרד הבריאות.

״כמו כן, כחלק מהמתווה אושרו מגוון מיזמים ופרויקטים שונים שמעניקים פרנסה בהיקף רחב לאנשי עולם התרבות דוגמת הופעות במחלקות הקורונה, הופעות באתרי רשות הטבע והגנים, הופעות ופעילות תרבות באתרי מורשת ושימור אתרים, מיזם ׳תרבות משודרת׳ ועוד״. בנוסף הועמדו 200 מיליון שקל שמועברים למוסדות התרבות הנתמכים, שיחזירו לפחות 70% מהעובדים מחל״ת. מטרת הכסף לסייע להשבת משרות ומשכורות לעובדים בענפי התרבות.

זאת ועוד, נמסר שהקרן לאומנים במצוקה כלכלית הוכפלה ביוזמת שר התרבות והיא עומדת השנה על 7 מיליון שקל. הקרן סייעה עד כה ל־586 אומנים מתחומים שונים ומגוונים. לא נמסר מה הקריטריונים לתמיכה באמנים במצוקה ומהם סכומי התמיכה המועברים.

קואליציית האמנות הפלסטית הוקמה בתקופת הקורונה, במטרה לקדם פעילות משותפת ומתואמת של איגוד האמנים הפלסטיים, איגוד האוצרות והאוצרים המתגבש וכן שורה ארוכה של מנהלי מוסדות אמנות מרכזיים, לצד אוצרות ואמנים עצמאיים.

קואליציית האמנות הפלסטית הוקמה בתקופת הקורונה, במטרה לקדם פעילות משותפת ומתואמת של איגוד האמנים הפלסטיים, איגוד האוצרות והאוצרים המתגבש וכן שורה ארוכה של מנהלי מוסדות אמנות מרכזיים, לצד אוצרות ואמנים עצמאיים

לאחרונה העלתה הקואליציה קמפיין כרזות בעיצובו של להב הלוי, לפתיחת חללי האמנות, שמהווים מרחבים בטוחים. בנוסף הגיעו נציגים של הקואליציה לישיבות שדולת התרבות בכנסת ואף ניסו ליצור קשר ולגייס מודעות ותמיכה של חברי הכנסת והממשלה.

פעילות הקואליציה התמקדה עד לאחרונה בניסיון להביא לפתיחת חללי האמנות המוסדיים והעצמאיים, ובהכרה בצורך הדחוף לסיוע לענף האמנות ולאמנים עצמם, בתקופת המשבר. פתיחת המוזיאונים החלה באיחור ניכר ונפתחה בפיילוט מגוחך ומיותר, בהתחשב במסקנות הקיימות מפעילות מוצלחת ובטיחותית של המוזיאונים והגלריות, שהוכיחה את עצמה לאורך חודשי הקיץ, שבהם הוסר הסגר.

ורדי כהנא, פרויקט צילום במוזיאון הסגור בתקופת הקורונה

כעת מתרכז קמפיין הקואליציה בפרסים שנעלמו. פרסי משרד התרבות בשנים קודמות כללו בין היתר:
פרס מפעל חיים – פרס אחד בסכום של 50 אלף שקל; פרס השר.ה – עד עשרה אמנים – 50 אלף שקל לכל אחד; פרס אמן בכיר – עד שלושה פרסים בסך 50 אלף שקל לכל פרס; פרס אוצר/ת – 50 אלף שקל (לא ניתן בשנים האחרונות); פרס ליוצרים בתחומי העיצוב – עד חמישה פרסים בגובה של 20 אלף שקל לכל פרס; פרס האמן הצעיר – עד 10 פרסים בגובה של 10,000 שקל לכל פרס; פרס עידוד היצירה – עד 10 פרסים בגובה של 20 אלף שקל לכל פרס; פרס אמן בראשית דרכו – עד שני פרסים בסך של 25 אלף שקל לכל פרס.

לאלה כאמור נוספים פרסים ותמיכות בקטגוריות נוספות שנגנזו כליל.

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden